چگونه آب معدنی سلامت و محیط زیست ما را به خطر می‌اندازد؟

آب معدنی در سراسر جهان به فروش می رسد. در هر فروشگاه و سوپر مارکتی موجود است و جز اصلی آیتم های فروش به شمار می رود. اما آیا واقعا آب معدنی بی خطر است؟ در سال های اخیر چالش های زیادی در مورد آب به وجود آمده است.

برخی می گویند که آب معدنی ها، حتی برندهای مشهور که مدعی استفاده از چشمه سارهای کوهستانی هستند، در واقع همان آب شیر شهری هستند. برخی دیگر معتقدند آب شهری به دلیل دارا بودن فلوراید و فلوئور برای دندان ها، به خصوص دندان کودکان، مفید است.

حقیقت در مورد آب معدنی چیست؟

حتما این شعار معروف را شنیده اید: «کمتر استفاده کنید، مجدد استقاده کنید، و بازیافت کنید.» اکنون دیگر همه ی مردم طریقه ی بازیافت را می دانند، اما این همه مواد بازیافتی از کجا می آید؟ سالانه چندین میلیون بطری آب معدنی دور ریخته می شود و تنها درصد کمی از آنها بازیافت می شوند. جای تعجب نیست که این همه مواد شیمیایی سر از خاک و آب درمی آورد.

چه نوع مواد شیمیایی در بطری آب معدنی وجود دارد؟

آب معدنی صنعتی تریلیون دلاری در سراسر جهان است. اما تاثیر آن بر محیط زیست و آب آشامیدنی ما چیست؟ اگر مواد شیمیایی سمی وارد خاک شوند، چه مقدار از آن وارد آب و رودخانه ها می شود؟ آیا ارتباطی بین آب آشامیدنی و سرطان وجود دارد؟

۱ . بیسفنول A

بیسفنول A ماده ای شیمیایی است که صنایع بزرگ برای ایجاد ثبات در رزین های اپوکسی و پلی کربنات پلاستیک یا پلاستیک سخت استفاده می کنند. همچنین در پلاستیک نرم نیز برای جلوگیری از ترک خوردگی استفاده می شود. این ماده در بطری های آب معدنی استفاده می شود و در معرض گرما نشت پیدا می کند که به نوبه خود باعث ایجاد «استروژن مصنوعی» یا بدترین نوع استروژن می شود.

این ماده در صورتی که به آب راه پیداکند باعث سرطان تخمدان، پروستات، سینه و برخی سرطان های دیگر می شود. به علاوه این ماده به شدت جنین، نوزادان، مغز کودکان و غدد پروستات را تحت تاثیر قرار می دهد. اختلال رفتاری بیش فعالی و پرخاشگری در کودکان نیز محصول وجود این ماده در آب است. نشت بیسفنول A در آب در اثر استفاده از آب معدنی مشکلات زیاد دیگری را نیز به همراه دارد که همه و همه با استفاده از لیوان شیشه ای و آب شیر شهری قابل حل هستند.

۲ . پلی اتیلن ترفتالات (PET)

بطری های PET حاوی BPA نیستند، اما خطرات بالقوه ی بهداشتی دیگری در برخواهند داشت. با توجه به گزارش دانشگاه ایالتی داکوتای شمالی، بطری های PET حاوی آلاینده هایی از مدفوع، بزاق، و باقی مانده های مواد غذایی در پلاستیک هستند به طوری که سلامت فرد را به خطر می اندازند. این امر در درجه ی اول به دلیل عدم امکان تمیز کردن کامل پلاستیک نرم است، که باعث انتقال آلاینده ها پس از استفاده های متعدد می شود.

۳ . فتالات

فتالات یکی دیگر از ترکیبات شیمیایی مورد استفاده در پلاستیک انعطاف پذیر است. این ماده در آب بطری نشت پیدا می کند و باعث مشکلاتی از قبیل سرطان کبد، آتروفی بیضه، و عقیمی در مردان می شود.

۴ . نیترات

میزان نیترات آب معدی از اهمیت بالایی در سلامت آن برخوردار است. هر چه میزان نیترات آب کمتر باشد، بهتر است. اما اغلب آب معدنی ها این طور نیستند. از سوی دیگر حتی میزان گفته شده ی نیترات در روی برچسب بطری همه ی مسئله نیست. طریقه ی ذخیره سازی بطری ها، دمای محیط، تاریخ انقضا و تولید همه اثرگذار هستند.

بطری هایی که زیر نور مستقیم آفتاب قرار گرفته باشند یا در گرما منتقل شده باشند، میزان سمیت بیشتری نسبت به سایر آبها دارند و باعث بروز مشکلات در بدن انسان می شوند. توصیه می شود که از خرید بطری های آب معدنی که در بیرون فروشگاه و زیر نور آفتاب قرار دارند، خودداری کنید. با این حال ذخیره سازی آنها در داخل فضای فروشگاه به معنی عدم قرارگیری بطری در زیر آفتاب در مراحل تولید، انبارداری و انتقال تا فروشگاه نیست.

چگونه می‌توان از جنس بطری آب معدنی اطلاع پیدا کرد؟

به طور کلی پاسخی برای این سوال وجود ندارد. زیرا اغلب شرکت های آب معدنی بدون اطلاع رسانی نسبت به این امر جنس پلاستیک های خود را به دفعات در طول زمان تغییر می دهند. از همین رو، برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست و بروز بیماری در انسان بهتر است از این نوع آب دوری شود.

آیا آب شیر شهری بهتر از آب معدنی است؟

اگر شبهات در مورد تفاوت آب معدنی از آب شهری را کنار بگذاریم، با این حال باز هم آب شهری که تصفیه شده و مراحل کیفی را از سر گذرانده است، بهتر از هر نوع آب معدنی است. در واقع آب معدنی را بهتر است تنها به مواردی محدود کنید که به هیچ روی به آب سالم شهری دسترسی ندارید.

منبع: phow
Thanks! You've already liked this
No comments