آیا طب سوزنی می‌تواند قدرت باروری را افزایش دهد؟

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند برای زوج هایی که تحت لقاح آزمایشگاهی (IVF) قرار گرفته اند مفید باشد، اما هنوز نمی توان در مورد اینکه آیا می تواند به طور کلی باروری را بهبود ببخشد نظر داد. اگر چه مطالعات کوچک نتایج امیدوار کننده ای را نشان می‌دهند، تحقیقات بیشتری لازم است تا بتوانیم با اطمینان بگوییم که این درمان قدیمی می‌تواند به شما کمک کند باردار شوید.

طب سوزنی بر این نظریه استوار است که انرژی حیاتی «چی» در بدن در طول مسیر های خاصی حرکت می‌کند. متخصصان طب سوزنی سعی می‌کنند با تحریک نقاط خاص در طول این مسیر به‌وسیله سوزن های نازک، به تعادل انرژی و حفظ سلامتی کمک کنند. هر چند که طب سوزنی از ۵۰۰۰ سال پیش شاخه ای اصلی از طب چینی بوده است، پذیرش آن در جامعه پزشکی در طی چند دهه گذشته صورت گرفته است.

در سال ۲۰۰۲، گروهی از محققان آلمانی کشف کردند که در میان یک گروه از ۱۶۰ زن که تحت درمان IVF قرار گرفته اند، طب سوزنی به طور قابل توجهی شانس بارداری را افزایش داده است. ۴۲% از زنانی که طب سوزنی را دریافت کرده بودند باردار شدند، در گروهی که طب سوزنی دریافت نکردند تنها ۲۶% باردار شدند. محققان بر این باورند که طب سوزنی به افزایش جریان خون به رحم و استراحت بافت های عضلانی کمک کرده و به رویان شانس بهتری برای لانه گزینی می‌دهد.

تحقیقات دیگر نشان می‌دهند که طب سوزنی در کاهش استرس مؤثر است. از آنجا که نشان داده شده است استرس در باردار شدن اختلال ایجاد می‌کند؛ پس از دیدگاه تئوریک کاهش استرس از طریق طب سوزنی باید بتواند شانس بارداری را افزایش دهد. برخی از زنان طب سوزنی را برای مقابله با استرس، زمانی که برای باردار شدن تلاش می کنند مؤثر دانسته اند.

پیشنهاد ما »  فواید و عوارض خرنوب برای زنان و مردان چیست؟

طب سوزنی همچنین ممکن است به بهبود ناباروری در مردان کمک کند. مطالعات نشان داده است که درمان به طور منظم به میزان قابل توجهی تعداد اسپرم و تحرک آنها (قدرتی که اسپرم با آن شنا می کند) را افزایش داده است. هر چند طب سوزنی برای اینکه واقعاً مؤثر واقع شود باید تعداد اسپرم‌ها را به بیش از آستانه مورد نیاز افزایش دهد – حداقل ۱۰ تا ۱۲ اسپرم متحرک در هر میلی لیتر از مایع انزال؛ و مردان در این مطالعات به این سطح نرسیده‌اند.

با این حال، پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که طب سوزنی به طور قابل توجهی می‌تواند به بهبود کیفیت و سلامت اسپرم کمک کند. در یک مطالعه درباره باروری و ناباروری که در سال ۲۰۰۵ منتشر شده است، محققان نمونه اسپرم مردان نابارور با علت ناشناخته را قبل و بعد از درمان طب سوزنی مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها دریافتند که طب سوزنی نقص ساختاری اسپرم را کاهش داده و تعداد اسپرم های طبیعی را افزایش داده است.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که برای ارائه پاسخ قطعی هنوز نیاز به مطالعات بزرگتر و بهتر نیاز داریم. برخی معتقدند موفقیت درمان ممکن است به علت اثر دارونما بوده باشد؛ زیرا بیمارانی که طب سوزنی روی آن‌ها صورت گرفته است به شدت به تاثیر این طب معتقد بوده اند و این می توانید تاثیر تلقینی داشته باشد.

با این حال، در پایان مهم نیست که که آیا موفقیت طب سوزنی اثر دارونماست یا نه. مهم این است که طب سوزنی نسبتا بی خطر است، و باروری را بهبود می‌بخشد – حتی اگر فقط به دلیل اثر دارونما باشد- به همین دلیل این طب ارزشمند است.

پیشنهاد ما »  شش قدم تا تقویت قدرت باروری

لازم به ذکر است بهترین و اولین گام برای درمان هر مشکل باروری تماس با یک متخصص است. اگر شما تصمیم گرفته‌اید طب سوزنی را امتحان کنید قبل از آن با پزشک متخصص مشورت کنید و از او بخواهید شخصی را که دارای مجوز معتبر است را به شما معرفی کند.

Thanks! You've already liked this
No comments