آشنایی با داروی آمیکاسین

ما در این مطلب با داروی آمیکاسین آشنا می شویم.

موارد استفاده آمیکاسین:

آمیکاسین، در درمان عفونت‌های جدی ناشی از باکتری‌های گرم منفی مقاوم به جنتامایسین مصرف می‌شود. نقطه قوت این دارو نسبت به جنتامایسین در مقاومت این آنتی‌بیوتیک در برابر اغلب آنزیم‌های باکتریایی تخریب کننده آمینوگلیکوزیده است. از داروهای مشابه این دارو می توان نئومایسین، جنتامایسین، پارومومایسین، توبرامایسین، و لوتپریدنول اشاره کرد.

موارد منع مصرف:

در صورت ابتلای بیمار به میاستنی گراو این دارو نباید مصرف شود.

هشدارها:

  1. فاصله بین دفعات مقدار مصرف دارو در بیماران مبتلا به مشکلات کلیوی باید افزایش یابد.
  2. مصرف این دارو در بیماران سالخورده، مبتلا به پارکینسون و نوزادان باید با احتیاط فراوان انجام شود.
  3. از مصرف طولانی مدت این دارو باید خوداری شود.

عوارض جانبی آمیکاسین:

آسیب به بخش حلزونی گوش، مسمومیت برگشت پذیر کلیه، به ندرت کاهش منیزیم خون به ویژه در مصرف طولانی مدت آن و کولیت پسودوممبران از عوارض احتمالی مصرف این دارو هستند.

تداخل دارویی:

درصورت مصرف همزمان آمینوگلیکوزیدها با سفالوسپورین‌ها، آمفوتریسین، سیکلوسپورین و داروهای سیتوتوکسیک، خطر بروز مسمومیت کلیوی افزایش می‌یابد. مصرف همزمان آمینوگلیکوزیدها با وانکومایسین خطر بروز مسمومیت گوشی و کلیوی را افزایش می‌دهد. مصرف همزمان آمینوگلیکوزیدها با نئوستیگمین و پیریدوستیگمین، اثر این داروهای کولینرژیک را کاهش می‌دهد. مصرف همزمان آمینوگلیکوزیدها با داروهای بلاک کننده عصب عضله ممکن است باعث ضعف بیشتر عضلات اسکلتی، ضعف تنفس و حتی اپنه شود. خطر بروز مسمومیت گوشی در صورت مصرف آمینوگلیکوزیدها با داروهای مدر گروهلوپ ممکن است افزایش یابد. از مصرف همزمان دو یا چند آمینوگلیکوزید با یکدیگر و مصرف همزمان این داروها با کاپرئومایسین باید خوداری کرد، زیرا خطر بروز مسمومیت گوشی و کلیوی و انسداد عصب عضله را افزایش می‌دهد.

نکات قابل توصیه:

  1. از آنجا که دفع آمینوگلیکوزیدها عمدتاً از طریق کلیه صورت می‌گیرد و غلظت این داروها در ادرار زیاد خواهد بود، بیمار باید به اندازه کافی آب یا مایعات مصرف کند تا غلظت زیاد دارو موجب آسیب به مجاری ادراری نشود.
  2. از آنجا که احتمال تشکیل کمپلکس بین آمیکاسین و سایر داروها وجود دارد، مخلوط کردن این دارو با سایر داروها در یک محلول توصیه نمی‌شود.

مقدار مصرف:

میزان مصرف آمیکاسین به صورت زیر می باشد:

  • بزرگسالان: مقدارmg/kg ۵ هر ۸ ساعت یاmg/kg۷/۵ هر ۱۲ ساعت به مدت ۷ تا ۱۰ روز از طریق عضلانی یا وریدی، انفوزیون می‌شود.
  • کودکان: در نوزادان نارس، ابتدا ۱۰mg/kgوسپس ۷/۵mg/kg هر ۱۸ تا ۲۴ ساعت به مدت ۷ تا ۱۰ روز و در نوزادان معمولی، ۷/۵ تا ۱۰ میلی‌گرم هر ۱۲ ساعت به مدت ۷ تا ۱۰ روز به صورت عضلانی یا وریدی انفوزیون می‌شود.

اشکال دارویی:

Injection ( as sulfate ) : ۲۵۰mg/ml Injection ( as sulfate ):۵۰mg/ml

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments