آشنایی با داروی سفوتاکسیم

ما در این مطلب شما را با داروی سفوتاکسیم آشنا می کنیم.

موارد استفاده:

این دارو در درمان عفونت های ناشی از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی حساس به دارو از جمله عفونت استخوان و مفاصل، سوزاک، عفونت های مجاری ادرار و همچنین به عنوان پیشگیری از عفونت قبل از جراحی مصرف می شود.

فارماکوکینتیک:

غلظت سرمی دارو ۰٫۵ ساعت پس از تزریق عضلانی به اوج خود می رسد. نیمه عمر دارو ۱ ساعت است که در صورت بروز مشکل کلیوی ممکن است تا ۳ ساعت افزایش یابد ۵۰ تا ۶۰ درصد دارو از طریق فیلتراسیون گلومرولی دفع می شود.

موارد منع مصرف:

در صورت وجود سابقه حساسیت مفرط به سفالوسپورین ها، پنی سیلین ها و مشتقات آنها با پنی سیلامین یا بیماری پورفیری، این دارو نباید مصرف شود.

هشدارها:

  1. در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها، باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  2. در بیماران مبتلا به مشکل کلیوی، کاهش مقدار مصرف دارو ضروری است.
  3. سفالوسپورین ها ممکن است باعث بروز کولیت پسودوممبران شوند.
  4. این دارو ممکن است باعث ایجاد پاسخ مثبت کاذب در آزمون کومبس شود.

عوارض جانبی:

واکنش های آلرژیک شامل کهیر و بثورات جلدی و علایم حساسیت مفرط شامل شوک آنافیلاکتیک، تهوع، استفراغ و اسهال با مصرف این دارو گزارش شده است. سایرعوارض گزارش شده عبارتند از اریتم مولتی فرم، اختلال در آنزیم های کبدی، هپاتیت و یرقان کلستاتیک گذرا، ائوزینوفیلی و اختلالات خونی، بی قراری، اختلال در خواب، اختلال فکر و سرگیجه و به ندرت کولیت وابسته به آنتی بیوتیک با مصرف این دارو گزارش شده است. تزریق وریدی سریع این دارو ممکن است باعث بروز آریتمی قلبی شود.

تداخل دارویی:

در صورت مصرف همزمان سفالوسپورین ها با آمینوگلیکوزیدها یا وانکومایسین احتمال بروز مسمومیت کلیوی افزایش می یابد. اثر ضد انعقادی وارفارین در صورت مصرف همزمان با این داروها ممکن است افزایش یابد.

نکات قابل توصیه:

  1. در صورت نیاز به تزریق عضلانی مقادیر بیش از ۲ گرم، باید دارو را در چند نوبت و در نقاط مختلف تزریق کرد.
  2. مخلوط کردن سفوتاکسیم با سایر داروها (به ویژه آمینوگلیکوزیدها) در یک محلول توصیه نمی شود.
  3. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن باید دارو را مصرف کرد، ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نشود.
  4. در صورت بروز اسهال شدید، قبل از مصرف هرگونه داروی ضد اسهال باید با پزشک مشورت شود.
  5. سفوتاکسیم از راه تزریق عمیق عضلانی، تزریق آهسته وریدی (طی ۳-۲ دقیقه) با انفوزیون وریدی (طی ۶۰-۲۰ دقیقه) مصرف می شود.

مقدار مصرف:

بزرگسالان: در درمان سوزاک در زنان ۵۰۰ میلی گرم در هر نوبت و در درمان سوزاک در مردان، یک گرم در هر نوبت تزریق عضلانی می شود. در پیشگیری ازعفونت ها قبل از عمل جراحی سزارین ابتدا یک گرم از راه وریدی هر ۶ ساعت حداکثر برای دو نوبت تزریق می شود.

در سایر اعمال جراحی، یک گرم نیم تا یک و نیم ساعت قبل از شروع عمل تزریق عضلانی می شود. مقدار مصرف این دارو در درمان عفونت ها معمولاً ۶-۲ گرم در روز در ۴-۲ دوز تقسیم می شود که این مقدار در مورد عفونت های پسودومونایی یا عفونت های شدید ممکن است تا ۱۲ گرم در روز نیز افزایش یابد.

کودکان: مقدار مصرف این دارو در نوزادان ۵۰mg /kgدر روز در ۲-۴ دوز تقسیم می شود که در عفونت های شدید تاmg/kg200-150 ممکن است افزایش یابد. در کودکان بزرگتر مقدار مصرف دارو ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی گرم در ۲ تا ۴ دوز تقسیم می شود که در عفونت های شدید تا ۲۰۰mg/kg در روز ممکن است افزایش یابد.

اشکال دارویی:

For Injection: 500 For Injection: 1g (as sodiumm)

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments