روش‌هایی ساده برای طولانی‌تر کردن عمر

زمان، سلامتی و جوانی دیگر هرگز باز نخواهند گشت. اگر دوست دارید که روند پیر شدن را در خود کاهش دهید و چندین سال زندگی شادتر و سالم تری داشته باشید لازم است نکات ساده ای را به شکل همیشگی تکرار نمایید. برای جلوگیری از پیرشدن و کاهش احتمال ابتدا به بیماری ها رعایت نکات زیر ضروری است.

۱ . بیشتر حرکت کنید

یک روش روزانه پیدا کنید که بدنتان را حرکت دهید. چنانچه حق انتخاب داشته باشید بجای آسانسور و پله برقی از پله بالا بروید. با پیاده روی دنبال کردن بچه ها و توپ بازی با دوستانتان تحرک خود را حفظ کنید.

هر چیز که اندام شما را به تحرک وادار کند نه تنها یک اسباب بدنسازی است، بلکه یک وسیله مقابله با استرس محسوب می شود. به حرکت در زمانهای کوتاه فکر کنید. نیازی به یک ساعت ژیمناستیک یا ورزشهای دیگر نیست. فقط مهم این است که بیشتر حرکت کنید.

۲ . با دید مثبت به مسائل نگاه کنید

یک ارتباط واقعی و دقیق میان سلامت زیستن و نگریستن به زندگی با خوشبینی وجود دارد. شما نمی توانید ناراحت باشید، در حالیکه می خندید و یا کار می کنید. نگاه مثبت به کار، زندگی، خانواده، دوستان و نزدیکان باعث می شود تا زندگی شاد و آرامی داشته باشید. همین امر به سلامت شما کمک کند.

نکته آخر اینکه ارتباط بین عناصر ژنتیکی و سلامتی یک ارتباط قدرتمند است. ولی اگر یکی از والدین شما یا هر دوی آنها، به دلیل عوامل ژنتیکی یا نبود سلامتی در سنین جوانی فوت کرده اند، به این معنی نیست که شما نتوانید برمشکلات ژنتیکی که به شما رسیده تسلط یابید.

توصیه می شود نکاتی را که گفته شد، برای حفظ سلامت خود دنبال کنید. شما قبل از هر پزشکی می توانید کنترل سِرنوشت سلامت و خوب زیستن خود را در دست داشته باشید.

۳ . استرس را کاهش دهید

گفتن راحت تر از عمل کردن است. راههای مقابله با استرس روش های متعددی دارد. یکی از روش های پیشنهادی بوسیله متخصصان، فکر کردن به چیزهای مثبت است.

روزی ۳۰ دقیقه بکاری بپردازید که دوست دارید. مثلاً دوش آب گرم بگیرید، در پارک قدم بزنید، یک کتاب خوب بخوانید، با دوستی ملاقات کنید، با فرزندتان بازی کنید، به موسیقی آرام گوش فرا دهید. و یا فیلم کمدی ببینید. هنگام از دست دادن تسلط خود یا هنگام تهاجم از یک تا ده بشمارید. و از آدمهای مشکل دار و منفی برحذر باشید.

۴ . مصرف چربی را قطع کنید

از غذاهای مشخص مثل غذاهای سرخ شده، برگرها و گوشتهای چرب دیگر مانند گوشت گاو، کالباس، بیکن، سالامی و سوسیس بپرهیزید. در مورد استفاده محصولات لبنی مثل پنیر، پنیر محلی، شیر و خامه باید از نوع کم چربی آنان مصرف شود.

از آجیل و گوشتهای ساندویچی، مایونز، مارگارین، کره و سس ها به مقدار کم مصرف کنید.

۵ . دندان‌ها و کف پاهای خود را تمیز نگه دارید

مطالعات نشان می دهد که ارتباط مستقیمی بین طول عمر و تمیز کردن دندانها و کف پا وجود دارد. هیچکس دقیقاً نمیداند چرا؟ شاید به این دلیل باشدکه اشخاصی که دندانهایشان را تمیز می کنند، از نفوذ میکروب در دهانشان پیشگیری می کنند و بیشتر مراقب سلامتی خودشان هستند تا اشخاصی که دقت ندارند.

از طرفی کف پاها از قدیم به عنوان قلب انسان شناخته شده و بسیار حساس است. پاها و به خصوص کف پاها را قبل از خوابیدن با آب ولرم تمیز کنید و ماساژ دهید.

۶ . سیگار را ترک کنید

حتی قبل از سال ۱۹۶۰ که هیات داوران بخش جراحی عمومی آمریکا، رای به مضر بودن سیگار برای سلامتی بدهد، مصرف تولیدات کشنده تنباکو دراین کشور خطرناک شناخته شده بود. با این وجود موج سیگار کشیدن در این کشور به خصوص در میان جوانان افزایش یافت.

بخشی از دلایل رشد مصرف سیگار ناشی از تبلیغات غیر مستقیم مانند تقلید از هنرپیشه هایی بود که درفیلم سیگار می کشند. مواظب باشید فرزندانتان در این دام نیفتند. خودتان هم از سیگار کشیدن احتراز کنید. سیگار عامل بسیار خطرناکی برای ابتلا به بیمارهای گوناگون است. اگر سیگاری هستید، روز اول یک نخ سیگار روزانه خود را کاهش دهید و اینکار را هر روز تا پایان ترک سیگار ادامه دهید.

۷ . خودتان را از آلودگی‌های زیست محیطی محفوظ کنید

اگر نمی توانید در یک محیط بدون دود زندگی کنید، حداقل از اتاقهای دود آلود (دود سیگار) ، اماکن پرترافیک، تنفس دوده های بزرگراهها و تمرینهای ورزشی در اطراف شاهراههای شلوغ برحذر باشید.

ورزش در محیط باز را فقط هنگامی که میزان آلودگی هوا پایین است انجام دهید. در محیط های بسته ای که دارای تهویه مطلوب هوا هستند ورزش کنید. از مکانهای پرصدا احتراز کنید. آلودگی صوتی، خود نوعی آلودگی زیست محیطی است که به سلامت انسان آسیب می رساند.

۸ . کمربند ایمنی را ببندید

شاید یادآوری این نکته برای شما حیرت انگیز باشد، اما آمار نشان می دهد که بستن کمربند ایمنی به هنگام رانندگی برای تداوم طول عمر و کاهش میزان آسیب ها در تصادفات مؤثراست. یکی از دلایل این امر کاهش استرس در زمان رانندگی است. وقتی که شما کمربند ایمنی خود را بسته اید با آرامش بیشتری رانندگی می کنید.

Thanks! You've already liked this
No comments