آشنایی با داروی سوسپانسیون ایونکس

ما در این مطلب شما را با داروی سوسپانسیون ایونکس آشنا می کنیم.

موارد استفاده:

این دارو یک رزین تبادل کاتیون است که بلافاصله پس از مصرف خوراکی یا مقعدی، یون های سدیم را با پتاسیم و دیگر کاتیون ها در مسیر گوارشی مبادله می کند و سپس از طریق مدفوع دفع می شود. هر گرم از این رزین حدود ۳ میلی مول پتاسیم آزمایشگاهی و حدود ۱ میلی مول موجود در محیط زیست مبادله می کند. این دارو جهت افزایش دفع پتاسیم در درمان هایپرکالمی نیز کاربرد دارد و ممکن است اثر آن تا چندین ساعت و حتی بیشتر مشخص نشود. به همین خاطر در هایپرکالمی شدید که تأثیر سریع دارو مورد نیاز است باید از روش های درمانی دیگر استفاده کرد. در طول مدت درمان، باید غلظت الکترولیت های سرم چک شود و دوزهای تجویزی براساس پاسخ درمانی تنظیم شوند.

عوارض جانبی:

بی اشتهایی، حالت تهوع، استفراغ، یبوست و گاهی اوقات اسهال از عوارض این دارو هستند. در برخی موارد ممکن است مصرف دارو منجر به یبوست شدید شود و دوز بالای آن در افراد مسن و کودکان می تواند باعث تجمع مدفوع و اختلالات گوارشی شود. در صورت لزوم می توان از یک ملین ملایم برای پیشگیری یا درمان یبوست استفاده کرد. البته از مسهل های حاوی منیزیم نباید استفاده کرد. این دارو می تواند باعث کمبود شدید پتاسیم شود و با علائم هایپوکالمی شدید مثل بی قراری، گیجی، غیر طبیعی، آریتمی های قلبی و ضعف شدید عضلانی همراه باشد.

تداخل دارویی:

این دارو مختص اتصال به پتاسیم نیست و می تواند به دیگر کاتیون ها نیز متصل شود. در بعضی بیماران به خصوص بیماران مبتلا به اختلالات کلیوی، مصرف همزمان این دارو با آنتی اسیدهای دهنده کاتیون مثل هیدروکسید منیزیم، هیدروکسید آلومنیوم یا کربنات کلسیم باعث بروز آلکالوز متابولیک می شود

مقدار مصرف:

دوز معمول خوراکی برای بزرگسالان ۱۵ گرم به صورت سوسپانسیون در آب یا شربت و تا ۴ بار در روز است. دقت داشته باشید که نباید این دارو را در آب میوه ریخت زیرا محتوای پتاسیم بالایی دارد. دوز پیشنهادی در مورد کودکان ۱ گرم بر کیلوگرم در روز است که برای درمان هایپرکالمی حاد به صورت خوراکی و در دوزهای تقسیم شده تجویز می شود.

در مورد دوز نگهدارنده، این مقدار به ۵۰۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم در روز کاهش می یابد. در مورد نوزادان راه خوراکی توصیه نمی شود. هنگامی که تجویز خوراکی سخت است این دارو را می توان از راه مقعد به صورت انما استفاده کرد. دوز معمول روزانه آن ۳۰ گرم به صورت سوسپانسیون در ۱۰۰ میلی لیتر متیل سلولز ۲%، ۴۵۰ و ۱۰۰ میلی لیتر آب است که در صورت امکان تا ۹ ساعت می توان آن را نگه داشت. هر چند که دوزهای بالاتر، مدت زمان کمتر و حتی راه های درمان جایگزین نیز تجویز شده است.

اشکال دارویی:

Tablet: 2mg

Tablet: 5mg

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments