آشنایی با حمام وکیل واقع در استان کرمان

حمام وکیل کرمان در میانه‌های بازار کرمان قرار گرفته‌ که توسط وکیل ‌الملک (اسماعیل خان نوری) حاکم عصر قاجار کرمان و به سبک حمام گنجعلیخان ساخته شده ‌است. این بنا یکی از حمام‌‏های تاریخی، سنتی و باستانی کرمان است که از کف تا دیوار آن کاشیکاری و سرامیک کاری شده و به دو بخش رختکن و گرمخانه تقسیم می‌‏شود.

در بنای حمام وکیل کرمان، ستون‌های سنگی زیبا و همچنین حوض بزرگی در قسمت خزینه و گرمخانه آن وجود دارد، اولین بخش از مجموعه وکیل، بنای حمام قدیمی یا چایخانه امروزی وکیل است که در سال ۱۲۷۰ به شکل با شکوه و با تأثیرپذیری از سبک معماری دوره زندیه قاجاریه احداث شد.

سر در این حمام در سال ۶۹ به سبک معماری دوره مربوطه‌اش بازسازی شد و مستقیماً به بازار کرمان مرتبط است. از کف تا دیوار آن کاشى‌‌کارى و سرامیک‌کارى شده و به دو بخش رختکن و گرمخانه تقسیم مى‌شود. در سال‌هاى اخیر حمام وکیل به چایخانهٔ سنتى تبدیل شده و توسط ادارهٔ کل فرهنگ و ارشاد اسلامى استان کرمان اداره مى‌شود.

در حال حاضر مهمانان و بازدیدکنندگان،‌ در این حمام با فالودهٔ کرمانى، چاى، قلیان و انواع نوشیدنى مورد پذیرایى قرار مى‌گیرند. بخش گرمخانه حمام وکیل محل صرف غذاهاى محلى کرمان است.

منبع: مکانبین
Thanks! You've already liked this
No comments