آشنایی با داروی بیپریدین

ما در این مطلب شما را با داروی بیپریدین آشنا می کنیم.

موارد استفاده:

بیپریدین برای درمان بیماری پارکینسون و علایم خارج هرمی ناشی از داروها (غیر از اختلالات حرکتی دیررس) تجویز می شود.

مکانیسم اثر:

این دارو با انسداد نسبی گیرنده های سیستم کولینرژیک مرکزی به برقراری تبادل فعالیت سیستم های کولینرژیک و دوپامینرژیک در عقده های بازال کمک می نماید. به علاوه تا حدودی دارای اثرات بی حس کنندگی موضعی و ضد هیستامین نیز می باشد. همچنین ممکن است اثر مختصری بر سیستم قلبی- عروقی و تنفسی داشته باشد.

فارماکوکینتیک:

این دارو از راه خوراکی جذب شده و پس از سوخت و ساز در داخل کبد، توسط کلیه ها دفع می گردد. اثر دارو ۳۰-۱۰ دقیقه پس از تزریق عضلانی آغاز می شود. موارد منع مصرف در صورت وجود بیماریهایی مانند احتباس ادرار درمان نشده، گلوکوم با زاویه بسته و انسداد دستگاه گوارش و در مورد کودکان زیر ۳ سال نباید از این دارو استفاده کرد.

هشدارها:

درصورت وجود بیماری قلبی- عروقی، نارسایی کبدی یا کلیوی، گلوکوم، انسداد روده و احتباس ادرار یا در مورد سالمندان با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی:

خشکی دهان، اختلالات گوارشی، گیجی، تاری دید، احتباس ادرار، تپش قلب، افزایش حساسیت، عصبی شدن، توهم، خواب آلودگی، افت فشارخون ازعوارض جانبی دارو هستند.

تداخل دارویی:

استفاده همزمان این دارو با سایر داروهایی که دارای اثرات موسکارینی هستند، در سالمندان باعث بروز عوارض جانبی مانند خشکی دهان، احتباس ادرار، یبوست و منگی می شود. داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و مهار کننده های آنزیم MAO، داروهای ضد جنون دسته فنوتیازین ها، آنتی هیستامین ها، آمانتادین، دیسوپرامید از جمله داروهایی هستند که نباید همزمان با بپریدین مصرف شوند. بپریدین همچنین با ایجاد خشکی دهان، اثرات نیترات های زیر زبانی را کاهش می دهد. داروهای پاراسمپاتومیمتیک اثر بپریدین را کتوکونازول را کاهش داده و اثرات گوارشی سیزاپراید را نیز خنثی می کند.

نکات قابل توصیه:

  1. از قطع ناگهانی درمان پرهیز شود.
  2. دارو می تواند بر انجام کارهایی همچون رانندگی که نیاز به مهار دارند تاثیر بگذارد.
  3. از مصرف همزمان دارو با الکل یا سایر مضعف های CNSاجتناب شود.

مقدار مصرف:

نوع خوراکی این دارو، بیپریدین هیدروکلراید است که مصرف آن با مقدار ۱ میلی گرم و دو بار در روز آغاز می شود و به تدریج به ۲ میلی گرم و سه بار در روز افزایش می یابد. در سالمندان بهتر است حداقل مقدار دارو تجویز شود. از راه تزریق عضلانی یا تزریق آهسته وریدی، بیپریدین لاکتات، ۵-۵٫۲ میلی گرم هر نیم ساعت تا حداکثر ۴ بار در روز تزریق می شود.

اشکال دارویی:

Injection (As Lactate) : 5mg/ml Tablet (As HCI) : 2mg Tablet (As HCI) : 4mg (Sustained release)

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments