جویدن بیشتر غذا باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود

همه ما در دوران کودکی از پدر و مادرمان شنیده ایم که باید لقمه های غذا را کاملا بجویم و آرام غذا بخوریم، اما چند درصد از ما در دوران بزرگ سالی به این توصیه عمل کرده ایم و اساسا آن را جدی گرفته ایم؟ !

اگر منتظر بودید که اهمیت این نکته از نظر علمی ثابت شود، بهتر است بدانید که محققان دانشگاه منچستر در مطالعه اخیرشان به یافته های مهمی در این زمینه دست پیدا کرده اند. مطالعه آنان نشان می دهد که جویدن لقمه ها و آرام غذا خوردن می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

محققان در این مطالعه متوجه شدند که خوب جویدن لقمه های غذا، نوع خاصی از سلول های ایمین بدن به نام Th17 را فعال می کند. این سلول های ایمنی، از بدن در مقابل عفونت های باکتریایی و قارچی خاصی که معمولا در زبان و دندان ریشه دارند، محافظت می کنند.

دکتر جوان کانکل، یکی از محققان دانشگاه منچستر، می گوید: «سیستم ایمنی بدن، عملکرد متعادل کننده مهمی را در لایه های محافظتی بدن مانند پوست، دهان و روده ها انجام می دهد. روش عملکردش هم این است که با پاتوژن های زیان آور مبارزه کند و باکتری های طبیعی و مفید را نگه دارد» . البته همه این محققان تاکید می کنند که در عمل جویدن غذاها نیز نباید زیاده روی کرد یا فشار زیادی به دندان ها و فک وارد آورد.

منبع: سلامتیسم
پیشنهاد ما »  قرص مولتـی ویتامین ول من wellman
Thanks! You've already liked this
No comments