آشنایی با داروی سفتازیدیم

ما در این مطلب شما را با داروی سفتازیدیم آشنا می کنیم.

موارد استفاده:

سفتازیدیم از سفالوسپورین های نسل سوم است که بر علیه باکتری های منفی به ویژه گونه های پسودوموناس موثر است. این دارو در درمان عفونت های ناشی از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی حساس به دارو، از جمله عفونت های مجاری صفراوی، فیبروز سیستیک، عفونت های تنفسی، درمان بیماری های عفونی در بیمارانی که سیستم ایمنی آن ها تضعیف شده است، مننژیت، پریتونیت، پنومونی، سپتی سمی، عفونت های پوستی و پیشگیری از بروز عفونت پس از اعمال جراحی کاربرد دارد.

فارماکوکینتیک:

اوج غلظت سرمی دارو یک ساعت پس از تزریق عضلانی به دست می آید. نیمه عمر پلاسمایی دارو حدود ۲ ساعت است که در صورت بروز مشکل کلیوی افزایش می یابد. این دارو در صفرا ترشح می شود. دفع سفتازیدیم عمدتاً کلیوی و از طریق فیلتراسیون گلومرولی است.

موارد منع مصرف:

در صورت وجود حساسیت مفرط به سفالوسپورین ها، پنی سیلین ها و مشتقات آن ها یا پنی سیلامین یا ابتلای بیمار به پورفیری این دارو نباید مصرف شود.

هشدارها:

  1. در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها و مشکل کلیوی باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  2. این دارو ممکن است باعث ایجاد پاسخ مثبت کاذب در آزمون کومبس یا قند ادرار شود.
  3. این دارو ممکن است باعث بروز کولیت پسودوممبران شود.
  4. در بیماران مبتلا به مشکل کلیوی، کاهش مقدار مصرف دارو ضروری است.

عوارض جانبی:

عوارض ناشی از مصرف این دارو عبارتند از اسهال و به ندرت کولیت وابسته به آنتی بیوتیک، تهوع، استفراغ، احساس ناراحتی در شکم، سردرد، واکنش های آلرژیک (شامل بثورات جلدی، خارش، کهیر، تب، درد مفاصل و آنافیلاکسی) ، اریتم مولتی فرم، نکرولیز سمی پوست، اختلال در آنزیم های کبدی، هپاتیت و یرقان کلستاتیک گذرا.

تداخل دارویی:

اثر ضد انعقادی وارفارین در صورت مصرف همزمان با این دارو افزایش می یابد.

نکات قابل توصیه:

  • در صورت بروز اسهال شدید، قبل از مصرف هرگونه داروی ضد اسهال، باید با پزشک مشورت شود.
  • در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو به محض به یاد آوردن، دارو را باید مصرف کرد. ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نشود.
  • مخلوط کردن سفتازیدیم با سایر داروها به ویژه آمینوگلیکوزیدها و وانکومایسین در یک محلول توصیه نمی شود.

مقدار مصرف:

بزرگسالان: مقدار مصرف سفتازیدیم به صورت تزریق عمیق عضلانی، یا وریدی، ۱ گرم و هر ۸ ساعت یا ۲ گرم هر ۱۲ ساعت یک بار است که در صورت وجود عفونت شدید به ۲ گرم هر ۸ تا ۱۲ ساعت افزایش می یابد (مقادیر بیش از ۱ گرم در صورت مصرف به صورت مقدار واحد باید از راه وریدی تزریق شوند) . حداکثر مقدار مصرف دارو در بیماران سالخورده ۳g/day است. این دارو در فیبروز سیستیک همراه باعفونت ریوی ناشی از پسودوموناس در بیماران با کلیه سالم به مقدار ۱۰۰-۱۵۰ mg/kg/day در ۳ نوبت مصرف می شود

. به عنوان پیشگری از عفونت پس ازاعمال جراحی پروستات، مقدار ۱ گرم قبل از القای پی هوشی مصرف می شود که درصورت نیاز پس از برداشتن کاتتر تکرار می شود. این دارو در درمان عفونت های مجاری ادرار یا عفونت خفیف به مقدار ۰٫۵-۱ گرم هر ۱۲ ساعت مصرف می شود.

کودکان: در کودکان با سن تا ۲ ماه ۲۵ تا ۶۰ میلی گرمدر ۲ نوبت و در کودکان با سن بیش از ۲ ماه به مقدار ۳۰-۱۰۰ mg/kg/day در ۲ یا ۳ ن. بت مصرف می شود که این مقدار در کودکان مبتلا به مننژیت یا ضعف سیستم ایمنی یا در درمان فیبروز سیستیک همراه با عفونت ریوی ناشی از پسودوموناس تا مقدار ۱۵۰mg/kg/day در ۳ نوبت مصرف می شود. مقدار مصرف دارو در درمان عفونت های ادراری و عفونت های خفیف مانند بزرگسالان است.

اشکال دارویی:

For Injection: 500mg For Injection: 1g For Injection: 2g (as pentahydratee)

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments