چگونگی درمان گل مژه چشم

گل مژه چیست؟ و درمان گل مژه به چه شکل است؟ برای درمان گل مژه چشم از حوله گرم دو سه بار در روز به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استفاده کنید. گل مژه را فشار ندهید و یا از آرایش چشم استفاده نکنید و به آن دست نزنید. همیشه دست خود را قبل و بعد از دست زدن به چشم بشویید. برای تسکین درد آن از داروهای بدون نسخه استفاده کنید و اگر گل مژه در طول دو روز بهتر نشد به دکتر مراجعه کنید.

روش اول: تشخیص گل مژه‌ها

در این قسمت تشخیص گل مژه را برای شما عزیزان توضیح می دهیم.

۱ . یک قلنبه حساس قرمز رنگ در مژه خود بیابید

گل مژه همانند جوشی که در مژه درآمده می باشد. گل مژه زمانی حادث می شود که باکتری هایی (معمولا استافیلوکوک و یا باکتری استاف)که در سطح پوست زندگی می کنند باعث ایجاد عفونت در نزدیکی چشم شوند. معمولا از ظاهر می توانید گل مژه را تشخیص دهید – یک قلنبه حساس قرمز رنگ در مژه که کمی چرک در مرکز آن پیشرفت کرده است.

گل مژه در داخل پلک چشم یا در بیرون و یا درون آن پیشرفت می کند. گل مژه خارجی غدد Zeis و یا مول را درگیر می کند و برآمدگی آن از خارج است. گل مژه داخلی غده میبومین را درگیر می کند و برآمدگی آن میل به داخل می کند. گل مژه داخلی فقط یک شالازیون آلوده است.

۲ . فراگرفتن تشخیص گل مژه‌ها

گل مژه امکان دارد با شالازیون اشتباه گرفته شود، به دلیل اینکه آن هم به صورت برآمدگی نزدیک چشم ظاهر می شود. از آنجایی که درمان هر دو به یک صورت است، مشکلی نیست اگر این دو را نتوانستید از هم تشخیص دهید.

گل مژه یا hordeolum است توسط عفونت باکتریایی ایجاد می شود. این نوع قنبله ها مانند جوش اغلب درونشان از چرک پر است. گلمژه باعث ایجاد درد و تورم است.
شالازیون یک کیست یا کیسه مانندی پر از مایع است که در غدد کوچک چربی (غدد میبومین) در نزدیکی پلک خود را توسعه می دهد. معمولا شالازیون در درون مژه ظاهر می شود و برخلاف گلمژه، فاقد درد است.

بلفاریت التهاب پلک است. بلفاریت دارای علل بسیاری، از جمله عفونت، آلرژی ها، و شالازیون درمان نشده است، بلفاریت باعث می شود لبه های پلک قرمز و متورم شود. پلک شما ممکن است خارش دار، خشن، و یا به سختی باز شود.

۳ . دنبال تورم باشید

پلک معمولا در پیشرفت گلمژه ورم می کند. در برخی از موارد تورم ممکن است باعث بسته شدن کامل پلک شما شود. تورم معمولا بعد از حدود سه روز از بین می رود، پس از آن گاهی اوقات می ترکد و خودش تخلیه می شود. گاهی اوقات التهاب در دور چشم و اطراف صورت پخش می شود که در این صورت شما باید به دکتر مراجعه کنید.

۴ . مراقب علائم دیگر باشید

پلک های متورم می تواند چشم ها را تحریک، باعث درد و آبریزی شود. همچنین ممکن است حساسیت شما نسبت به نور بیشتر شود. این تورم ممکن است باعث ناراحتی شما هنگام چشمک زدن بشود.

روش دوم: درمان گل مژه در خانه

ما در این بخش راه حل های درمان خانگی گل مژه را برای شما عزیزان قرار دادیم.

۱ . با حوله گرم چشم را بپوشانید

برای درمان خانگی گل مژه توصیه میشود که دو سه بار در روز به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پنبه و یا پارچه جاذب گرم چشم را بپوشانید. این کار باعث می شود که گردش خون بیشتر شود و پارگی و زهرکشی گلمژه سریعتر انجام شود. بسیار حائض اهمیت است که تا گلمژه را نشخیص دادید این درمان را روی آن اعمال کنید. درمان نکردن آن می تواند باعث شود که تا چندین هفته از بین رفتن آن به طول بیانجامد ولی با درمان این زمان به تنها چند روز کاهش میابد.

همیشه هنگام استفاده از حوله گرم چشمان خود را ببندید. مراقب باشید که حوله بیش از حد داغ نباشد که باعث رنجش و سوزش شما شود. حوله را برای تست روی قسمت سالم پوست خود مانند بازو برای چند دقیقه قرار دهید. چنانچه مشاهده کردید که بیش از حد داغ است، بگذارید چند دقیقه بماند تا کمی خنک شود و کمی بعد قبل از گذاشتن بر روی صورت آن را دوباره امتهان کنید.

برای تهیه یک حوله گرم، حوله تمیز را با آب داغ مرطوب کنید (نه آب در حال جوشیدن) و زیادی آب آن را با چلاندن بگیرید. دراز بکشید و حوله را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی چشمان بسته خود قرار دهید. اگر لازم بود آن را مجددا گرم کنید.

شما همچنین می توانید بسته های گرم شونده توسط مایکرو ویو را که برای کمر درد می باشد را از داروخانه تهیه کرده و استفاده کنید. آن را به اندازه ای حرارت دهید که بشود به راحتی به آن دست زد. اگر شما قادر به نگه داشتنش نبودید این بدین معناست که برای صورت شما بیش از حد داغ است. اینها گرما را در حدود ۳۰ دقیقه نگه می دارند.

۲ . از داروهای بدون نسخه برای درمان استفاده کنید

تعداد زیادی کرم، پماد و حتی پدهای درمانی هستند که به پاک کردن عفونت چشم در گلمژه کمک می کنند. به دنبال درمانهایی باشید که در آنها ماده سولفات پلی میکسین B ، که یک آنتی بیوتیک موثر در درمان عفونت چشم است، موجود باشد.

اطمینان حاصل کنید که برای چشم قابل استفاده باشد، چشم پزشکان آنتی بیوتیک OTC را نمی پسندند زیرا تأثیر روغن آن به چشم خوب نیست.

مراقب محصولاتی باشید که ادعا می کنند گلمژه را سریع و یا در طول شب پاک می کنند. آنها معمولا گران هستند و بعید به نظر می رسد بر اساس ادعایی که می کنند این چنین سرعت کارایی بالایی داشته باشند. معمولا درمان گلمژه بین ۲ الی ۴ روز طول می کشد.

۳ . از فشار دادن گل مژه پرهیز کنید

گرچه ممکن است دست زدن به آن حوس انگیز باشد و یا بریدن آن با سوزن به قصد زهرکشی آن، هرگز این کار را انجام ندهید. گسیختن گلمژه ممکن است عفونت را بدتر بکند بدین صورت که می تواند باکتری های صورت را جذب گلمژه کند. یک حوله نسبتا داغ را روی گلمژه قرارداده و بگذارید تا گلمژه پاره شود و خودش زهرکشی را انجام دهد. تلاش برای گسیختگی و یا پارگی گلمژه در واقع می تواند عفونت را از گلمژه به سایر نقاط چشم پخش کند.

۴ . چشم خود را آرایش نکنید

زمانی که شما گلمژه دارید بهتر است که چشم خود را از آرایشها مانند ریمل مژه و ابرو، خط چشم و سایه چشم پاک نگه دارید. این کار باعث جلوگیری از سوزش آن می شود و از احتمال عفونت مجدد می کاهد.

از آنجایی که عفونت قبل از اینکه شما متوجه علائم آن شوید ظاهر می شود، بهترین کار این است که از لوازم آرایش چشم در زمان پیشرفت گلمژه دوری کنید. این کار باعث حفظ چشم از عفونت دوباره می شود.

۵ . از گذاشتن لنز بپرهیزید

بهتر است زمانی که گلمژه دارید لنز در چشم نگذارید.. زیرا این کار می تواند رنجش چشم را بیشتر کند و در نتیجه باعث ایجاد درد غیر ضروری گردد. به جای آن از عینک های نرمال استفاده کنید تا زمانی که گلمژه شما پاک گردد.

گذاشتن لنز در طول زمانی که شما عفونت دارید می تواند باعث عفونت دوباره چشم گردد. زمانی که گلمژه شما پاک گردید، یک جفت لنز نو بگذارید تا چشمان خود را سالم نگه دارید.

۶ . دست‌های خود را تمیز نگه دارید

قبل و بعد از دست زدن به چشم دستهای خود را با صابون ضد باکتری و آب داغ بشویید. اگر با دستهای نشسته به چشم خود دست زدید، به سادگی خطر نفوذ باکتری به چشم خود را ایجاد کرده اید. ممکن است حتی عفونت آن از اول هم بدتر گردد.

۷ . برای آسودگی از درد آن از داروهای بدون نسخه استفاده کنید.

داروهای بی نسخه غیر استروئیدی و ضد درد، مانند NSAID ها مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن، می تواند کمک به سهولت التهاب و درد ناشی از گل مژه گردد. همیشه دستورالعمل بسته دنبال کنید.

اگر شما حساسیت و یا آلرژی به ایبوپروفن یا ناپروکسن دارید، استامینوفن می تواند به تسکین درد ناشی از گل مژه کمک کند. اینها همیشه به اندازه NSAID ها برای مبارزه با عفونت کارساز نیستند.
به منظور جلوگیری از تداخلاتی که ممکن است با نسخه روزمره ایجاد شود همیشه با پزشک یا داروساز خود آنها را بررسی کنید.

۸ . به چشم‌تان استراحت دهید

بسیار مهم است در زمان درمان گلمژه چشمان شما به اندازه کافی استراحت کند. زمانی که شما می خوابید، سیستم ایمنی بدن پروتئین سیتوکین از خود ترشح می کند که کمک به مبارزه با عفونت و التهاب می کند. شب به مقدار کافی استراحت کنید و از مطالعه بیش از حد و انجام کارهای بصری ریز بپرهیزید. زمانی که بیدار می شوید کاهش فشار بر روی چشم می تواند به تسکین درد ناشی از گلمژه کمک کند، از جمله، دردهایی که از چشمک زدن ایجاد می شود.

به چشمهای خود در طول کار مرتب استراحت دهید تا جای تنفسی به آنها دهید. برای چند دقیقه چشمان خود را ببندید و استراحت کنید. آنطور که می خواهید گلمژه خود را درمان کنید در صورتی که شما دارای عفونت های دیگری هستید، به مقدار کافی استراحت کنید، مایعات تمیز زیاد بنوشید و از داروهای مناسب درد استفاده کنید.

از مکمل های ویتامین بیش از حد مصرف نکنید، از آنجایی که این کار بازدهی ایمنی بدنتان را افزایش نمی دهد، گرچه مصرف روزانه مولتی ویتامین برای بدست آوردن سیستم سالم ایمنی پیشنهاد می شود.

روش سوم: به دنبال درمان پزشکی

اگر اقدامات خانگی پاسخگوی مشکلتان نبود باید راه حل های پزشکی برای درمان گل مژه بگیرید.

۱ . اگرگل مژه بعد از دو روز بهتر نشد به دکتر مراجعه کنید

در صورتی که درمان کامل ۴ روز به طول می انجامد، اگر بعد از ۴۸ ساعت گلمژه رو به بهبود نبود شما باید به دکتر مراجعه کنید. اگر شما تغییراتی در بینایی خود مشاهده کردید باید سریعا به دکتر مراجعه کنید. همچنین اگر شما تجربه هر گونه تغییر در مقدار یا نوع ترشح از چشم خود را دارید، می توانید به دنبال کمکهای فوری پزشکی بروید.

۲ . یک نسخه دارای آنتی بیوتیک تهیه کنید

دکتر ممکن است یک آنتی بیوتیک موضعی مانند پماد یا قطره چشم، برای تمیز کردن عفونت تجویز کند. و نیز ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی، به ویژه هنگامی که گل مژه مجددا تکرار شود را برای تجویز برگزیند.

۳ . استفاده دکتراز لنس گل مژه

در صورتی که بعد از گذشت چند روز نشانی از گسیختگی در گلمژه به وسیله خودش نبود، ممکن است دکتر از لنس(نشدر) گلمژه استفاده کند. لنس اجازه زهرکشی گلمژه را می دهد. معمولا این عمل همراه با بی حسی موضعی در مطب دکتر انجام می گردد.

اگر گلمژه بر روی نوزاد و یا کودک تأثیر می گذارد، عمل لنس ممکن است با بیهوشی عمومی انجام شود. همیشه به پزشک متخصص اجازه انجام لنس گلمژه را بدهید. چشم قست خیلی حساس و ظریفی است. به کار بردن لنس و یا سوراخ کردن گلمژه به وسیله خود می تواند باعث عفونت یا آسیب دائمی به چشم گردد.

Thanks! You've already liked this
No comments