چگونه از قارچ ناخن جلوگیری کنیم؟

قارچ ناخن و جلوگیری از آن و روش های بهداشتی گوناگونی برای کاهش خطر تاثیرات. اگر این شیوه ها را دنبال کنید، خوشبختانه شما می توانید از پیشرفت عفونت قارچی در ناخن ها جلوگیری کنید. چنانچه اگر عفونت پیشرفت کرد، برای درمان آن می توانید از داروها برای جلوگیری از پیشرفت آن بهره مند شوید.

بهداشت ساده را انجام دهید

جلوگیری از ایجاد قارچ ناخن کار دشواری نمی باشد. فقط باید این مراحل ساده را در رابطه با ناخن های دست و پا رعایت کنید.

۱ . دست و پای خود را به طور منظم بشویید

دست و پای خود را منظم با آب گرم و صابون بشویید ( حداقل پاهای خود را روزی یک بار در حمام بشویید) که به تمیز نگه داشتن آن کمک می کند. انجام این عمل به طور منظم شانس پیشرفت عفونت قارچی در ناخن شما را به حداقل می رساند. یادتان باشد که بین انگشتان دست و پای خود را و نیز روی ناخن ها را بشویید، شستن کامل و منظم یکی از بهترین روشهایی است که شما برای جلوگیری از آن می توانید انجام دهید.

۲ . ناخن‌های خود را به طور منظم بگیرید

کوتاه نگه داشتن ناخن بسیار حائض اهمیت است. این کار قسمت رویه آن را را که از ناخن رشد می کند را به حداقل می رساند، همچنین از مقدار رطوبت و چرکی که می توانند در زیر ناخن های بلند مستتر می شوند را کاهش می دهد. کوتاه نگه داشتن ناخن به طور منظم پاکیزگی اطراف ناخن شما را افزایش می دهد، بنابراین احتمالا از پیشرفت عفونت قارچی جلوگیری می کند.

۳ . ناخن‌های خود را طبیعی نگه دارید

به همان اندازه که ناخن های صیقل داده شده و مصنوعی به نظر زیبا و جذاب می آید، باعث می شوند که رطوبت اضافی در ناخن های شما قرار گیرند که در واقع خطر پیشرفت عفونت قارچی را افزایش می دهند. اگر امکانش هست از صیقل دادن و ناخن مصنوعی پرهیز کنید. همچنین اگر شما برای نگهداری از ناخن خود به آرایشگاه می روید، از خوب بودن آن مکان اطمینان حاصل کنید که ابزار ها را کاملا تمیز نگه می دارد، تا راه های دیگر پیشرفت عفونت قارچی را افزایش ندهد.

اگر شما درگیر عفونت قارچی ناخن هستید اما همچنان می خواهید برای مانیکور اقدام کنید، مشکلی برای آن نیست. در واقع کوتاه و تمیز نگه داشتن آن می تواند سودمند باشد. گرچه در آخر بهتر است که برای صیقل ناخون خود اقدام کنید. ناخن شما حتی بدون صیقل دادن با مانیکور می تواند خوب دیده شود. همچنین از ناخن مصنوعی و یا هر دکور هنری برای ناخن خودداری کنید.

۴ . عفونت قارچی از یک ناخن می‌تواند به ناخن دیگر منتقل شود

در نتیجه اگر شما پیشرفت عفونت قارچی در یک ناخن دارید، هر زمان که به آن ناخن دست می زنید دستتان را بشویید که بسیار مهم است تا شانس پخش شدن آن عفونت به دیگر ناخن ها به حداقل برسد.

از شیوه‌های پیشگیری دیگر بهرمند شوید

جلوگیری از ایجاد قارچ ناخن کار دشواری نمی باشد. فقط باید این مراحل ساده را در رابطه با ناخن های دست و پا رعایت کنید.

۱ . جورابی را انتخاب کنید که عرق گیر نباشد

زیرا احتمالا پیشرفت عفونت قارچی به میزان رطوبت ربط دارد (قارچ در محیط مرطوب پیشرفت می کند)، انتخاب جورابی که از موادی تهیه شده باشد که جاذب عرق نیستند برای پیشگیری بسیار مؤثر است.

جوراب هایی جنس نایلون، پلی پروپیلن و یا پشم نمونه های مناسبی هستند. به کررات جوراب خود را عوض کنید، بویژه اگر پای شما عرق کرده باشد. بهتر است از جوراب نخی پرهیز کنید.

۲ . به کفش‌هایی که انتخاب می‌کنید دقت کنید

پیشرفت قارچ ، بیشتر از محیط مرطوب، در فضاهای بسته نیز انجام می گیرد. بدین سبب پوشیدن کفش های تنگ در طول روز و مخصوصا کفش های کهنه می تواند خطر پیشرفت عفونت قارچی ناخن را افزایش دهد.

قسمتی از روز را با کفش های پنجه باز سر کنید اگر این می تواند از گزینه های شما باشد. همچنین کفش های کهنه را با کفشهای تازه عوض کنید. متناوبا می توانید از ضدعفونی کردن بهرمند شوید و یا از پودر های ضد قارچ در کفش های کهنه استفاده کنید تا از هر آلودگی پاک گردد.

برای زندگی روزمره و ورزش کفش های جداگانه بپوشید. کفش های ورزشی عرق و رطوبت زیادی را در خود نگه می دارد در نتیجه می تواند شرایط عفونت قارچی را بیشتر کند.

۳ . در محیط‌های عمومی پا برهنه راه نروید

حال آنکه استفاده از کفش های محبوس کننده در مدت زمان طولانی می تواند برای ساختن عفونت قارچی خطرناک باشد، راه رفتن با پای برهنه در مکان های عمومی که قارچها ممکن است موجود باشند نیز همینطور خطرناک است. در استخر عمومی و اتاق دوش و قفسه با صندل راه بروید. این کار شدیدا احتمال عفونت قارچی در ناخن را کاهش می دهد.

۴ . دستکش‌های لاستیکی بپوشید تا رطوبت را از دستان شما محفوظ بدارد

برای کارهایی مانند تمیز کردن و شستن ظروف، جایی که ناخن های شما بدون پناه می تواند در معرض آلودگی و رطوبت قرار گیرند، یک گزینه استفاده از دستکش های لاستیکی است. گرچه باید این را بدانیم که بعد از هر بار مصرف آنها را کاملا خشک کنیم. داخل دستکشهارا تکان دهید تا از خشک بودن آن مثل بیرون آن اطمینان حاصل کنید.

۵ . دانستن اینکه چرا عفونت قارچ ناخن بیشتر در ناخن‌های پا دیده می‌شود

در حالیکه در انگشتان دست هم مانند پا احتمال بروز عفونت قارچی وجود دارد، ولی در انگشتان پا مرسوم تر است. بدلیل اینکه پاهای شما بیشتر پوشیده هستند (مثل پوشیدن جوراب و کفش)، و همچنین می تواند بیشتر در معرض رطوبت قرار گیرد (مانند عرق و رطوبتی که از محیط شامل می گردد).

انگشت شست پا نیز جلوتر از قلب قرار گرفته، بدین سبب گردش خون در آن کمتر از انگشتان دیگر است.گردش خون پایین تر به کاهش توانایی ایمن کردن سیستم برای عامل عفونت قارچی ارتباط دارد.

دنبال درمان با دارو برای قارچ ناخن باشید

چنانچه عفونت قارچی ملایم باشد، ضرورتی برای درمان آن وجود ندارد. بااین حال اگر برای درمان عفونت اقدام نشود، ممکن است عفونت در دیگر ناخن‌ها نیز منتشر شود. در ادامه روش‌های درمان قارچ ناخن را شرح می‌دهیم.

۱ . اگر شما پیشرفت عفونت قارچی دارید چه داروهایی برای درمان آن وجود دارد

اگر شما عفونت قارچی در ناخن دست و یا پا دارید، می توانید به دکتر خود برای بعضی از داروهای خوراکی ضد قارچ مراجعه کنید. عفونت قارچی ناخن می تواند با دارو های مناسب، دارو های خوراکی و یا ترکیب دوتا از آنها درمان گردد. دکتر شما به احتمال زیاد پیشنهاد می کند که برای شش تا دوازده هفته دارو را مصرف کنید، گرچه برای بهبودی کامل آن ممکن است تا چهار ماه عفونت قارچی شما به طول انجامد.

۲ . از درمان‌های موضعی قارچ ناخن استفاده کنید

بسیاری از عوامل موضعی نمی توانند در ناخل روکشدار نفوذ کنند و درصد بهبودی آنها کمتر از ۱۰% است. بهترین فرمول نافذ سیکلوپیروکس قلموی لاک ناخن است، که شما هم اکنون روزانه بیش از یک سال از آن استفاده می کنید. نکته منفی لاک این است که پر هزینه و برگشت آن معمول است. گرچه، از درمان خوراکی سالم تر است.

۳ . درخواست داروهای خوراکی برای قارچ ناخن داشته باشید

هنگامی که درمان موضعی کفایت نمی کند، داروهای خوراکی باید در نظر گرفته شود. از دکتر خود در مورد منفعتهایش در مقابل ضررهایی که درمان موضعی دارد بپرسید. حتی با یک درمان موفقیت آمیز، بازگشت معمول است. دو عامل از شایعترین آنها در مورد استفاده از درمان خوراکی ایتراکونازول (Sporanox) و تربینافین مانند تربینافین (Lamisil) هستند.

این داروها هر دو نوع هم داروهای با نسخه و هم بی نسخه بر دارو های دیگر تأثیر می گذارند، برای همین هر داروی دیگر و یا مکمل غذایی که مصرف می کنید با دکتر خود در میان بگذارید.
آنها حتی ممکن است چندین اثر جانبی مانند ضربان نامنظم قلب،آسیب کبدی، کاهش ادرار، درد مفاصل، از دست دادن شنوایی، استفراغ، افسردگی داشته باشند، اگر یکی از این اثرات جانبی را داشتید سریعا به دکتر خود مراجعه کنید.

شما برای تحت نظارت مستمر بودن ضدقارچ های خوراکی نیزلازم دارید. و جواب آزمایش ها را برای اثرات جانبی چک کنید.

۴ . چند درمان را برای قارچ ناخن باهم ترکیب کنید

در بسیاری ار مواقع ترکیب درمان با داروی خوراکی و درمان موضعی برای پاکسازی عفونت قارچی نتیجه بهتری ارائه می دهد. دکتر شما ممکن است پیشنهاد دهد که این دو روش درمان را باهم ترکیب کنید. دکتر می تواند اگر لازم داشتید این دارو ها را به شما تجویز کند.

۵ . انتخاب گزینه جراحی برای برداشتن ناخن

برای عفونت های قارچی بسیار شدید و یا دردناک، و آنهایی که تنها با درمان های پزشکی قابل درمان نیستند، گزینه جراحی انتخاب می شود. قسمت عفونت کرده ناخن ممکن است بریده و برداشته شود، و زمان بهبودی آن زمانی است که ناخن دوباره رشد کرده و جای خالی را پر کند. جراحی زمانی استفاده می شود که با درمان های دیگر به نتیجه نرسیده باشد و تنها راه باقی مانده باشد.

۶ . یک روش جایگزین برای درمان قارچ ناخن در نظر بگیرید

ممکن است که شما خواستار درمانهای طبیعی برای عفونت قارچی خود باشید. اگر شما از درمان خوراکی استفاده می کنید قبل از درمان جایگزین با دکتر خود و یا داروفروش مشورت کنید، که ممکن است این داروها روی هم اثر بگذارند. عصاره زراوند را می توان به قسمت آسیب دیده ناخن درماه اول هر سه روز بعد در ماه دوم هفته ای دوبار، و ماه سوم هفته ای یک بار گذاشت. همچنین روغن درخت چای مفید است. روزی دوبار دقیقا بر روی ناخن بگذارید.

۷ . یادتان باشد که بازگشت عفونت امری عادی است

حتی پس از اینکه قارچ ناخن خود را با موفقیت پاک کردید، این ضروری است که برای پیشگیری آن تمرین کنید تا میزان خطر بازگشت آن به حداقل برسد. این بسیار عادی است که عفونت قارچی دوباره بازگردد، و این در دستان شماست که اقدامات روزانه را برای جلوگیری از آن انجام دهید.

Thanks! You've already liked this
No comments