چگونه با سقط جنین کنار بیاییم؟

سالانه بانوان بسیاری در سراسر جهان دچار سقط جنین می شوند و تلاش می کنند آثار روحی و جسمی آن را به نحوی فراموش کنند، اما این کار چندان هم ساده نیست. اگر شخصی از آنها بپرسد چند بارداری یا چند فرزند داشته اید، سعی می کنند حرفی از سقط جنین به میان نیاورند. مساله سقط جنین گرچه مساله ای بسیار شایع است، اما هنوز هم یک تابوست.

آمارها نشان می دهند، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد بارداری ها در ۳ ماهه نخست پایان می یابند. اما این آمارها چندان دقیق نیستند! زیرا بسیاری از بانوان بدون آنکه حتی متوجه بارداری خود شوند در چند هفته نخست دچار سقط می شوند. دلیل نیمی از سقط جنین ها نقص کروموزومی جنین است.

در صورتی که سقط قبل از هفته ۱۲ بارداری رخ دهد به آن سقط جنین زودهنگام می گویند. بعد از سقط معمولاً تفکرات منفی باعث افسردگی مادر و پدر می شود و گاهی تنها مشاوره با یک روان شناس به بهبود حال دو طرف کمک می کند.

تازه متوجه شده بودم که باردارم، اما دوست نداشتم خبر آن را فوری پخش کنم و منتظر موقعیت مناسبی بودم. چند روز بعد یکی از دوستانم از من خواست تا برای پیاده روی در پارک همراهی اش کنم. آن روز کمی خسته شدم، اما فکر نمی کردم مسئله خیلی مهم باشد. شب همان روز دچار لکه بینی و خونریزی شدم. خودم را فوراً به اورژانس رساندم. آزمایش ها نشان داد میزان HCG طبیعی است. خونریزی ام قطع شد و بارداری ام ادامه پیدا کرد اما چند وقت بعد فهمیدم جنین رشد نکرده و فقط کیسه آبم بزرگ شده است! همیشه فکر می کردم دلیل سقط جنینم پیاده روی آن روز بوده است، اما این طور نبود و بارداری پوچ داشتم.

«اواسط سال ۸۹ باردار شدم. آزمایش خون دادم و بارداری ام تایید شد و بی صبرانه منتظر اولین سونوگرافی بودم. بعد از مراجعه متوجه شدم جنینم ۹ هفته دارد، ولی هنوز فعالیت قلبش آغاز نشده است و به زودی سقط خواهد شد.

دو سه ماهی می شود که فرزندم را از دست داده ام. بعد از سقط، همیشه با همسرم در مورد این اتفاق صحبت می کردیم. این درد برای او هم سنگین بود. دوست داشتیم برای جنین از دست رفتمان اسمی انتخاب کنیم و به همین علت او را «فرشته کوچولو» صدا می کردیم. اطرافیانمان همیشه می گفتند که باید این مساله را هر چه سریع تر فراموش کنید و مجدداً برای بارداری تلاش کنید. گرچه آنها درست میگفتند، اما حرف هایشان واقعاً برای ما آزار دهنده بود. انگار کاملاً فراموش کرده بودند که من مدتی پیش باردار بودم و فرزندی داشتم که حالا نیست.

بعد از سقط جنین زمانی را به خودتان اختصاص دهید. سعی کنید در مورد این مساله صحبت کنید یا احساساتتان را در یک دفترچه یادداشت کنید. ۲ مرتبه سقط جنین داشتم. یکی در هفته هفتم و یکی در هفته یازدهم بارداری. در این مورد با همسرم خیلی صحبت می کردیم، اما با اطرافیانمان نه دوست نداشتم با آنها حرف بزنم چون متوجه دردم نمی شدند.

از سقط جنینم چند ماهی می گذرد، اما هنوز هم احساس غم عجیبی دارم. خدا را شکر که فرزند دیگری نیز دارم و همین مساله باعث شده تا کمتر به سقط جنین فکر کنم. اما به هر حال این موضوع را هرگز فراموش نکرده ام»

اگر پای حرف خانم هایی که دچار سقط جنین شده اند، بنشینید نظیر این جملات را خیلی می شنوید. درد سقط جنین درد عجیبی است، مخصوصاً اگر سن بارداری بالا باشد. اما به هر حال زندگی ادامه دارد و باید تلاش کنید آن را فراموش کرده و مجدداً برای بارداری اقدام کنید. شاید راهنمایی های زیر بتواند کمک حالتان باشد:

«نکنه گفتم بچه رو نمیخوام، این طور شد!» «نکنه خیلی کار کردم! استرس داشتم! باعث سقطش شدم!» … وقتی جنین سقط می شود، هزار و یک فکر و خیال به ذهنمان می رسد و مقصر اصلی را خودمان می دانیم! اما امروزه به کمک سونوگرافی، حتی قبل از تشکیل قلب، می توان جنین را مورد بررسی قرار داد و از سلامت آن مطمئن شد. پس چه دلیلی دارد خود را بی جهت نگران کنید! شاید جنینی که شما خود را عامل مرگش می دانید، اصلاً به وجود نیامده باشد یا دچار اختلالات ژنتیکی است و به طور طبیعی باید دفع شود!

وقتی خانمی دچار سقط جنین می شود اطرافیان نیز همانند او افسرده اند با این حال منطقی تر عمل می کنند و در عین همدردی، سعی دارند مادر را متقاعد کنند که باید هر چه سریع تر به زندگی عادی برگردد. اما حرف های آنها همیشه باعث رنجش مادر می شود. فکر می کنید لازم است در مورد اتفاقی که افتاده صحبت کنید؟ ترجیح می دهید با چه کسی درد دل کنید؟ اطرافیان؟ دوستان؟ پزشک زنان؟ روان شناس یا روان پزشک؟ گاهی اوقات تنها حرف زدن در مورد سقط جنین، باعث می شود حالتان بهتر شود! اگر احساس می کنید حرف زدن با هیچ کس حتی همسرتان کمک کننده نیست به یک روان شناس مراجعه کنید یا حتی در سایت های مرتبط با افرادی که تجربه ای مشابه داشته اند گفت وگو کنید.

روان شناسان توصیه می کنند بعد از سقط جنین زمانی را به خودتان اختصاص دهید. سعی کنید در مورد این مساله صحبت کنید یا احساساتتان را در یک دفترچه یادداشت کنید. برای اینکه بتوانید از این غم بزرگ عبور کنید. باید اول آن را خرد کرد. برخی افراد با به یاد سپردن تاریخ ها به خصوص تاریخ تولد (اگر نوزادی مرده متولد شده باشد) یا به تحریر درآوردن خاطرات سعی می کنند به آرامش برسند. به هر حال غم از دست دادن فرزند از یاد نمی رود، اما به مرور کمرنگ می شود مخصوصاً اگر مجدداً فرزندی به دنیا آورید.

Thanks! You've already liked this
No comments