تاثیر قاعدگی نامنظم بر بارداری

اکثر دختران جوان عادت ماهیانه های نامرتبی دارند و معمولا به این موضوع چندان اهمیت نشان نمی دهند. اما بعد از ازدواج و از آنجایی که تاریخ تخمک گذاری در باروری اهمیت بسیاری دارد، اکثر بانوان به دنبال روشی هستند تا سیکل های قاعدگی منظمی داشته باشند.

مرتب بودن سیکل قاعدگی فواید بسیاری دارد: اول اینکه وقتی تاریخ تخمک گذاری دقیقا مشخص باشد، می توان به روشی طبیعی از بارداری جلوگیری کرد (گرچه با اتکا به این روش احتمال بارداری ناخواسته وجود دارد) . دوم اینکه منظم بودن سیکل قاعدگی برای زوج هایی که دور از هم هستند یا ناتوانی جنسی دارند و تنها می توانند ماهی یک یا دو مرتبه نزدیکی کنند، شانس باروری را افزایش می دهد. در خانم هایی که سیکل نامرتب دارند، مخصوصا اگر فاصله دوره ها خیلی زیاد باشد، شانس بارداری کاهش می یابد.

اگر شما هم سیکل های نامرتبی دارید، ادامه این مطلب را بخوانید تا در مورد دلایل و روش درمان آن اطلاعات بیشتری به دست آورید. دوره های خون ریزی ماهانه معمولا سیکل ۲۱ تا ۲۸ روزه دارد. بانوانی که سیکل ۲۸ روزه دارند هر ۴ هفته و خانم هایی که سیکل ۲۱ روزه دارند هر ۳ هفته یک بار پریود می شوند. و روز اول سیکل، روز اول پریود محسوب می شود.

اکثر بانوان در فاصله زمانی ۱۳ تا ۱۴ روز قبل از آغاز پریودشان تخمک گذاری می کنند. البته فاصله زمانی بین ۱۲ تا ۱۶ روز نیز نرمال است. در صورتی که خانمی دوره های ۲۸ روزه دارد تخمک گذاری در وسط ماه انجام می شود. اما اگر دوره ها ۲۱ یا ۲۲ روزه باشد، تخمک گذاری چند روز قبل از آغاز پریود رخ می دهد. البته سیکل ۲۸ روزه که در روز چهاردهم آن تخمک گذاری صورت بگیرد در تعداد کمی از بانوان وجود دارد. گاهی سیکل ها ۳۰ روزه هستند و گاهی از ماهی تا ماه دیگر متفاوت می شوند. اگر خانمی دوره هایش بیش از ۳۰ روز باشد و به صورت متوالی رخ ندهد، اصطلاحا آن عادت ماهیانه نامرتب می گویند.

تخمک بعد از آزاد شدن از تخمدان تنها چند ساعت زنده است و اگر در این زمان با اسپرماتوزوییدها روبرو نشود و لقاحی صورت نگیرد، بارداری اتفاق نمی افتد.

در بانوانی که سیکل های نامرتبی دارند، تشخیص روز تخمک گذاری کمی سخت است و این موضوع احتمال باردار شدن را کاهش می دهد. در مواردی که پریودها نامنظم است و خانم قصد بارداری دارد، معمولا توصیه می شود که ۳-۲ روز در هفته بدون جلوگیری نزدیکی صورت گیرد تا نیازی به بررسی روز تخمک گذاری وجود نداشته باشد. اما اگر زوج نمی توانند کنار هم باشند، مثلا به دلیل شغل همسر در ماه تنها یک یا دو مرتبه همدیگر را ملاقات می کنند.

لازم است تاریخ دقیق تخمک گذاری مشخص شود تا بتوانند بچه دار شوند. از سوی دیگر اگر پریودها خیلی نامنظم باشد، ممکن است اصلا تخمک گذاری صورت نگیرد یا به ندرت اتفاق بیفتد. به همین دلیل بررسی های هورمونی و انجام سونوگرافی برای تشخیص زمان تخمک گذاری ضروری است.

در نوجوانی و هنگام آغاز دوره قاعدگی، نامرتب بودن سیکل ماهانه مساله ای طبیعی است. اما به مرور، بدن سیستم تخمک گذاری را روی روند منظمی پیش می برد.

چاقی، دیابت، بیماری های قلبی-عروقی، کاهش میزان هورمون استروژن یا دیگر هورمون ها زنانه، قطع مصرف قرص جلوگیری، نارسایی تخمدان، پولیپ ها، مخاط ضخیم، فیبرم، یائسگی زودرس، اختلالات تیروییدی، برخی درمان های دارویی، هیپرپرولاکتیمی در صورت وجود ادنوم هیپوفیز و … ازجمله دلایلی هستند که باعث می شوند ترتیب و نظم دوره ها به هم بریزد.

گاهی راه حل های ساده ای مثل کاهش وزن، می توان سیکل های ماهانه را مرتب کرد و به راحتی بچه دار شد. اما به هر حال مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی از ناحیه لگن، تصویربرداری سی تی اسکن، ام آر آی، رادیوگرافی، آزمایش های هورمونی و بیولوژیک و معاینات زنانه ضروری است.

در سیکل های نا مرتب نیز تخمک گذاری صورت می گیرد، تنها تاریخ آن همیشه ثابت نیست. آنچه شانس بارداری را کاهش می دهد، فقدان سه ماهه سیکل قاعدگی است.

سندروم تخمدان پلی کیستیک و آندرومتریوز می تواند دلیل بروز این فقدان باشد. البته احتمال ناباروری در بانوان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک افزایش می یابد، زیرا تخمدان یا “فولیکول ها” یعنی مکانی که تخمک در آن رشد می کند به کیست تغیر شکل داده و تخمک نمی تواند در آن محل رشد کند.

اگر تاکنون از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده می کردید و مدتی است که مصرف آنها را قطع کرده اید، نامرتب شدن دوره های قاعدگی طبیعی است و معمولا ۳-۲ ماه ادامه خواهد داشت. اما اگر روابط خود را بدون جلوگیری انجام داده اید و پریودهایتان عقب افتاده است، می توانید برای مشخص شدن اوضاع از بی بی چک استفاده کنید.

بهترین زمان برای انجام این تست، ۳ روز بعد از تاریخی است که معمولا در آن زمان پریود می شدید. البته بهترین زمان برای انجام این تست، صبح ها و بعد از بیدارشدن از خواب است. زیرا میزان HCG در بدن بالاست و تا ۹۹ درصد تست بارداری از طریق ادرار قابل اعتماد است. اگر به نظرتان پاسخ تست صحیح نیست، می توانید مجدداً آن را تکرار یا به متخصص زنان مراجعه کنید تا آزمایش خون انجام دهید.

اگر ۲-۳ ماه از قطع مصرف قرص های ضد بارداریتان گذشته و باردار نشدید و عادت ماهیانه منظمی ندارید، حتماً به متخصص زنان مراجعه کنید تا آزمایش های دقیق تری صورت پذیرد و دلیل نامرتب شدن دوره ها مشخص شود.

معمولا پزشکان از سونوگرافی و منحنی درجه حرارت بدن برای تشخیص علت عقب افتادگی دوره ها و زمان تخمک گذاری استفاده می کنند.

۵ تا ۱۰ درصد زنان به سندروم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند و این مسئله باعث عدم تخمک گذاری می شود. در این شرایط به بانوان توصیه می شود در درجه نخست، وزنشان را پایین بیاورد تا احتمال بارداری افزایش یابد. اما اگر با وجود کاهش وزن، بارداری حاصل نشد، درمان های هورمونی بر پایه “گونادوتروفین ها” آغاز می شود.

به گفته پرفسور نلسون و ژاک یانک، محققان بیمارستان بیستر پاریس، بانوانی که سیکل های غایب طولانی دارند و تعداد دفعات تخمک گذاری در آنها پایین است، معمولاً دچار یائسگی زود هنگام می شوند. متاسفانه یک درصد خانم های ۴۰ ساله به این مساله دچار می شوند.

یائسگی زودهنگام معمولاً زمانی رخ می دهد که تخمدان ها تخمک آزاد نمی کنند. درنتیجه قبل از آنکه یائسگی طبیعی رخ دهد، میزان هورمون های تولید مثل کاهش می یابد. این مساله نه تنها شانس بارداری را کاهش می دهد، بلکه می تواند باعث بروز مشکلاتی مثل، پوکی استخوان، ناراحتی های قلبی عروقی و دیابت گردد.

بررسی ها نشان داده اند که احتمال بروز ناراحتی های قلبی عروقی در زنانی که سیکل های نامرتب دارند ۲۵ درصد بیش از سایرین است. قابل توجه اینکه “این احتمال برای بانوانی که سیکل هایشان فوق العاده نامرتب است به ۶۱ درصد افزایش می یابد. گروه تحقیقاتی دکتر کارپ سولومون پس از بررسی ۸۲ هزار پرستار ۲۰ تا ۳۵ ساله در سال ۱۹۸۲ و ادامه تحقیقات به مدت ۱۴ سال متوجه این مسئله شدند.

البته این مساله نباید باعث نگرانی بانوان شود و تنها زنگ خطری است که اگر چاق هستید، وزنتان را پایین بیاورید و سبک زندگی خود را تصحیح کنید. به گفته دکتر سولومون بانوانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، میزان هورمون های مردانه افزایش یافته و باعث می شود، خطر بیماریهای قلبی عروقی افزایش یابد. از سوی دیگر هورمون استروژن که نقش حفاظتی در برابر بیماری های قلبی- عروقی دارد نیز کاهش می یابد.

بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱ تحقیقات پرفسور نلسون بر روی ۵۰ خانم مبتلا به نارسایی تخمدان زودرس، نشان داد که ۹۲ درصدِ بانوانی که سیکل های شان بیش از سه ماه به تعویق می افتاد، دچار پوکی استخوان می شوند. البته برای پیشگیری و درمان کافی است تا هورمون های استروژن و پروژسترون جایگزین مورد استفاده قرار گیرند.

Thanks! You've already liked this
No comments