دانستنی‌هایی درباره عروس هلندی

عروس هلندی با نام علمی Nymphicus hollandicus کوچک‌ترین جزو از گروه طوطیان در استرالیا است و جزو گروه طوطیان کاکل‌دار محسوب می‌شود. عروس هلندی از محبوب‌ترین حیوانات خانگی است که درعین‌حال هم زیبا، هم اجتماعی و هم دوست‌داشتنی است. این مقاله شما را در آموزش و نگهداری این موجود زیبای سخنگو یاری می‌دهد.

خرید عروس هلندی

قبل از خرید هر حیوان خانگی شما اول باید با خودتان به نتیجه برسید که آیا واقعاً آن حیوان را می‌خواهید و امکان نگهداری و رسیدگی به آن را دارید یا نه؟ برخی از حیوانات هم ممکن است خوی طبیعی وحشی خود را داشته باشند.

در مورد پرندگان هم باید مواظب نوک زدن‌های آن‌ها باشید. نکتهٔ مهم دربارهٔ نگهداری عروس هلندی این است که اولین چیزی که این پرنده به ارمغان می‌آورد سروصدای زیاد است! به‌جز سروصدای طوطی‌ها باید در نظر بگیرید که زمان کافی برای آموزش و بازی کردن با آن‌ها را داشته باشید.

باید مطمئن شوید که حس داشتن یک عروس هلندی در شما یک حس زودگذر و موقتی نباشد، زیرا این پرنده می‌تواند تا بیست سال هم عمر داشته باشد و شما باید برای یک دوستی طولانی و مداوم برنامه‌ریزی کنید. همچنین قیمت عروس هلندی هم با توجه به سن و رنگ و برخی فاکتورها از ۲۰۰ هزارتومان تا ۱ میلیون تومان است و سایر هزینه‌های مراقبت را هم باید در نظر بگیرید.

قفس عروس هلندی

طول، عرض و ارتفاع قفس عروس هلندی باید برای تحرک و بازیگوشی او مناسب باشد. مخصوصاً به ارتفاع قفس توجه داشته باشید زیرا عروس هلندی دوست دارد در بلندترین نقطهٔ قفس حضور داشته باشد؛ پس یک سیم افقی در بالای قفس برای نشستن او در نظر بگیرید.

جنس قفس باید از استیل ضدزنگ باشد و از رنگ زدن آن‌هم خودداری کنید. قفس سربی یا از جنس روی‌هم می‌تواند برای عروس شما خطرناک باشد. بهتر است سقف قفس متحرک و قابل باز شدن باشد. سینی زیر قفس را هم فراموش نکنید.

غذا و نیازهای دیگر عروس هلندی

خوراک عروس هلندی باید مغذی باشد. دانه‌هایی مثل تخم کتان، تخم شلغم، تخم منداب، تخم ارزن، تخم کاهو، تخم کلم‌قمری، شاهدانه و تخمهٔ آفتاب‌گردان برای او مناسب است ولی برای تغذیهٔ بهتر و کامل‌تر میوه‌ وسبزی را فراموش نکنید.

سیب قرمز، هویج، برگ کاهو، برگ کرفس و برگ کاسنی از بهترین گیاهان برای تغذیه عروس هلندی است. جوانه گندم، سفیده تخم‌مرغ آب‌پز و مرغ و ماهی آب‌پز هم برای تکمیل سبدغذایی عروس هلندی پیشنهاد می‌شود.

عروس‌ها علاقه زیادی به بالا رفتن دارند، حتماً درون قفس آن‌ها یک نردبان کوچک قرار دهید. تاب و سایر وسایل بازی هم از افسردگی آن‌ها جلوگیری می‌کند. سعی کنید وسایل سرگرمی آن‌ها را هرازگاهی عوض کنید و به آن تنوع دهید. مخصوصاً اگر آن‌ها را به‌صورت تکی نگهداری می‌کنید. هرچند عروس‌های جفت هم به وسایل بازی علاقه نشان می‌دهند.

مراقبت از عروس هلندی

وقتی صاحب یک عروس زیبا می‌شوید، اولین قدم وقت گذراندن با اوست. باید پرنده را روی انگشت خود قرار دهید و اجازه دهید همان‌جا بماند. این کار را چند بار در روز انجام دهید تا ترسی از شما نداشته باشد و کم‌کم به شما خو بگیرد.

در روز باید چند ساعت با او سپری کنید وگرنه با ایجاد سروصدا سعی می‌کند توجه شما را به خود جلب کند. هنگام انجام کارهای روزمره در خانه او را روی شانهٔ خود قرار دهید و به کار خود بپردازید.

عروستان از اینکه او را سرگرم کرده‌اید خوشحال خواهد شد. قفس پرنده را هم باید به‌طور منظم تمیز کنید. هنگام دادن سبزی‌ها به عروس هلندی باید آن را کاملاً شسته و سم‌زدایی کنید. همچنین غذاهای شیرین و چرب به او ندهید. همیشه آب آشامیدنی سالم و تمیز در دسترس او قرار دهید. در صورت بیمار شدن یا بی‌حال شدن هم حتماً او را نزد دامپزشک ببرید.

نکتهٔ دیگر در مراقبت از عروس هلندی این است که آن‌ها علاقهٔ زیادی به وسایل براق دارند بنابراین مواظب انگشترهای نگین‌دار خود باشید که طعمهٔ بازیگوشی آن‌ها نشود.

آموزش عروس هلندی

تربیت و آموزش عروس هلندی نیاز به صبر و حوصله دارد. شما باید برای او وقت صرف کرده و با او صحبت کنید. می‌توانید برای او یک اسم انتخاب کرده و او را صدا کنید. پس از مدتی به محیط جدید خو می‌گیرد و به اصلاح رام می‌شود.

هرچند حرف زدن عروس هلندی در گونه‌های مختلف متفاوت است ولی تقلید صدا در عروس‌ها تقریباً بستگی به شانس و تصادف دارد. اگر عروس هلندی‌تان قبل از حرف زدن، سوت زدن را یاد بگیرد، دیگر یادگیری صحبت کردن در او تقریباً غیرممکن می‌شود.

باید با صبر و حوصله به تکرار کلمات و جایزه دادن به او بپردازید. هرچند در کل نباید انتظار زیادی از تقلید صدای عروس هلندی داشته باشید؛ کاسکوها در این زمینه به‌مراتب مستعدتر هستند.

منبع: نیکوپی
Thanks! You've already liked this
No comments