شیرخوار من چه میزان شیر در روزهای اول نیاز دارد؟

هر نوزادی متفاوت است و بنابراین گفتن اینکه کودک شیرخوار شما چه میزان شیر باید در روز های اول خود بنوشد دشوار است. با این وجود شما متوجه خواهید شد که در ابتدا با اندکی شیر خوردن کار خود را H غاز می کند و بعد از آن هر روز به مقدار شیری که می خورد افزوده خواهد شد. در این جدول مقادیر میانگین میزان مصرف شیر کودک را برای چند روز اول آورده ایم تا شما ذهنیتی نسبت به آن پیدا کنید.

میزان شیر در هر بار شیر دادن سن نوزاد شما
۷ cc (یک قاشق چای خوری) روز اول
۱۴cc (کمتر از ۳ قاشق چای خوری) روز دوم
۳۸cc روز سوم
۵۸ cc روز چهارم
۶۵cc روز هفتم

بچه هایی که شیرخوار هستند به هیچ وجه در هر بار وعده ی خود نیاز به مقدار زیادی شیر ندارند. نوزادانی که شیر خشک مصرف می کنند نسبت به آن هایی که شیر مادرشان را می خورند مقدار شیر بیشتری نیاز دارند. از آنجا که شیرخوارانی که شیر خشک می خورند نمی توانند بر مقدار شیری که می خورند کنترل داشته باشند, پس مقداری از آن را استفراغ کرده و بالا می آورند چرا که بیشتر از گنجایش معده ی کوچک آن ها است.

اگر شما به کودک خود شیر می دهید , غیر ممکن است که بفهمید چه میزان کودکتان شیر می خورد. نشانه و علایمی که بیانگر خوب شیر خوردن نوزاد شماست عبارتند از:

  • نرم شدن پستان ها هنگام شیر دادن
  • شنیدن صدای بلعیدن شیر توسط نوزاد
  • نوزاد به اختیار خود پستان شما را رد می کند( به نشانه سیر شدن)
  • نوزاد بعد از خوردن شیر احساس آسودگی و آرامش می کند
  • رنگ مدفوع نوزاد از تیره و چسبنده به زرد و نرم تغییر می یابد
  • نوزاد بعد از شیر خوردن هر چند ساعت پوشک خود را خیس خواهد کرد
پیشنهاد ما »  ۵ حاشیه مهم تغذیه نوزادان

این امر طبیعی است که نوزاد اندکی بعد از تولد وزنش کاهش پیدا کند. نوزاد با رسیدن به روز پنجم تا هفتم شروع به وزن گیری خواهد کرد و مجدد وزنش افزایش می یابد. اگرچه در برخی نوزادان این امر به کندی پیش می رود و تا ۱۴ روزگی ادامه خواهد داشت.

بعنوان یک راهنمایی, انتظار داشته باشید که اولین شیر دهی ها باید ۴۰ دقیقه یا بیشتر طول بکشد. زمانی که شیر در پستان های شما تولید شد نوزاد شما به مدت ۵ الی ۳۰ دقیقه از هر سینه می تواند شیر بخورد.اجازه دهید نوزاد شیر خوردن را خودش از یک پستان به اتمام برساند و سپس پستان دیگر را برای شیر دادن به او بدهید.

سعی کنید نگران زمان اندک شیر خوردن کودکتان نباشید. برخی نوزادان تمام شیری را که نیاز دارند در همان دقایق اول بدست خواهند آورد در حالیکه سایرین ممکن است طولانی مدت اینکار را بکنند. پستان های شما هر یک مقدار متفاوتی شیر تولید می کنند بنابراین ممکن است شیرخوار شما تمایل بیشتری به یک پستان داشته باشد و این امری کاملا طبیعی است.

تا زمانی که شیرخوار شما به طور صحیح در آغوش قرار گرفته است و تا هر زمانی که تمایل دارد شیر می خورد, موجب می شود شیری که در انتهای هر وعده دریافت می کند پرچرب تر و غلیظ تر باشد.

منبع: سلامت من
Thanks! You've already liked this
No comments