سرطان تیروئید داشته‌اید؟ مراقب قلب خود باشید!

یکی از مطالعات اخیر نشان می دهد افراد جوانی که از سرطان تیروئید نجات پیدا کرده اند، با افزایش خطر ابتلا به انواع مشکلات در دوره های بعدی زندگی شان مواجه هستند. گزارشی از این مطالعه در آخرین نشست انجمن آنکولوژی بالینی آمریکا (ASCO) ارائه شده است.

محققان در این مطالعه، اطلاعات مربوط به بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ نفر بازماندگان سرطان تیروئید را مورد بررسی قرار دادند و وضعیت همه آنان را با ۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر از افراد سالم مقایسه کردند.

یافته های نهایی نشان دادند که نجات یافتگان سرطان تیروئید که قبل از ۴۰ سالگی به این سرطان مبتلا شده اند، ۵ برابر بیشتر از دیگران با احتمال ابتلا به تورم اطراف قلب و ۲ برابر بیشتر از دیگران با احتمال ابتلا به بیماری های دریچه قلب مواجه می شوند. حتی احتمال ابتلا به پوکی استخوان در افراد جوان مبتلا به سرطان تیروئید نیز ۷ برابر بیشتر از دیگران است.

به گفته محققان، آگاهی داشتن درباره این خطرات واقعا مهم است چون به پزشکان کمک می کند تا بتوانند وضعیت این بیماران را مدیریت کنند. علاوه بر این، متخصصان با دانستن این نکات می توانند شیوه های درمانی و مراقبتی را از بدو تشخیص سرطان براساس شرایط خاص این بیماران تنظیم کنند.

منبع: سلامتیسم
پیشنهاد ما »  زیاد گوشت قرمز نخورید
Thanks! You've already liked this
No comments