داشتن فرزند و کاهش احتمال ابتلا به سرطان تخمدان

محققان می‌گویند هر چه تعداد فرزندان یک زن بیشتر باشد، احتمال ابتلای او به سرطان تخمدان کاهش می‌یابد. پژوهشگران انگلیسی با مطالعه پرونده پزشکی ۸ هزار زن، به دنبال شناسایی دلایل ابتلا به ۴ نوع از شایع‌ترین فرم‌های سرطان تخمدان از جمله سرطان سروز، سرطان موسینوس، سرطان آندومتر و تومورهای سلول روشن بودند.

این متخصصان در گزارشی به مرکز تحقیقات سرطان انگلیس شرح دادند که طبق بررسی‌ها روشن شده است بسیاری از موارد ابتلا به سرطان مستقیما مربوط به تخمدان نبوده است. به عنوان مثال سرطان سروز که رایج‌ترین شکل سرطان تخمدان است از لوله‌های فالوپ و سرطان سلولهای روشن از آندومتر نشات می‌گیرد. در عین حال زایمان احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را تا ۲۰ درصد و احتمال ابتلا به سرطان آندومتر و سلولهای روشن را تا ۴۰ درصد پایین می‌آورد و هر تولد بعد از زایمان نخست سبب افزایش ۸ درصدی این رقم می‌شود.

زنانی که اقدام به بستن لوله‌‌ها و نوعی پیشگیری دایمی می‌کنند ۲۰ درصد کمتر از دیگر زنان به سرطان رحم دچار می‌شوند. به نظر می‌رسد این روش همچون یک سد دفاعی مانع از مهاجرت سلولهای بدخیم از لوله‌های فالوپ به سمت تخمدان می‌شود. سرطان تخمدان در صورتی که سریع تشخیص داده شود قابل درمان است اما متاسفانه این نوع از سرطان در اکثر موارد در مراحل پیشرفته شناسایی می‌شود.

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments