کودکان هم در خطرند!

بیماری خاموشی است. آرام و موذی می آید و بی سر و صدا بدن تان را درگیر می کند. کبد عضو حساسی است، عضوی که به تازگی باعث شد یکی از بازیگران سینما و تلویزیون، یعنی حسن جوهرچی، ناگهانی از میان ما رخت بربندد و به جهان باقی بشتابد. پس مراقب سلامتی این عضو حساس باشید.

یکی از بیماری های شایع مربوط به کبد، کبد چرب است که تعداد مبتلایان به آن هر روز بیشتر می شود و این موضوع به نوع رژیم غذایی و شیوه زندگی مدرن مربوط است. نرگس جوزدانی، کارشناس تغذیه و رژیم درمانی هشت نکته مهم را در ارتباط با این بیماری برای ما شرح می دهد:

۱ . سه چهارم چاق‌ها درگیرند

کبد چرب غیر الکلی بیماری بسیار شایعی است. در این بیماری تجمع چربی در کبد اتفاق می افتد که به طور مستقیم به سبک زندگی فرد، نوع غذای مصرفی و فعالیت ورزشی وابسته است. اضافه وزن و چاقی به خصوص در ناحیه شکم، مقاومت به انسولین و اختلال در پروفایل چربی خون از عوامل ایجاد این وضعیت است.

بر طبق مطالعات انجام شده ۷۵ درصد افراد چاق مبتلا به درجاتی از کبد چرب هستند. ولی این مساله به این معنا نیست که افرادی که اضافه وزن ندارند دچار این بیماری نخواهند شد.

۲ . مقصران اصلی

گرسنگی طولانی مدت، اختلال در دریافت پروتئین، استفاده طولانی از محلول های تغذیه ای در بیماران بستری، جراحی بای پس روده برای درمان چاقی و کاهش وزن سریع، عواملی هستند که می تواند باعث تجمع چربی در کبد شود.

برخی بیماری ها نیز می توانند از علل ایجاد کبد چرب باشند. دیابت، افزایش چربی خون، مقاومت انسولینی و افزایش فشار خون و همینطور فاکتورهای ژنتیکی،استفاده طولانی از برخی داروها مثل کورتیکواستروئیدها، تتراسایکلین و …

۳ . بیماری بدون علامت

به طور کلی افراد مبتلا به کبد چرب هیچ علامت بالینی ندارند. هر چند برخی مراجعین احساس خستگی و ضعف داشته و به درد و ناراحتی در قسمت کبد خود اشاره دارند. دریافت زیاد چربی در رژیم غذایی باعث تجمع چربی در کبد می شود. حتی انتقال چربی از دیگر بافت ها جهت متابولیزه شدن در کبد محتوای چربی کبد را افزایش می دهد.

۴ . درمان شما با خودتان است!

در حال حاضر هیچ درمان دارویی برای کبد چرب وجود ندارد. درمان این بیماری بهبود سبک زندگی فرد، کاهش وزن مناسب و استاندارد از طریق رژیم غذایی صحیح و ورزش است. کاهش ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدن برای درمان استئاتوزیس و و بیشتر از ۱۰ درصد برای بهبود التهاب در بیماران NASH مناسب است. افراد مبتلا به دیابت که چربی خون دارند باید قند خون را کنترل کرده و با یک رژیم کم چرب و کم کالری به همراه داروها و انسولین، پروفایل لیپید و قند خون خود را بهبود دهند.

۵ . کافئین خوب است

برخی تحقیقات اثر بخشی قهوه را در درمان نشان می دهد. دریافت کافئین می تواند عملکرد آنزیمی غیر طبیعی کبد را کاهش دهد. مصرف کافئین همچنین می تواند اثر محافظتی بر روی کبد داشته باشد. برخی تحقیقات نیز مصرف ویتامین ای را در کاهش استئاتوزیس و التهاب کبد نشان داده است.

۶ . قابل پیشگیری

با انتخاب سبک زندگی سالم ، پیشگیری از افزایش وزن، یک رژیم سالم و انجام فعالیت ورزشی روزانه می تواند از ایجاد و پیشرفت کبد چرب جلوگیری کنید. یک رژیم سالم متعادل از همه گروه های غذایی که میزان اسیدهای چرب اشباع کمی دارد و غنی از فیبر است توصیه می شود. دریافت قندهای ساده مثل شکر و غذاهای سرخ شده را دز رژیم غذایی خود کاهش دهید. حداقل ۴ روز هفته فعالیت ورزشی منظم داشته باشید و از مصرف الکل دوری کنید.

۷ . کودکان هم در خطرند

با افزایش رو به رشد چاقی و اضافه وزن در کودکان به نظر می رسد یک نفر از هر ۱۰ کودک دارای اضافه وزن مبتلا به درجاتی از کبد چرب است. حتی کبد چرب در کودکان زیر ۴ سال نیز دیده شده است. احتمال ایجاد کبد چرب با افزایش سن افزایش می یابد و در نوجوانان دارای اضافه وزن شیوع بیشتری دارد و در میان پسران بیشتر از دختران است.

۸ . ارتباط تنگاتنگ با سایز شلوار

چربی شکمی می تواند باعث ایجاد کبد چرب و دیگز بیماری ها مثل دیابت شود.دور کمر بالای ۱۰۲ سانتیمتر در مردان و ۸۸ سانتی متر در زنان باعث افزایش ریسک ایجاد کبد چرب خواهد شد.

Thanks! You've already liked this
No comments