مراقبت آغوشی (کانگورویی) نوزادان نارس

نوزاد نارس یا زودرس قبل از هفته ۳۷ بارداری به دنیا آمده است. کودک نارس ممکن است در ابتدا چربی بدن کمی برای حفظ حرارت بدن داشته باشد. احتمال مشکل تنفسی، زردی پوست و چشم (یرقان)، قند خون پایین و ناکافی بودن سلول‌های قرمز خون برای حمل اکسیژن به بافت‌های بدن نوزاد (کم‌خونی) وجود دارد. نگرانی بیشتر ناشی از احتمال عفونت، قطع تنفس (آپنه) و خونریزی داخل مغز است. برخی نوزادان زودرس دچار اختلال شنوایی یا بینایی نیز می‌شوند.

مراقبت کانگورویی مادر (KMC) اغلب به عنوان یک درمان برای نوزادان نارس یا زودرس استفاده می‌شود. در جوامع جهان سومی این روش برای مراقبت از نواد نارس یا کم‌وزن هنگام تولد به صرفه است. به دلیل حفظ گرمای بدن نوزاد بر روی سینه‌ی مادر، ریه‌ها بهتر عمل می‌کند. در تماس پوست با پوست نیز نوزاد با شنیدن ضربان قلب و صدای آشنای مادر احساس امنیت می‌کند و ضربان قلب، فشار خون و تنفس او سریع‌تر تثبیت می‌شود. از طرفی قرار گرفتن نوزاد بر روی سینه‌ی مادر به تحریک تولید شیر مادر کمک می‌کند. این شیر حاوی مواد مغذی مورد نیاز برای رشد مغزی نوزاد است.

سالانه حدود ۴ میلیون نوزاد در هفته‌ی اول زندگی می‌میرند، در حالی‌که مراقبت آغوشی مادر می‌تواند تا ۲۵ درصد به زنده ماندن نوزادان کمک کند. KMC نه تنها در بقای نوزاد نارس نقش دارد، بلکه کیفیت بقای آن را با بهبود رشد مغزی، ایجاد پیوند و دلبستگی عاطفی به بهترین شکل تضمین می‌کند.

تماس پوستی باید برای هر نوزادی در هنگام تولد انجام شود.تماس پوستی برای تثبیت وضعیت نوزادان نارس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. امکان تماس پوستی حین راه رفتن یا استراحت وجود دارد. در دستگاه قرار داشتن نوزاد منعی برای تماس پوستی ایجاد نمی‌کند.

در برخی از کشورها از این روش فقط به عنوان یک روش حمایتی در کنار مراقبت از نوزاد درون دستگاه به منظور تولید شیر در مادر و ایجاد پیوند عاطفی بین آن‌ها برای مدت محدود ۱۰ الی ۶۰ دقیقه در روز استفاده می‌شود.

برخی نیز معتقدند که نوزاد باید ابتدا درون دستگاه به وضعیت پایدار برسد و سپس تماس پوستی انجام شود، ولی در واقع تماس پوستی است که در ثبات وضعیت نوزاد نقش کلیدی دارد. تماس پوستی وقتی میزان استرس را به حداقل می‌رساند که به صورت ۲۴ ساعته بدون هیچ وقفه‌ای در تماس با مادر یا پدر انجام شود، اما همه‌ی بیمارستان‌ها فضای کافی برای این‌ کار را در اختیار ندارند.

نوزاد کم‌وزن پس از تولد باید بلافاصله خشک شود، سپس بر روی شکم یا قفسه‌ی ‌سینه‌ی مادر با پوشش یک پارچه یا پتو قرار داده شود. معاینات و ارزیابی اولیه‌ی نوزاد باید بدون جدا کردن نوزاد بر روی بدن مادر انجام شود. تصمیم به جدایی نوزاد از مادر برای انجام اقدامات مورد نیاز با توجه به شرایط نوزاد گرفته می‌شود. تماس پوستی برای نوزاد نارس نیز به همان اندازه یا حتی بیشتر از نوزاد رسیده مورد نیاز است. مصرف آغوز مادر برای نوزاد نارس بسیار حیاتی است، پس باید به صورت قاشقی یا فنجانی هم که شده به نوزاد داده شود.

بسیاری از نوزادان نارس طی ۹۰ دقیقه تماس پوستی به وضعیت پایدار می‌رسند. بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) در بیمارستان‌ها به منظور تأمین نیازهای ویژ‌ه‌ی نوزادان نارس طراحی شده است، اگرچه نقش پدر و مادر نیز اهمیت خود را دارد. قرار‌گیری نوزاد درون دستگاه، اتصال مانتیتور، ماسک و انواع تجهیزات ممکن است شما را نگران کند. هم‌زمان با تماس پوستی اکسیژن‌رسانی با ماسک و تغذیه با لوله امکان‌پذیر است. کسب اطلاع از وضعیت نوزاد می‌تواند به آرامش شما کمک کند، از طرفی در صورت مشاهده‌ی هرگونه تغییر در وضعیت نوزاد خود، آن را با تیم پزشکی فرزندتان مطرح کنید.

شیر مادر حاوی پروتئین است که به مبارزه با عفونت و رشد نوزاد کمک می‌کند. نیاز تغذیه‌ای در نوزاد نارس بیشتر از نوزاد رسیده و هر یک الی دو ساعت است. اگرچه نوزاد نارس به تنهایی قادر به تغذیه‌ی خود از پستان مادر نیست، اما می‌توان از شیر دوشیده شده‌ی مادر برای تغذیه‌ی او استفاده کرد.

صحبت با نوزاد و لمس آن می‌تواند به تقویت احساس دوست داشتن و نزدیکی با نوزاد کمک کند. حتی با کمک پرسنل بیمارستان می‌توانید با وجود سیم و تجهیزات متصل به نوزاد، آن را در آغوش بکشید. حتی می‌توانید عکس یادگاری و خانوادگی بگیرید.

بسیاری از نوزادان نارس و نوزادان با وزن کم هنگام تولد به مراقبت‌های پزشکی ویژه، حتی تا شش ماهگی نیاز دارند. در حال حاضر اکثر واحدهای مراقبت‌ ویژه‌ی نوزادان اجازه می‌دهند تا مادران KMC را با یک الی دو ساعت در روز آغاز کنند. حتی یک ساعت در روز نیز می‌تواند اثرات مثبتی بر روی نوزاد بگذارد و ده دقیقه‌ی آن می‌تواند تولید شیر مادر را افزایش دهد. پس از وزن‌گیری و پایدار شدن نوزاد امکان مراقبت آغوشی شبانه‌روزی وجود دارد.

تا زمانی که کودک به وزن ۱۸۰۰ گرم نرسد، تولید و حفظ گرمای بدن به صورت فیزیولوژیک انجام نمی‌شود و حتی تا ۲۲۰۰ گرم نیز احتمال از دست دادن گرمای بدن وجود دارد. با بالا رفتن وزن از این حدود دیگر نوزاد کامل شده است. در وزن‌های بالاتر و چهار کیلو می‌توان روش آغوشی را به صورت سنتی و بستن روی پشت انجام داد.

منبع: مام
Thanks! You've already liked this
No comments