کمبود آب بدن باعث سردرد و اختلال در تمرکز می‌شود

نمی توان گفت که مصرف آب زیاد، سلامتی کامل ما را تضمین می کند، اما تامین آب بدن واقعا برای عملکرد مناسب آن ضروری است. اگر بیش از حد نیاز آب بنوشیم، میزان اضافی به سادگی از طریق ادرار کردن دفع می شود. در حالی که اگر آب کافی به بدن نرسانیم، بدن و مغز ما از این کمبود شدیدا رنج می برد.

سردردهای آزاردهنده و مشکل داشتن در تمرکز مناسب، جزء عارضه های کمبود آب در بدن هستند. یکی از مطالعات Journal of the American College of Nutrition که در سال ۲۰۱۲ میلادی منتشر شد، نشان می دهد که کمبود خفیف آب در بدن حتی در حد ۲ درصد، روی حافظه و هوشیاری انسان ها تاثیر منفی می گذارد.

مطالعات مختلف دیگری هستند که نشان می دهند، کمبود آب بدن با افزایش اختلال اضطرابی و خستگی در زنان جوان مرتبط است. این وضعیت حتی باعث اختلال در انجام وظایف عادی زنان جوان و سردرگمی آنان می شود. محققان می گویند که قبل از وخیم شدن اوضاع، مغز انسان ها درباره کمبود آب در بدن هشدار می دهد.

همیشه این امکان وجود دارد که کمبود آب در بدن واقعا به یک وضعیت خطرناک تبدیل شود. یکی از مطالعات منتشرشده در Physiology & Behavior نشان می دهد که مشکلات شناختی ناشی از کم آبی بدن، می تواند خطاهای در حین رانندگی را بیشتر کند و حتی به اندازه خواب آلودگی در حین رانندگی خطرناک باشد و به تصادفات رانندگی منجر شود. از این رو بهتر است که همیشه توصیه به مصرف ۸ تا ۱۰۰ لیوان آب و مایعات در طول روز را جدی بگیرید.

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments