۵ نکته برای گرفتن پرتره سیاه سفید بهتر

با درک این ۵ مفهوم کلیدی میتوانید عکس های پرتره تک رنگ زیبایی به روش خود خلق کنید.

پرتره سیاه و سفید

سیاه و سفید از ابزارهای قدرتمند بیان احساسات در عکاسی پرتره است. فقدان رنگ سبب می شود تا عمیق تر به ذات مدل نگاه کنیم و به شخصیت او پی ببریم. اما عکاسی سیاه و سفید چالش برانگیز است چرا که باید یاد بگیرید تا بتوانید ببینید چه چیزی در آن مهم و اساسی است.

ترکیب بندی

ترکیب بندی به شدت مهم است. عکاسی سیاه و سفید توانایی شما را به عنوان یک عکاس می سنجد زیرا اگر ترکیب بندی عکس قوی نباشد، رنگ نمیتواند به زیبایی عکس کمکی کند. ۲ عامل مهم در عکاسی پرتره سیاه و سفید ؛ بافت و کنتراست (تضاد) هستند.

کنتراست

کنتراست، اختلاف تیرگی و روشنی بین قسمت های مختلف عکس است.

باید رنگ ها را نادیده بگیرید و تیرگی ها و روشنی های سوژه را ببینید. یک راه آسان برای انجام دادن این کار، تغییر دوربین به حالت عکاسی تک رنگ است. قبل از گرفتن عکس، اطمینان حاصل کنید که کیفیت عکس RAW باشد تا نسخه ی رنگی پرتره را هم در صورت نیاز داشته باشید. (فایل های RAW اطلاعات رنگ را حفظ میکنند.)

در حالت تک رنگ، دوربین های DSLR عکس های شما را سیاه و سفید نشان میدهند وقتی آن ها را در LCD دوربین مشاهده می کنید. این به شما کمک میکند تا ببینید که آیا آن ترکیب بندی مناسب عکس سیاه و سفید هست و اینکه رنگ ها چطور به درجات مختلف خاکستری تبدیل شدند.

اگر دوربین شما منظره یاب الکترونیکی دارد، سوژه را قبل از عکس گرفتن سیاه و سفید نشان میدهد و راحت تر میتوان تشخیص داد که ترکیب بندی مناسب است یا خیر.

در این عکس، با قرارگرفتن یک مدل بور در برابر زمینه ی تیره، کنتراست ایجاد شده.

5 نکته برای گرفتن پرتره سیاه سفید بهتر1

بافت

نیز در عکاسی پرتره سیاه و سفید مهم است. اگر مدل شما پوستی صاف دارد، بهتر است او را در برابر زمینه ای زبر و ناهموار قرار دهید تا اختلاف بافت ایجاد شود. همچنین باید به بافت لباس او توجه کنید.

در پرتره ی پایین، پوست صاف مدل در تضاد با بافت سخت دیوار سیمانی ست که به آن تکیه داده.

5 نکته برای گرفتن پرتره سیاه سفید بهتر2

ساده نگه داشتن ترکیب بندی تا حد ممکن

سیاه و سفید به دلیل حذف رنگ از تصویر گونه ای از ساده سازی به شمار میرود. پس ترکیب بندی و نورپردازی هم باید ساده باشند.

تمام عکس های این مقاله در نور طبیعی، گاهی با کمک یک رفلکتور گرفنه شدند. پیچیده تر کردن نورپردازی، باعث از بین رفتن توجه شما به مدلتان می شود.

زمینه تا حد ممکن منظم باشد. از نزدیک شدن به سوژه و استفاده از دیافراگم باز به منظور محو کردن پس زمینه و خارج کردن آن از فوکوس نترسید ! ساده کردن ترکیب بندی، تاکید روی مدل را بیشتر می کند.

ترکیب بندی این پرتره را با استفاده از لنز تله کوتاه (mm85) و دیافراگم باز (f/1.8) تا پس زمینه محو شود، ساده کردم. همچنین پس زمینه را تاریک کردم تا تاکید روی مدل باشد.

5 نکته برای گرفتن پرتره سیاه سفید بهتر3

 ثبت احساسات

ساده نگه داشتن ترکیب بندی و نورپردازی این امکان را به شما می دهد تا ارتباط بیشتری بتوانید با مدل خود برقرار کنید. این مسئله ی بسیار مهمی ست زیرا ترکیب بندی و نورپردازی عالی اهمیت کمتری پیدا میکند اگر مدل بی حوصله و بی علاقه به نظر برسد. از او در مورد زندگی اش، سرگرمی هایش و … سوالاتی بپرسید.

در این هنگام به حالات صورت او توجه کنید. چه موضوعاتی او را سر ذوق میاورد، حالات صورتش با صحبت کردن راجع به موضوعات مختلف چگونه تغییر میکند، چه حرکات ناخودآگاهی موقع حرف زدن راجع به چیزهایی که دوست دارد انجام میدهد، به این موارد دقت کنید و در این لحظات از او عکس بگیرید تا بتوانید شخصیتش را به خوبی نشان دهید.

این عکس لحظه ی ارتباط مدل با اسب خود را نشان می دهد. این حالت صورت پس از مکالمه ای که در رابطه با اسب او بود ایجاد شد.

5 نکته برای گرفتن پرتره سیاه سفید بهتر4

پردازش پرتره در Lightroom

تکنیک های زیادی برای استفاده در Lightroom وجود دارد که به دو مورد اصلی آن اشاره میکنم.

کنتراست را زیاد کنید

عکس های سیاه و سفید در مقایسه با عکس های رنگی، به کنتراست بیشتری نیاز دارند. ببینید چه اتفاقی می افتد وقتی این پرتره ی رنگی را به سیاه و سفید تبدیل میکنم.

5 نکته برای گرفتن پرتره سیاه سفید بهتر5

5 نکته برای گرفتن پرتره سیاه سفید بهتر6

بالا بردن کنتراست پرتره را قوی تر می کند. نتیجه را در عکس زیر مشاهده کنید:

5 نکته برای گرفتن پرتره سیاه سفید بهتر7

وضوح (clarity) را درست استفاده کنید

زیاد کردن وضوح باعث بیشتر شدن بافت تصویر میشود. اشکال پرتره ها این است که وضوح (clarity) در آنها، پوست را بیش از حد بافت دار میکند. این مسئله بیشتر در پرتره ی خانم ها مشکل ایجاد میکند، که بیشتر اوقات انتظار پوستی صاف دارند. در پرتره ی آقایان بیشتر میشود وضوح را بالا برد.

در پرتره ی زیر clarity را ۶۵+ گذاشتم که بافت ریش و لباسش را زیباتر جلوه میدهد.

5 نکته برای گرفتن پرتره سیاه سفید بهتر8

در پرتره بعدی، از قلم Adjustment همراه با Soften Skin که از قبل تعیین کرده بودم (clarity -34، Sharpness +9) استفاده کردم تا بافت پوست مدل را صاف کنم. عکس سمت چپ، قسمتی که لایه ماسک را ایجاد کردم نشان میدهد.

5 نکته برای گرفتن پرتره سیاه سفید بهتر9

از یک پلاگین مثل Silver Efex Pro 2 میتوانید استفاده کنید تا عکس های پرتره خود را بهتر نشان دهید

استفاده از Silver Efex Pro 2 به شما کمک میکند تا تصاویر سیاه سفید بهتری ایجاد کنید که درست کردن آنها در Lightroom امکان پذیر نیست. پلاگین ها معمولا امکاناتی که Lightroom ندارد تامین میکنند.

برای مثال میشود از Silver Efex Pro 2 برای اضافه کردن قاب دور عکس، ایجاد پرتره هایی همانند عکس هایی که با دوربین ۴×۵ گرفته شدند، استفاده کرد.

5 نکته برای گرفتن پرتره سیاه سفید بهتر10

بهترین پرتره سیاه و سفید طی ۲ مرحله ایجاد میشوند – اول که عکس میگیرید و دوم وقتی که آن را در Lightroom درست میکنید. مراحل ساده ای که در این مقاله گفته شدند را دنبال کنید تا هم بتوانید با مدل خود به خوبی ارتباط برقرار کنید و هم در کمترین زمان قدرتمندترین پرتره های سیاه و سفید ایجاد کنید.

منبع: فوتولی
Thanks! You've already liked this
No comments