چرا عُمر زنان طولانی‌تر از مردان است؟

شاید شما هم شنیده باشید که زنان بیشتر از مردان عُمر می کنند. برخی مطالعات حتی نشان می دهند که میزان مرگ ومیر مردان حدود ۶۰ درصد بیشتر از زنان است، اما واقعا چرا؟ ! زنان دارای دو کروموزوم X هستند، در حالی که مردان فقط یک کروموزوم X دارند. همین تفاوت، روند پیر شدن سلول های زنان را متفاوت می کند.

زنان با داشتن دو کروموزوم X، دو نسخه از هر ژن دارند. این نکته یعنی زمانی که یک ژن در بدن زنان پیر می شود، هنوز یک کپی از آن سالم باقی مانده است. بدن مردان دارای چنین قابلیتی نیست و خطر نقص سلولی در میان آنان بیشتر است و به همین دلیل مردان بیشتر با خطر ابتلا به بیماری ها مواجه می شوند.

هورمون تستوسترون نیز نقش موثری در طول عُمر زنان دارد. یکی از مطالعات Endocrine Society در سال ۲۰۱۵ میلادی نشان داد که سطح بالای تستوسترون در بدن، شکل گیری کلسترول خوب را در خون کمتر می کند و همین شرایط باعث شکل گیری بیشتر کلسترول بد در خون می گردد. این وضعیت می تواند بدن مردان را مستعد ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی کند.

از طرف دیگر، زنانی که هنوز یائسه نشده اند باید از نقش هورمون استروژن در طولانی کردن عُمرشان تشکر کنند. مطالعه محققان دانشگاه کوئین مری نشان می دهد که این هورمون می تواند از طریق حفظ سلامتی سیستم ایمنی بدن، به محافظت از زنان در مقابل بیماری های قلبی-عروقی کمک کند.

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments