تغذیه سالم در طول روز

بیشتر عادات تغذیه از دوران کودکی شکل می‌گیرند. با این حال این بدین معنی نیست که نمی‌توان عادات تغذیه را به عاداتی سالم تغییر داد.برای داشتن عادات غذایی سالم نیازی نیست که رژیم غذایی خود را به طور کامل دگرگون کنید. کافیست با تمرین این عادات و قرار دادن برخی مواد غذایی در برنامه غذایی خود به این مهم دست یابید. در ادامه با مثبت سبز همراه باشید.

خوردن صبحانه:

تحقیقات نشان می‌دهند که خوردن صبحانه به سلامت و داشتن اندام مناسب کمک می‌کند. با خوردن یک صبحانه سالم و مناسب راحت‌تر می‌توان در برابر انتخاب و خوردن غذاهای ناسالم در طول روز مقاومت کرد.

غلات سبوس‌دار، پروتئین خالص، لبنیات، میوه و سبزیجات؛ حداقل دو مورد از اینها را در هنگام خوردن صبحانه مصرف کنید تا روزتان را با تغذیه سالم شروع کنید.

نوشیدن آب:

آب یک ماده حیاتی است که در بیشتر مواقع نادیده گرفته می‌شود. ۶۰% وزن بدن از آب تشکیل شده و هر دستگاه بدن برای عملکرد مناسب به آن احتیاج دارد. نیاز به مایعات به عوامل مختلفی مانند میزان سلامت شما، محیط اطرافتان، میزان فعالیت و اگر خانم هستید باردار یا شیرده بودن شما بستگی دارد.

آقایان در طول روز به ۱۳ لیوان و بانوان به ۹ لیوان آب نیاز دارند. برخی اوقات ممکن است تشنگی به اشتباه گرسنگی فرض شود. در این مواقع بهتر است قبل از خوردن غذا یک لیوان آب بنوشید تا تشنگی و گرسنگی کاذب را برطرف کنید.

همچنین نوشیدن یک لیوان آب، صبح هنگام زمانی که به اصطلاح ناشتا هستید کمک می‌کند تا روز را سرحال‌تر آغاز کنید.

دانستن مواد غذایی درون غذا:

غذاهایی بخورید که از محتویات آن خبر داشته باشید و از سالم بودن مواد اولیه آن اطمینان داشته باشید. خوردن غذای سالم کمک می‌کند تا از خوردن غذاهای فرآوری‌شده مانند چیپس، کلوچه و کیک و غذاهای یخ‌زده اجتناب کنید.

مصرف میوه، سبزیجات، غلات سبوس‌دار، منابع غنی پروتئین و چربی‌های مفید پیشنهاد می‌شود. این مواد بسیار مغذی هستند؛ اما باید در مقداری که در هر وعده مصرف می‌کنید دقت کنید؛ زیرا حاوی مقدار زیادی کالری هستند.

عادات سالم تغذیه در رستوران:

بیشتر رستوران‌ها، غذا را در اندازه‌های بزرگ، پر از نمک و چربی سرو می‌کنند. برای پرهیز از خوردن بیش از حد، نصف غذای خود را خورده و برای باقی تقاضای ظرف یا باکس کنید و آن را برای خوردن در وعده‌های بعدی با خود ببرید. با این کار برای خوردن بیش از حد نیاز و در هنگام سیری، وسوسه نمی‌شوید.

از مسئولان رستوران درباره نحوه آماده‌سازی غذاها پرس و جو کنید؛ خوردن غذاهای پخته، کبابی، آب‌پز و بخارپز پیشنهاد می‌شود. به جای خوردن سیب‌زمینی سرخ‌کرده سالاد مصرف کنید و از سس‌های سالم استفاده کنید.

غذا خوردن با تمرکز:

تمرکز کردن حالتی از مدیتیشن است که در آن زمان حال و هرچه که در حال احساس می‌کنید، حتی غذا خوردن، با دقت در کانون توجه و تفکر قرار می‌گیرد.

این کار در حین غذا خوردن باعث می‌شود که آرام‌تر غذا خورده و از طمع و مزه آن لذت ببرید و همچنین از پرخوری جلوگیری کنید. حدوداً ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا مغز ترکیبات شیمیایی که باعث می‌شوند متوجه شوید سیر شده‌اید را درک و ثبت کند. آهسته غذا خوردن باعث می‌شود تا از این موضوع متضرر نشوید.

به یاد داشته باشید که باید از غذایی که میخورید لذت ببرید؛ احساس پر شدن شکم بدون رضایت از غذا کافی نیست.

منبع: مثبت سبز
Thanks! You've already liked this
No comments