چگونه دست از ایده‌آلیست بودن برداریم؟

واقعا مردم نیاز دارند دست از ایده آلیست بودن بردارند چرا که کمال طلبی برای عزت نفس، سلامت روانی و سلامت عمومی تان خطرناک است. به هرحال ایده آلیست بودن یک مشکل معمول عزت نفس است که به سختی تشخیص داده می شود. اگر شما هم مانند دیگران باشید، ممکن است بپرسید «مگر کمال طلبی چه ایرادی دارد؟ »

به سادگی می توان معنای کمال و داشتن استاندارد های بالا را به جای یکدیگر به کار برد اما در واقع این دو اصلا شبیه هم نیستند. به هرحال یک کمال طلب، استانداردهایی دارد که معقول نیستند، ناسالمند و صد البته غیر سازنده هستند. مهم این است که کمال را به عنوان یک مشکل در نظر بگیریم. اینجا ما راهکارهایی برای جلوگیری از ایده آلیست بودن ارائه می دهیم. قابل ذکر است که ایده آل طلبی می تواند تنها در بعضی زمینه ها رخ دهد و لازم نیست که در همه موارد ظهور کند.

چرا ایده‌آلیست بودن برای عزت نفس شما مضر است؟

به هزاران دلیل که تعداد کمی از آنها را برایتان آورده ایم:

 1. ایده آلیست بودن باعث می شود که فکر کنید به اندازه کافی خوب نیستید. وقتی انتظار کمال و بی نقصی را دارید درواقع استانداردی را تعیین می کنید که نا سالم است و در واقع خود را آماده شکست می کنید که منجر به تضعیف روحیه و شکست روحی تان خواهد شد.
 2. ایده آلیست بودن مسبب استرس، افسردگی، خشم و دیگر مشکلات سلامت روان است. این مسئله ممکن است به عزت نفس شما آسیب برساند.
 3. ایده آلیست بودن غیر سازنده است و روی عملکرد شما اثر مخرب می گذارد. برای مثال شاید کاری را مدام به تعویق بیاندازید برای اینکه منتظر بهترین لحظه برای شروع کار هستید. شاید خیلی دیر کاری را ترک کنید، یا برای انجامش عجله کنید و بهترینی را که می توانستید ارائه ندهید. در مقابل ممکن است اصلا کاری انجام ندهید یا بسیار آهسته و به کندی پیش روید. بنابراین کارها انجام نمی شوند یا شما در میانه راه گیر می کنید.
 4. ایده آلیست بودن باعث می شود که نکات مثبت را نادیده بگیرید. کمال طلب ها اغلب باعث می شوند روی نکات منفی بسیار بیشتر از مثبت تمرکز کنید. ممکن است موارد مثبت خود و زندگی اطرافتان را نبینید و حتی ارزش وجودی خود را نادیده بگیرید.
 5. ایده آلیست بودن در شما وسواس بوجود می آورد و در نتیجه فرصت های خوب را از دست می دهید. ممکن است بی خیال چیزی شوید که به اندازه کافی خوب نیست. شاید بخواهید برای خود فعالیت اجتماعی، سرگرمی و یا شغلی مناسبی را قبل از اینکه دست به آن کار بزنید، پیدا کنید. در همین حین فرصت های مناسب بسیاری را از دست خواهید داد. به علاوه، انتظار کمال و بی نقصی از دیگران باعث می شود که زندگی تان از دوست های واقعی که به عزت نفس شما کمک می کنند خالی شود. هیچ کس آن خصوصیات کامل و خوب را که شما به دنبالش هستید ندارد، هرکسی عیبی دارد.

نکاتی برای از بین بردن کمال‌گرایی

 1. ایده آل گرایی را به عنوان یک مشکل بشناسید. تفاوت میان کمال طلبی و استاندارد های بالا را درک کنید و متوجه باشید که زمانی که استاندارد های سالم و مناسبی دارید و هدف های واقع گرایانه تنظیم می کنید، برای خودتان مفید هستند ولی کمال گرا بودن به هیچ وجه اینگونه نیست.
 2. برای خودتان هدف های واقع گرایانه قرار دهید. هدف گذاری برای افزایش عزت نفس فوق العاده مو ثر است. انتظارات کمال گرایانه را با هدف های مناسب و واقع گرایانه تعویض کنید.
 3. در درون خود و زندگی خود به دنبال نکات مثبت باشید. به نکات خوب و مثبت توجه کنید به جای اینکه نکات منفی را بزرگنمایی کنید. ارزش ها و خصوصیات خوب خود، کارهایی که به خوبی انجام داده اید و نکات خوب مربوط به زندگی خود را بشناسید و همین ها را در دیگران نیز بیابید.
 4. تمامیت آنچه را که هستید با همه نقایص دوست داشته باشید. شرایط را در نظر بگیرید و بدانید که شما به عنوان یک انسان با ارزش و دوست داشتنی هستید. یک اشتباه یا نقص کوچک شما را انسان «بی ارزش یا بد» نمی کند. دیدگاه متعادلی از خود در زندگی داشته باشید.
 5. تمایزات خود را بپذیرید. شاید وجوه تمایز خود را به عنوان یه نقص ببینید، با این حال، درک شما از عیبی که دارید می تواند بزرگترین سرمایه تان باشد. بسیاری از کسانی که به موقعیت های عالی دست پیدا کرده اند همین کار را کردند، چرا که انسان های متفاوتی بودند.
 6. تاخیر را متوقف کنید. برای بهترین لحظه و یا چیزی کامل صبر نکنید تا برای انجام کاری دست به کار شوید، چرا که این اتفاق هرگز نخواهد افتاد. همین حالا دست به کار شوید حتی زمانی که ممکن است مواردی درست نباشد. با انجام دادن هر کاری شما احساس قدرت خواهید کرد، کارهای بیشتری انجام خواهید داد و بیشتر در فعالیت ها شرکت خواهید کرد.
 7. به اشتباهات به عنوان درس نگاه کنید. کمال طلبی ممکن است ریشه در ترس از شکست داشته باشد، چیزی مانع از حرکت شما به سمت جلو میشود. به خودتان اجازه دهید که اشتباه کنید و به خود فرصت بدهید که یاد گرفته و رشد کنید.
 8. من شما را تشویق می کنم که تا جایی که می توانید در مورد کمال گرایی اطلاعات به دست آورید و اگر در مقابله با ایده آلیستی به مشکل برخوردید کمک بگیرید. شما می توانید یاد بگیرید که استاندارد های بالا ولی سالمی داشته باشید و از کمال طلبی دست بردارید.
Thanks! You've already liked this
No comments