آشنایی با داروی سفتی زوکسیم

ما در این مطلب شما را با داروی سفتی زوکسیم آشنا می کنیم.

موارد استفاده:

سفتیزوکسیم در درمان عفونت های مفصل و استخوان، سوزاک ساده، عفونت های داخل شکم، مننژیت، سپتی سمی باکتریایی، عفونت های بافت نرم و پوست و عفونت های باکتریایی مجرای ادرار مصرف می شود.

فارماکوکینتیک:

غلظت سرمی دارو یک ساعت پس از تزریق عضلانی به اوج خود می رسد. نیمه عمر دارو حدود ۱٫۷ ساعت است که در صورت مشکل کلیهوی ممکن است تا ۳۰ ساعت افزایش یابد. موارد منع مصرف درصورت وجود سابقه حساسیت مفرط به سفالوسپورین ها، پنی سیلین ها و مشتقات آن ها، پنی سیلامین یا بیماری های پورفیری، نباید مصرف شود.

هشدارها:

  1. در صورت وجود سابقه بیماری گوارشی به ویژه کولیت اولسراتیو، آنتریت ناحیه ایی و کولیت ناشی از آنتی بیوتیک، این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  2. در بیماران مبتلا به مشکل کلیوی، کاهش مقدار مصرف دارو ضروری است.

عوارض جانبی:

اسهال خفیف، کرامپ های شکم، تهوع یا استفراغ، سردرد، کاندیدیاز دهانی (رشد بیش از حد قارچ) ، کاندیدیاز واژن (خارش ترشح واژن) و علایم مربوط به کولیت پسودوممبران (گرفتگی و درد شدید معده یا شکم، اسهال شدید و آبکی و احتمالاً خونی به همراه تب) با مصرف سفالوسپورین ها گزاش شده است.

تداخل دارویی:

اثر ضد انعقادی وارفارین، در صورت مصرف همزمان با سفالوسپورین ها ممکن است افزایش یابد.

نکات قابل توصیه:

  1. در صورت بروز اسهال شدید، قبل از مصرف هر گونه داروی ضد اسهال، باید با پزشک مشورت شود.
  2. در صورت فراموش کردن یک نوبت، مصرف دارو به محض به یاد آوردن، دارو را باید مصرف کرد. ولی اگر تقریباً زمان مصرف بعدی فرا رسیده باشد، ازمصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نشود.
  3. مخلوط کردن سفتی زوکسی با سایر داروها به ویژه آمینوگلیکوزیدها در یک محلول توصیه نمی شود.

مقدار مصرف:

بزرگسالان: در عفونت های بدون عواقب مجاری ادراری، ۵۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت و برای سایر عفونت ها ۲-۱ گرم هر ۱۲- ۸ ساعت از طریق عضلانی یا وریدی تزریق می شود. در عفونت های مخاطره آمیز، ۴-۳ گرم هر ۸ ساعت از طریق وریدی تزریق می شود.

در درمان سوزاک، یک گرم به صورت دوز واحد تزریق عضلانی می شود. توجه: در صورت ضرورت تزریق ۲ گرم یا بیشتر از این دارو به صورت عضلانی، این مقدار باید به صورت در چند نوبت در عضلات مختلف تزریق شود. کودکان: در درمان عفونت های باکتریایی در کودکان با سن ۶ ماه تا ۱۲ سال، ۵۰mg/kgهر ۸-۶ ساعت تزریق عضلانی یا وریدی می شود.

اشکال دارویی:

For Injection: 500mg For Injection: 1g (as sodiumm)

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments