نگاهی به تغییر تخمک و اسپرم در طول عمر

ناعادلانه است اما حقیقت دارد: همان طور که خانمی از سنین بیست و سی و چهل می‌ گذرد (و این گذر زمان بر پیشرفت او در بسیاری از بخش‌های زندگی‌اش تاثیر می‌گذارد)، تخمک‌های او چنان دگرگون می‌ شوند که لقاح جنین و زایمان را برای او مشکل ‌تر می ‌سازد. در همین حال، امکان دارد به نظر رسد که آقایان در هر زمانی و تا وقت مرگ می ‌توانند پدر شوند.

اما این موضوع به این سادگی‌ها هم نیست. زیرا باروری بانوان به کیفیت تخمک ارتباط دارد تا کمیت آن. آقایان نیز با مسئله‌ ای به نام ساعت زیستی مواجه هستند البته این چالش برای آقایان به شدت تاثیری پذیری تخمک‌ های بانوان نیست. بنابراین اگر همسرتان برای بچه ‌دار شدن برنامه‌ ریزی می‌ کند، باید این موارد را در نظر داشته باشید. البته موارد از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در ادامه توضیحات متخصصان درباره‌ چرخه‌ زندگی تخمک‌ و اسپرم را می ‌خوانید.

خانم‌ ها کاهش ناچیزی در باروری را تجربه می‌ کنند، اما احتمال باردار شدن در یک سال در حدود ۷۵ درصد است. نوشیدن الکل، مصرف دارو، دود کردن سیگار و … کیفیت و کمیت اسپرم‌ آقایان را کاهش می ‌دهد.

اوایل دهه‌ بیست

زنان: از یک تا دو میلیون تخمک که با آن به دنیا آمده‌اید، فقط ۱۰۰-۲۰۰ هزار تخمک باقی مانده است – اما کیفیت تخمک‌ها هنوز بسیار خوب است.

مردان: سن اسپرم‌ ها تنها سه ماه است. (مدت زمانی که اسپرم برای رسیدن به بلوغ نیاز دارد)

اواخر دهه‌ بیست

زنان: خانم‌ ها کاهش ناچیزی در باروری را تجربه می‌ کنند. اما احتمال باردار شدن در یک سال حدود ۷۵ درصد است.

مردان: نوشیدن الکل، استفاده از داروها، کشیدن سیگار و ماری جوآنا، سموم محیطی همگی کیفیت و کمیت اسپرم‌های آقایان را کاهش می ‌دهد.

اوایل دهه سی

زنان: بانوان نسبت به دهه‌ بیست حتی تعداد کمتری تخمک دارند. آنان در هر چرخه‌ عادت ماهانه حدود هزار تخمک از دست می‌دهند.

مردان:

اواخر دهه‌ سی

زنان: احتمال بروز مشکلات کروموزومی تخمک‌ها افزایش می یابد. بنابراین، فقط ۵۴ درصد از بانوان با تلاش یک ساله باردار می‌شوند. احتمال سقط جنین نیز افزایش می ‌یابد.

مردان: مردان تولید اسپرم با شکل غیر طبیعی را شروع می ‌کنند که نسبت به گذشته حرکت آهسته‌ تری دارند. به این ترتیب، احتمال به وجود آوردن فرزندی مبتلا به اوتیسم و شیزوفرنی برای آنان افزایش می‌ یابد.

اوایل دهه‌ چهل

زنان: احتمال لقاح جنینی با اختلال کروموزومی سندرم داون حدود یک درصد برای بانوان افزایش می‌ یابد.

مردان: احتمال لقاح جنینی با اختلال کروموزومی سندرم داون حدود یک درصد برای بانوان افزایش می‌ یابد.

پس از چهل و پنج سالگی

زنان: پس از این مقطع، بانوان بسیار کمی بارداری موفق خواهند داشت. احتمال لقاح جنینی با سندرم داون حدود یک به سی افزایش می‌ یابد.

مردان: بیماری هایی مثل اوریون، بیماری کلیه و مشکل هورمونی قدرت باروری مردان را کاهش می‌دهد. سرطان مستقیما به اسپرم آسیب نمی‌رساند، اما پرتو درمانی و شیمی درمانی آسیب‌رسان است.

Thanks! You've already liked this
No comments