ترک سیگار: نکاتی برای تحمل اولین روز‌های سخت

همانطور که می دانید، سیگار کشیدن دارای مضرات زیادی است. سیگار می تواند به حنجره و ریه ها آسیب وارد کند، پوست صورت را خراب کند، دندان ها را زرد کند، اعتماد به نفس را کاهش دهد و فرد را بی حال، کم انرژی و بی اشتها کند.

این مضرات برای افرادی که در طول روز زیاد سیگار می کشند بیشتر و افرادی که کمتر می کشند کمتر است. اما حتی کشیدن یک نخ سیگار در روز می تواند اثرات زیان آور خود را داشته باشد.

اگر شما سیگار می کشید و قصد ترک آن را دارید، با چند نکته ریز و مهم می توانید این کار را با سختی کمتری انجام دهید. همچنین ترک آن در افرادی که تنها روزی چند نخ سیگار می کشند بسیار آسان و راحت تر است. در ادامه به شما خواهیم آموخت که در روز های اول ترک سیگار چه کارهایی انجام دهید تا بتوانید به راحتی تحمل خود را بالا ببرید و با اعتماد به نفس کامل بر روی تصمیم خود بایستید.

۱ . بنوشید و بخورید

نوشیدن آب یا آبمیوه از طریق یک نی و مکیدن از آن، می تواند نوعی جایگزین سیگار باشد. این کار همچنین باعث آزادسازی دوپامین (نوعی هورمون که باعث سرخوشی می شود) در بدن می شود.

همچنین خوردن وعده های کوچک نیز می تواند به شما کمک کند تا از کشیدن مصرانه سیگار دست بکشید. برای جلوگیری از افزایش وزن می توانید غذاهای رژیمی و سالمی را انتخاب کنید.

۲ . تغییرات خوب و مثبت در خود را یادداشت کنید

شما می توانید به زودی از مزایای یک زندگی بدون سیگار لذت ببرید. یک لیست از تغییرات خوب در خودتان بعد از ترک سیگار بسازید. این تغییرات می توانند شامل کنترل احساسات، ذخیره کردن پول، استشمام بهتر، درک بهتر مزه غذاها و احساس پر انرژی بودن باشد. هنگامی که تمایل شدیدی به کشیدن پیدا کردید، می توانید با نگاه کردن به این لیست به خود یادآوری کنید که با ترک سیگار چه چیز های مفیدی را بدست آورده اید.

۳ . دندان های خود را مسواک بزنید

یکی از تغییرات فوری پس از ترک سیگار مزه بهتر دهان و بوی خوب نفستان است. سعی کنید اغلب مسواک بزنید. با اینکار تمایل شما نسبت به کشیدن سیگار و ناپاک کردن بو و مزه دهانتان کمتر می شود.

۴ . از خوردن الکل خودداری کنید

نوشیدن الکل یکی از رایج ترین کارهایی است که باعث می شود فرد تمایل شدیدی به سیگار و برگشتن به آن پیدا کند. الکل در طی زمان اعتماد به نفس را پایین می آورد و این می تواند تعهد و تصمیم شما را نسبت به ترک سیگار متزلزل کند.

۵ . به مکانی بروید که امکان کشیدن سیگار در آن وجود ندارد

هنگام تمایل شدید به سیگار، به مکان هایی بروید که کشیدن سیگار در آنجا ممنوع است. سینما، کتابخانه یا یک مغازه می تواند جای خوبی باشد. هر چقدر این مکان ها بیشتر بتوانند حواس شما را نسبت به کشیدن سیگار پرت کنند، راحت تر می توانید هوس سیگار کشیدن را نادیده بگیرید.

۶ . دلایل ترک خود را به یاد آورید

لیستی از دلایل ترک سیگار خود بنویسید و آن را در هر کجا مانند دیوار اتاق، بر روی یخچال، میز محل کار، آینه دستشویی و هرجایی که به نظرتان رسید بچسبانید. برخی افراد که سیگار را ترک کردند می گویند: چسباندن عکس اعضای خانواده یا کسانی که دوستشان دارید در کنار این دلایل می تواند اثربخش تر باشد.

۷ . هر روز فعالیت کنید

ورزش باعث حواس پرتی بسیار زیادی از کشیدن سیگار می شود. هنگام ورزش بدن شما به طور طبیعی یک سری هورمون های شیمیایی آزاد می کند که باعث کمک به حال و هوا و کاهش استرس می شود. پیاده روی یکی از ساده ترین گزینه ها است. چند فعالیت مختلف را انتخاب کنید تا به شما کمک کنند همیشه فعال بمانید. سعی کنید هر روز، مخصوصا در ما ه اول ترک سیگار، مقداری از زمان خود را صرف انجام تمرینات فیزیکی کنید.

۸ . تقویم خود را پر کنید

سعی کنید در طول هفته های پس از ترک سیگار، برنامه ریزی های زیادی انجام دهید. کارهای روزانه و عقب افتاده خود را بنویسید و در کل سعی کنید وقت خود را با کارهای دیگر پر کنید. هرچقدر سرتان شلوغ تر باشد. حواستان نسبت به کشیدن سیگار بیشتر پرت می شود.

۹ . به جای سیگار جایگزین دیگری را در دهان‌تان بگذارید

قسمتی از وسوسه سیگار، گذاشتن آن در دهان است. هنگامی که هوس کردید یک سیگار بر دهان خود بگذارید و آن را روشن کنید به جای آن می توانید یک آدامس، آبنبات یا هر نوع تنقلات سالم در دهان خود بگذارید. همیشه چنین چیز هایی را همراه خود داشته باشید. اگر نگران اضافه وزن هستید، به گزینه های کم کالری مانند میوه و سبزیجات روی آورید.

۱۰ . از دوستان خود کمک بخواهید

هنگامی که احتیاج به حمایت داشیتد از کسی بخواهید تا به شما دلداری بدهد. بهترین گزینه دوستی است که او هم قبلا سیگار می کشیده. اما هرکس که به شما اهمیت می دهد و از صمیم قلب می خواهد که ترک کنید، می تواند به شما در شرایط سخت کمک کند.

۱۱ . با احساسات منفی خود مقابله کنید

احساسات منفی مانند استرس، عصبانیت و ناامیدی یکی دیگر از دلایل رایج برگشتن به سیگار است. احساسات بد برای همه اتفاق می افتد و باید بدانید که این احساسات منفی در اوایل ترک سیگار بیشتر است. راه هایی برای حواس پرتی خود پیدا کنید، مانند گشتن با دوستان یا رفتن به جاهایی که لذت می برید.

۱۲ . از افراد سیگاری دوری کنید

اگرچه خانواده و دوستان باید حمایت کننده باشند، اما در بعضی مواقع ممکن است اینطور نباشد. برخی افراد ممکن است تصمیم شما را مسخره کنند و یا با دلایل احمقانه ای بخواهند به شما نشان دهند که ترک آن سخت است و تصمیم و تلاش شما را سست کنند. اگر حس می کنید که چنین افرادی در زندگی شما وجود دارد، کمتر با آنها معاشرت داشته باشید. اگر این کار امکان ندارد، با آنها بنشینید و به آنها توضیح دهید که چرا ترک سیگار برای شما اهمیت دارد و از آنها حمایت و پشتیبانی طلب کنید.

۱۳ . در مسیر و بر روی تصمیم خود بمانید

به محض اینکه دو هفته از ترک سیگار گذشت، شما در مسیری قرار می گیرید که می توانید به راحتی یک زندگی بدون عادت به نیکوتین را شروع کنید. اما همیشه مواظب و آماده بوجود آمدن لغزش باشید. به یاد داشته باشید که یک لغزش به معنای باخت نیست. در عوض به این فکر کنید که چه چیزی باعث این لغزش شد و دیگر این اشتباهات را تکرار نکنید.

و مطلب آخر اینکه، اگر نظر و تصمیم شما قطعی است و برای ترک سیگار دلایل محکمی دارید، اطمینان داشته باشید که به راحتی و بدون هیچ سختی می توانید آن را کنار بگذارید.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments