صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی

صبحانه اولین وعده غذایی است که در هنگام صبح خورده می شود، وعده صبحانه معمولاً شامل یک یا چند نوع نوشیدنی (چای، قهوه، آب پرتقال و…)، لبنیات (پنیر، خامه و…) و غلات (نان، برنج و…) است که ممکن است با دانه های روغنی یا میوه ها نیز همراه شود. بسیاری از متخصصین تغذیه، صبحانه را وعدهٔ بسیار با اهمیتی می دانند که در آغاز روز، انرژی و مواد مغذی مورد نیاز بدن را فراهم می کند.

رابطه صبحانه و سلامتی

هنگامی که وعده های غذایی را به عمد یا به اجبار حذف می کند، میزان متابولیسم (سوخت و ساز) بدن وی برای نگهداری انرژی پایین می افتد. چنانچه این عمل یعنی حذف وعده غذایی ادامه پیدا کند، درصد بیشتری از میزان مصرف متابولیسم، کاهش میابد.

در طولانی مدت، BMR (میزان متابولیسم پایه) فرد پایین می افتد و بدن می آموزد که با انرژی کمتری زنده بماند. نتیجه این عمل آنست که بدن چربی های بیشتری را در بافت چربی ذخیر نماید. همچنین در مطالعات مربوط به سودمندی های مصرف صبحانه مشخص شده است که، افرادی که بطور منظم صبحانه می خورند چربی خون آنها بطور میانگین کمتر از افرادی است که عادت به مصرف صبحانه ندارند. و از طرف دیگر آنهایی که صبحانه نمی خورند، به احتمال زیاد در طول روز به خوردن غذاهای پر چرب که از نظر رژیم غذایی کم ارزش و بی ارزش اند روی می آورند و همین مسئله باعث بیمار شدن آنها می شود (از جمله دیابت و افزایش چربی خون). البته منظورمان از خوردن صبحانه، صبحانه سالم است نه بیسکویت و شکلات و تنقلات و آب میوه های غیر طبیعی. همه کودکان و بزرگسالانی که صبحانه نمی خورند تجربه علایم گرسنگی مانند خستگی، خواب آلودگی، و بیقراری داشته اند؛ که این خود منجر به کاهش بیشتر کارایی در کنار مسایل و مشکلات شخصی افراد می گردد.

مزایای مصرف صبحانه

  • ذخیره انرژی برای انجام کارهای روزانه در شرایط عادی و شرایط خاص
  • کمک به درک بهتر مفاهیم و انجام کار بهتر در طول روز و تمرکز بهتر برای انجام وظایف حساس (کمتر شدن حوادث)
  • روشی بسیار عالی برای حفظ سلامتی و جلوگیری از افزایش وزن. افرادی که صبحانه سالم می خورند کنترل بهتری بر روی جلوگیری از افزایش وزن خود دارند.
  • یکی از بهترین روش ها برای تحریک حرکات روده و پیشگیری از یبوست (یکی ازعوارض یبوست ابتلا به سرطان روده بزرگ یا کولون)
  • افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) بدن و مصرف بهتر انرژی برای فرد

در ادامه تصاویری از صبحانه های لذیذ را مشاهده می کنید که از هشتگ صبحانه در اینستاگرام گردآوری شده:

 

Thanks! You've already liked this
No comments