علت تیرگی دور چشم چیست؟

گودی و تیرگی زیر چشم ها بیشتر از چروک ها و موهای سفید می توانند سن ما را بیشتر از واقعیت نشان دهند. با این وجود، شما هنوز هم می توانید این گودی و تیرگی زیر چشم ها را به حداقل رسانده و در برخی موارد کاملا آنها را برطرف سازید.

۱ . حساسیت یا آلرژی

آلرژی ها شایع ترین دلیل تغییر رنگ پوست زیر چشم ها هستند. اگر آلرژی دلیل اصلی گودی و تیرگی دور چشم شما می باشد، بایستی یا آلرژی را درمان کنید یا اینکه عامل ایجاد کننده آلرژی را از بین ببرید. آلرژی یا حساسیت های فصلی مثل زکام بهاره می توانند خیلی زود و بطور موثر بوسیله داروهای موجود در داروخانه ها یا تجویز پزشک درمان شوند.

برای درمان آلرژی ها، پرهیز معمولا بهترین راهکار می باشد. اگر تیرگی و پف دور چشم ها همیشگی و دائمی باشد، ممکن است شما به یک غذا، یا یک ماده شیمیایی در خانه یا محل کارتان حساسیت داشته باشید. در این موارد حتما با یک متخصص پوست مشورت کرده و از او بخواهید که آزمایشی را برای تعیین نوع حساسیت تان برایتان تجویز کند.

افرادی که مرتبا دچار آلرژی می شوند همچنین مستعد این هستند که دچار کمبود ویتامین B 6، فولیک اسید و برخی مواقع ویتامین B 12 گردند. مصرف مکمل مولتی ویتامین می تواند در این مورد موثر باشد.

عدم تحمل به گلوتن. دیگر دلیل رایج آلرژی که می تواند باعث ایجاد حلقه های تیره در اطراف چشم ها گردد، عدم تحمل به گلوتن می باشد، که نوعی حساسیت به آرد گندم است. در موارد خیلی شدید، این آلرژی می تواند به بیماری سلیاک تبدیل گردد. برای تشخیص این بیماری پزشک معمولا آزمایش خون را توصیه می کند. نکته مهم این است که شما می توانید عدم تحمل به گلوتن داشته ولی به بیماری سلیاک دچار نشده باشید.

۲ . خواب ناکافی و بی کیفیت

هر شب به مقدار کافی بخوابید. کاملا مشخص نیست که چرا کم خوابی منجر به گودی و تیرگی زیر چشم ها می گردد، اما این را می دانیم که کمبود خواب باعث می شود که پوست ما بیرنگ و رنگ پریده شده (بنابراین دور چشمانمان تیره تر و گودتر بنظر برسد) ، و جریان خون را کاهش می دهد. بنابراین باور پذیرتر می شود که خوابیدن خیلی کم می تواند دلیلی برای گودی و تیرگی اطراف چشم ها باشد.

پیشنهاد ما »  خوراکی‌هایی مفید برای داشتن چشمان سالم

هرشب قبل از رفتن به رختخواب، آرایش چشمتان را پاک کنید. اگر این کار را انجام ندهید، زمانی که سنتان کمی بالا برود، چشمانتان خیلی خسته و پیرتر بنظر می رسند.

تعیین کنید که به چه مقدار خواب نیاز دارید (خواب کافی معمولا بین ۷ تا ۹ ساعت در هر شب می باشد، اما این ساعات برای افراد مختلف و زمان های مختلف در طول عمر تغییر می کند) . سعی کنید برنامه خواب خود را برای چند هفته تنظیم کرده و به میزان کافی بخوابید تا ببینید که موثر است یا نه.

الکل و مواد مخدر می توانند بطور شدیدی بر روی کیفیت خواب تاثیر بگذارند و گودی و حلقه تیره زیر چشم را تشدید کنند.

برای کمک به خواب بهتر می توانید از ویتامین ها کمک بگیرید. کمبود خواب ناشی از جذب پایین ویتامین، می تواند منجر به کاهش عملکرد آدرنال یا غده فوق کلیوی گردد. عملکرد پایین آدرنال باعث کاهش جذب ویتامین B 6 می شود. جذب کم ویتامین B 6 در بدن باعث کاهش فعالیت غده آدرنال می گردد و این چرخه منفی به همین ترتیب ادامه می یابد.

خواب، از طریق دریافت میزان کافی ویتامین ها، کلسیم و منیزیم به شکل خوراکی که از طریق مصرف مقادیر زیاد سبزیجات پربرگ سبز رنگ (که حتی بیشتر از محصولات لبنی حاوی کلسیم و منیزیم هستند) و میزان مناسب مکمل های مواد معدنی که عملکرد آدرنال را بهبود می بخشند، تنظیم می شود.

۳ . اضطراب و استرس

تکنیک های آرام یا ریلکس شدن می توانند عوامل ایجاد کننده استرس و اضطراب، که از خواب، تغذیه و استراحت درست جلوگیری می کنند را از بین ببرند. آرامش به پوست زیر چشم ها کمک خواهد کرد که خود را بهبود داده و استرس کمتری را احساس کند و راحتتر باشد. پوست مستعد این است که هرگونه بیماری و مشکل عاطفی و روانی را نشان دهد، بنابراین هرگز نیاز آرام شدن و ریلکس بودن پوست را نادیده نگیرید.

پیشنهاد ما »  آب مروارید چیست؟

۴ . رژیم غذایی نامناسب

یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید که حاوی ویتامین ها بوده و مقادیر زیادی آب بنوشید. اکثر مشکلاتی که به زیبایی صورت مربوط می شوند به نوعی با کمبود ویتامین ها مرتبط هستند. حلقه های تیره زیر چشم ها و پف های اطراف چشم ها غالبا با کمبود ویتامین K یا آنتی اکسیدان های ناکافی بدن مرتبط هستند. همچنین، کمبود ویتامین B 12 (معمولا مرتبط با کم خونی) می تواند منجر به حلقه های تیره گردد.

مقادیر زیادی میوه و سبزیجات، مخصوصا کلم، اسفناج و دیگر سبزیجات پربرگ سبزرنگ را مصرف کنید. اگر لازم است روزانه مقادیر کافی از مکمل های ویتامین استفاده کنید. برای بهبود جریان خون مقادیر کافی آب و مایعات بنوشید.

مصرف نمک را کاهش دهید. نمک اضافی باعث تجمع آب بدن در مکان های غیر معمول می شود و این می تواند منجر به پف آلودگی زیر چشم ها گردد. نمک اضافی همچنین می تواند به جریان خون آسیب رسانده و سبب گردد که رگ های خونی زیر پوست کبود بنظر برسند.

شکلات تلخ غنی شده با فلاوونول و مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ نظیر سالمون و گردو می توانند جریان خون را به پوست بهبود بخشند و این مشکل را برطرف سازند.

۵ . گرفتگی بینی

بینی پر و گرفته می تواند منجر به ایجاد گودی و حلقه های تیره زیر چشم ها گردد، زیرا سیاهرگ های اطراف سینوس های چشم در این حالت تیره و متسع می شوند.

۶ . استعمال دخانیات

سیگار کشیدن باعث مشکلات عروقی می شود و از این طریق نه تنها زندگی فرد را به خطر می اندازد، بلکه همچنین رگ های خونی را برجسته تر و رنگ آنها را آبی تیره و کبود جلوه می دهد.

 

Thanks! You've already liked this
No comments