استحمام در دوران بارداری

به طور کلی استحمام در دوران بارداری مشکلی برای جنین ایجاد نمی‌کند، اما رعایت برخی نکات خالی از لطف نیست. مهم‌ترین نکته در رابطه با استحمام تنظیم دمای آب است. همیشه دقت داشته باشید که چه در زیر دوش و چه در وان، دمای آب بیش از ۳۷ درجه سانتیگراد نباشد. بر اساس مطالعاتی که در سال ۲۰۰۳ انجام شد، آمار سقط در زنانی که از وان آب داغ یا حمام بخار استفاده می‌کردند بیشتر بود.

علاوه بر این دمای بالای آب باعث افت فشار خون و بروز ضعف و سرگیجه در مادر می‌شود. افت فشار خون در دوران بارداری باعث کاهش خون‌رسانی و در نتیجه کاهش اکسیژن‌رسانی به جنین می‌شود. در طول بارداری، احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی واژن، از جمله برفک، بسیار زیاد است. زیرا در این دوران واژن دارای مقدار زیادی گلیکوژن است که محیط را برای پیشروی قارچ‌ها مساعد می‌کند.

پزشکان توصیه می‌کنند که به طور کلی چه در دوران بارداری و چه غیر از آن، برای استحمام از محصولاتی که بسیار معطر هستند استفاده نکنید. معمولا این مواد حساسیت‌زا هستند و احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی را بالا می‌برند. علاوه بر این، پزشکان معتقدند که نشستن در وان آب برای استحمام در دوران بارداری کار درستی نیست زیرا واژن در معرض انواع میکروب‌ها و باکتری‌ها قرار می‌گیرد.

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments