۷ مسئله‌ای که قبل از مادر شدن درک نمی‌کردم

روش زندگی ام را قبل از بچه دار شدن به خاطر دارم. به خاطر دارم شب ها بدون اینکه بیدار شوم ساعت ها می خوابیدم، کیف های سایز نرمال با خودم حمل می کردم و همیشه کفش های پاشنه بلند می پوشیدم.

حتی این را هم به خاطر دارم که دوستان والدینم به عنوان مادر درباره مسائل و مشکلاتی که واقعا برایشان آزاردهنده بود با آن ها درد دل می کردند. و اما اکنون من هم یکی شدم مثل آن ها و با مسائلی که تا قبل از مادر شدن هیچوقت برایم قابل درک نبود دست و پنجه نرم می کنم. مسائلی از قبیل موارد زیر:

مشغله واقعی

مشغولیت واقعی یعنی پدریا مادر بودن. اما تا پیش از مادر شدن این را نمی دانستم و همیشه فکر می کردم مشغولیت یعنی مسافرت، تمرین فوتبال و یا خرید. و تمام این ها می تواند بهانه ای برای از دست دادن لحظات شاد باشد. عقیده ام این بود که مطمئنا اگر این مادرها یک سیستم یا برنامه بهتری داشتند قادر بودند که وقت بیشتری را برای خودشان بگذرانند.

اکنون فهمیده ام که چقدر آن تفکراتم احمقانه بودند. این پدرومادرها هستند که مشغولند. وقتی برای چندین سال شب ها کم خوابی کشیدم. سخت تر از همه مسولیت هایی که در روزهای مدرسه فرزندم صبرم را لبریز می کرد. گاهی اوقات واقعا دوست دارم که شب ها بدون هیچ بچه ای بیرون بروم و کسی با من درمورد مسائل انجمن اولیا و مربیان صحبت نکند. اما حقیقت این است که من واقعا پر مشغله و درگیرم.

پست‌های “دستشویی رفتن کودک” در فیسبوک

همیشه با خودم فکر می کردم که آن ها ارزش آنفرند شدن را دارند، اما وقتی کودک خودم برای اولین بار دستشویی رفتن را یاد گرفت در فیسبوک پست آن را گذاشتم. همه ما می دانیم که این کار واقعا خسته کننده و طاقت فرسات. وقتی که کودک شما یاد می گیرد که دستشویی برود مثل این می ماند که شاخ قول را شکسته باشید. شاید نتوانید عوامل و روش های دسشویی رفتن کودک را درک کنید، تا زمانی کودکتان آن را یاد بگیرد. و در این زمان است که فکر می کنید باید آن را با دیگران هم به اشتراک بگذارید تا آن ها هم بدانند.

چرا بچه‌ها باید غذا خوردن در رستوران را یاد بگیرند

اگر فرزندمان را هیچوقت به رستوران نبریم چگونه می توانند یاد بگیرند که در رستوران هم مثل خانه غذا بخورند. این گونه مواقع نمی توانیم واقعا موقعیت آن ها را درک کنیم. وقتی که این فرشته های کوچک را در رستوران روی صندلی کودک بگذاریم ممکن است که کنترل خودشان را از دست بدهند و شما را با رفتارشان غافلگیر کنند. در کل بچه ها غیر قابل پیش بینی هستند و آن ها که آرام هستند می توانند تاحدودی آب زیرکاه باشند.

پست‌های اینستاگرام

کودک من زیبا و دوست داشتنی است و من دوست دارم که این را به همه بگویم. این احساس تمام مادران است. به همین خاطر تمام پست های اینستاگرامم فقط عکس کودکم است. شاید این برای دیگران زیبایی نداشته باشد و من هیچ پاسخی برای آن ها ندارم.

دوش گرفتن حکم تجملات را برای مادرهای پرمشغله پیدا می‌کند

همیشه از مادرها می شنیدم که فرصت حمام رفتن ندارند. واقعیت این است که در کنار بچه داری کارهای خانه، غذا پختن ها و تلفن ها و خیلی کارهای دیگر هست که تمام وقت را می گیرد. حتی بیدارماندن های شبانه باعث می شود که در تمام روز مدام خمیازه بکشم. هیچوقت حس تمیز نبودن را دوست نداشتم اما این اتفاق برایم افتاده است. شاید کسانی که هنوز مادر نشده اند فکر کنند همیشه تمیز بودن کار آسانی است.

شاید همسرتان را پدر یا مادر صدا بزنید

برای این مورد توضیح خوبی نمی توانم داشته باشم اما وقتی بیشتر بحث های ما درمورد کودک زیر ۶ ساله ام است ممکن است که این اتفاق بیفتد.

بو کردن پوشک بچه

وقتی برای اولین بار چنین رفتاری از یک مادر دیدم فکر می کردم که من هیچوقت چنین کاری را نخواهم کرد. اما اکنون من نیز همانطور شده ام و گاهی برای این که بفهمم کودکم جای خود را خراب کرده است یا نه باید پوشک او را بو بکشم و گاهی از این کار خجالت هم می کشم. درست است که مادر بودن زیباست اما یکسری مسائل مشمئز کننده هم دارد که تا وقتی مادر نشوید متوجه آن ها نخواهید شد.

همدلی کردن با شخصی که در موقعیت او نیستید شاید کمی سخت باشد. مثلا وقتی با کودکتان به یک فروشگاه بزرگ و لوکس می روید شاید دیگران نگاه های عجیبی به شما بیندازند یا نظرات کنایه آمیزی در شبکه های اجتماعی شما از عکس کودکتان است بدهند. در این مواقع به خاطر بیاور که قبل از این ها شما هم دیگاهتان دقیقا مثل آن ها بوده است.

منبع: بدونیم
Thanks! You've already liked this
No comments