چرا گاهی همسرم رابطه­ جنسی را پس می‌زند؟

برای بسیاری از همسران، اوایل ازدواج یک دوران رؤیایی است. این را وقتی به زبان می ­آورند که چندی از روزگارشان گذشته باشد و گذر ایام، کم یا زیاد، حرارت زندگی شان را کم کرده باشد.

همین موقع است که حسرت ­سرایی ­ها سر بازمی­ کنند و دو نفر برای دوام آوردن در برابر تندباد کاستی­ها، به خاطره­ آن روزهای طلایی پناه می ­برند؛ زمانی که هر وقت میلی بود و دست نیازی، «نه» ­ای در کار نبود.

اجابت همیشگی درخواست های جنسی یکدیگر یکی از به یادماندنی ترین اتفاقات آن روزهاست که اگر نگوییم به طور ناگزیر اما به هرحال در طی فرآیند بلندمدت زندگی زناشویی، با موانع و دست اندازهایی مواجه می­ شود. طرد جنسی از جانب شریک زندگی، کسی که قرار بوده صمیمی­ ترین و نزدیک ترین فرد دنیا باشد، یکی از تلخ ­ترین تجربیات همسران است که متأسفانه معمولا بعد از گذشت چند سال کم­ کم به زندگی زناشویی راه پیدا می کند؛ اما چه عواملی در تبدیل شیرینی آن روزها به تلخی این روزها مؤثرند؟ !

علل نه شنیدن برای رابطه جنسی

نه شنیدن از همسر، برای رابطه­ جنسی، تلخ و تهدیدآمیز است. تلخ چون زوج طردشده را سرخورده و شرمگین می­ کند و احساس کفایت و کنترل بر زندگی زناشویی را از او سلب می کند و تهدیدآمیز چون با تداوم این اوضاع، بعید نیست که دیر یا زود، پای زوجین به دادگاه­های خانواده باز شود و با خوردن مهر طلاق بر شناسنامه ­هایشان، فاتحه­ زندگی مشترک شان خوانده شود.

نمی­ توان کسی را پیدا کرد که وقتی در پاسخ به درخواست خود، برای رابطه با همسر نه می ­شنود، بی آن­که گوشه ­ای از دلش بلرزد و در ذهنش درباره­ علاقه­ او نسبت به خود پرسش و پاسخ­های بزرگ و کوچکی را بارها و بارها تکرارکند، با خیال راحت، سر بر بالین بگذارد و با خوابی خوش شب را به صبح برساند.

یعنی راستش را بخواهید شدنی نیست، چراکه رابطه­ جنسی، گرچه برای به کمال رساندن رابطه­ عاطفی بین زن و شوهر کافی نیست، اما لازمی ناگزیر است. نکته ­ای در این­جا مهم است: وقتی برخلاف عادت گذشته، زنی درخواست جنسی شوهرش را و یا شوهری درخواست جنسی زنش را قبول نمی­ کند و یا آن را به وقتی دیگر موکول می­ کند، برای چسباندن برچسب اختلال به او نباید عجله کرد، چه بسا دلایلی پشت این امتناع ناگهانی وجود داشته باشد که زوج طردشده، خود بتواند با شناسایی و رتق وفتق به موقع آن ها زندگی زناشویی را به حالت مطلوب معمول درآورد. در ادامه به این دلایل پرداخته می­ شود.

۱ . کم توجهی به تدارک مقدمات رابطه

کسی نمی ­داند این تصور که برای برقراری رابطه­ زناشویی، فقط زمان و مکانی لازم است، از کجا آمده، اما واقعیت این است که رابطه­ جنسی که یکی از پیچیده ­ترین و پررمز و رازترین روابط انسانی است، برای به ثمر نشستن به چیزی بیش از این ها نیاز دارد. اگر باکمی اغماض، این چیز را همان «پیش ­نوازش» معروف بنامیم، باید این را هم اضافه کنیم که این کار می­ بایست از ساعت ها قبل از برقراری رابطه آغازشده باشد و اگر هم ابراز عشق و علاقه نسبت به همسر بدانیمش، بازهم باید خیلی پیش از رابطه­ جنسی شروع شده باشد. بنابراین شوهری که می­ خواهد در ساعات پایانی روز با خانمش رابطه برقرار کند، باید از صبح با رفتارهای کلامی و غیرکلامی خود به تدریج وی را برای زمان مقرر آماده کرده باشد.

درگذشته، عقیده بر این بود که احساس صمیمیت در پاسخ مثبت زنان به درخواست های جنسی شوهرانشان، بیش از پاسخ دهی مثبت مردان به درخواست های زنانشان مؤثر است؛ اما امروزه بر نیاز هر دو جنس یعنی اظهار عاطفه تأکید می­ شود. اگر این ابراز صمیمیت نباشد یا کافی نباشد به طرد جنسی از سوی زوج مقابل منجر می­ شود. احساس دوست داشته شدن و موردعلاقه­ همسر بودن مهم ترین مقدمه­ رابطه­ جنسی است. شاید به همین دلیل است که متخصصین امور جنسی، ذهن را قدرتمندترین عضو جنسی بدن می­شناسند.

پیشنهاد ما »  رابطه‌ی جنسی پس از زایمان

یکی دیگر از مقدمات مهمی که باید فراهم شود، اطمینان از رضایت بخش بودن ارتباط بین فردی با همسر است. یعنی که اگر اختلاف، رنجش، خشم و یا تعارضی با همسر یا یکی دیگر از اعضای خانواده، وارد ارتباطات زوجین شده باشد، باید تا قبل از زمانی که برای رابطه­ جنسی در نظر گرفته شده، حل وفصل شود. بر این نکته­ مهم تأکید می­ کنیم که نباید مسائل درست قبل از زمان هم بستر شدن مطرح شوند، بلکه باید از مدتی قبل برای آن ها فکری کرد.

۲ . آگاهی ناکافی از انتظارات همسر

رابطه­ جنسی با همسر، شامل انتظارات بعضا متفاوت زوجین از همدیگر است. انتظاراتی که اگر از سوی یکی از زوجین برآورده نشوند، احتمال پس زدن رابطه را در دیگری افزایش می­ دهند.

انتظار تنوع در رفتار جنسی: یکنواختی آفت رابطه­ جنسی است. چراکه این نوع رابطه مانند رابطه­های دیگر نیاز به تنوع دارد. گاهی انتظاری که زوج طردکننده از طرف درخواست کننده دارد، به سادگی ایجاد تغییر در شیوه­ های برقراری رابطه، مکان یا زمان آن است. ایجاد این تغییرات، گرچه شاید هم به عنوان یک شیوه ­ی بلندمدت چندان به کار زوجین نیاید، اما به عنوان یک رفتار جدید به امتحان کردنش می­ارزد.

انتظار حفظ استقلال جنسی: گاهی اوقات علت پس زدن درخواست همسر، خطری است که طرف طرد کننده نسبت به استقلال جنسی خود احساس می­ کند. به این صورت که زوج دریافت کننده ی درخواست برای انتخاب این­ که چه وقت و چه میزان رابطه داشته باشد احساس آزادی و اختیار نمی ­کند. در نتیجه هرچه ­قدر درخواست کننده برای نزدیکی به او بیشتر تلاش می­کند، با قدرت بیشتری او را پس می زند.

 انتظار اولویت دادن به رابطه­ جنسی: برای بعضی از زنان و مردان مهم است که اولویت دادن همسرشان به رابطه­ جنسی را به چشم خود ببینند. برای مثال خانمی که شوهرش در دفعات قبل به دلایلی مثل کار درخواست او را به وقتی دیگر موکول کرده، به خاطر عدم اطمینان از میزان اهمیت و معنای رابطه برای مرد، احتمالا درخواست او را رد خواهد کرد.

انتظارات متفاوت در تعداد دفعات رابطه:یکی از علت های پس زدن درخواست جنسی همسر می­تواند احساس نیاز کمتر فرد طرد کننده باشد. این در حالی است که طرف مقابل به دلیل احساس نیاز بیشتر و نیز نبود آگاهی کافی از انتظارات و نیازهای دیگری، پس زده شده و دچار سرخوردگی و احساس بی­ کفایتی می ­شود.

انتظارات متفاوت در زمان­ بندی برقراری رابطه: این مورد درباره­ زنان که از زمان­ بندی بدنی مشخصی برخوردارند، اهمیت بیشتری پیدا می­کند. البته همه­ زنان یک الگوی یکسان زمانی ندارند.

 انتظار گیرنده بودن: این نیز یکی از مواردی است که می­ تواند به پس زدن درخواست جنسی همسر منجر شود. به این ترتیب که اگر زوج درخواست کننده به جای این­که رابطه­ جنسی را یک مشارکت برد-برد بداند، با نگرش گرفتن لذت به آن بنگرد، خاطره­ خوبی از خود در ذهن همسرش به جا نگذاشته و احتمال مثبت شدن پاسخ وی به درخواست های بعدی خود را کاهش می ­دهد. برای مثال مردی که به محض رسیدن خودش به ارگاسم و بدون توجه به زمانی که زن برای رسیدن به این مرحله نیاز دارد، رابطه را تمام شده می­ بیند و یا بعد از رابطه از پس نوازش غفلت می­ کند، شانس زیادی برای اجابت درخواست های بعدی خود نخواهد داشت.

۳ . عوامل تهدیدکننده سلامت روان زوج طرد کننده

گاهی اوقات، پس زدن درخواست جنسی همسر، به دلیلی غیرجنسی و غیرعاطفی اتفاق می­افتد و آن زمانی است که زوج طردکننده با گرفتاری های سلامت روان دست به گریبان باشد. برای مثال همسری که افسرده شده، حوصله­ رابطه­ جنسی را نخواهد داشت. یا کسی که اضطراب دارد یا به وسواس مبتلا شده، به راحتی تن به رابطه نمی ­دهد. عزت نفس کم و تصور بدنی ضعیف نیز دوعاملی هستند که پذیرش رابطه­ جنسی را به خصوص از سوی زنان کاهش می­ دهند.

پیشنهاد ما »  احتمال بارداری بدون دخول، آیا دختر باکره حامله می‌شود؟

۴ . خستگی

با این­که این مورد هم برای زنان قابل استناد است و هم برای مردان، اما به دلیل نیاز بیشتر زنان به خواب و نیز اشتغال بدون فراغت آن ها به خانه ­داری و تربیت و درس فرزندان، در مورد زنان بیشتر مورد تأکید قرار می­ گیرد.

۵ . استرس‌های شغلی

این مورد به خصوص برای کسانی که تمامیت ­طلبند و یا موفقیت شغلی را بااحساس خود ارزشمندی­ شان مساوی می­ بینند، مانع مهمی به شمار می­ رود. استرس ناشی از احساس عدم امنیت شغلی نیز از مواردی است که حتی در بستر نیز فرد را ترک نخواهد کرد. معلوم است کسی که درگیر این گونه افکار استرس ­آمیز است دل ودماغی برای برقراری رابطه­ جنسی با همسرش نخواهد داشت.

چه طور کمتر نه بشنویم؟

این چند راهکار برای پیشگیری از پس زده شدن توسط همسر را امتحان کنید:

۱ . اولویت بدهید

رابطه­ جنسی با همسر را در اولویت های زندگی­ تان قرار دهید و این مهم را برای او عینی کنید.

۲ . پیش نوازش یادتان نرود

از تدارک مقدمات عاطفی و ارتباطی غفلت نکنید. هر چه مقدمات بهتر، احتمال قبول درخواست شما بیشتر!

۳ . انتظارتان را بگویید

درباره­ انتظارات جنسی خود در ابعاد مختلف با همسرتان گفت­ وگو کنید. البته شاید در نگاه اول کار آسانی به نظر نیاید اما سختی آن در برابر تبعات ناگفته ماندنش، به مثابه تحمل تلخی دارو در برابر سینه پهلو کردن است.

۴ . تحت فشارش نگذارید

در آغاز، حین و پایان رابطه، طوری رفتار کنید که احساس استقلال و آزادی همسرتان را تقویت کند و در هیچ مرحله ای به هیچ وجه او را تحت فشار نگذارید.

۵ . با همسرتان همدلی کنید

اگر همسرتان به دلیل علاقه­ ای که به شغلش دارد، از رابطه با شما کم می ­گذارد، به جای این­که شغل او را هووی خود ببینید، سعی کنید اطلاعاتتان را در آن زمینه افزایش دهید و با افزودن شراکت و همدلی خود، گوی سبقت را از رقیب بربایید.

۶ . استرس همسرتان را کم کنید

به هر نحوی که می­ توانید استرس، خستگی و فرسودگی همسرتان را کم کنید. برای مثال اگر ممکن است، بعضی از کارهای خانه را به عهده بگیرید. مثلا خواباندن بچه­ ها، قصه گفتن برای آن ها، پخت وپز یا شستن ظرف ها را نوبتی کنید. یا اگر امکانات مالی خانواده اجازه می­ دهد، کسی را برای کمک به انجام امور خانه استخدام کنید. کمک به افزایش درآمد خانواده و قناعت نیز از راه هایی است که می ­تواند مفید باشد.

۷ . ریلکس باشید

فنون ذهن­ آگاهی و آرمیدگی را یاد بگیرید و با همسرتان آن را انجام دهید. می­ توانید این روش ها را به تدارک مقدمات اضافه کنید.

۸ . حواستان به مشکلات روانی باشد

حواستان به علائم پنهان افسردگی، اضطراب، وسواس، کاهش عزت نفس و تصور بدنی همسرتان باشد.

۹ . یادتان باشد رابطه­ جنسی تعامل معنادار است

افق دید خود را نسبت به رابطه­ جنسی وسعت ببخشید. رابطه­ جنسی یک «داد» یا «ستد» نیست، بلکه دادوستدی متقابل، عاشقانه و معنادار است.

۱۰ . خاطره های روزهای خوب را زنده کنید

هرچند وقت یک بار، به خاطرات روزهای آغازین زندگی مشترکتان گریزی بزنید. برای مثال به جاهایی بروید که آن ایام پاتوق خلوت های عاشقانه­ دونفره تان بود، حرف­های آن روزهایتان را مرور کنید و دوباره آن ها را نثار هم کنید، مثل آن روزها برای هم دل تنگ شوید و برای به دست آوردن دل یکدیگر تلاش کنید. وقتی زنده شدن محبت را در دلتان احساس کردید، برای اجابت بی­درنگ درخواست های جنسی یکدیگر تلاش کنید؛ درست مثل آن روزها.

Thanks! You've already liked this
No comments