نقش ویتامین B۱۲ در درمان ناباروری مردان

در برخی موارد مداخلات پزشکی برای درمان ناباروری در مردان ضروری است، اما بسیاری از زوج ها ترجیح می دهند که از مکمل های ویتامین یا گیاهان دارویی برای مقابله با این مشکل استفاده کنند.

مکمل های ویتامین B12 می توانند تعداد اسپرم ها را افزایش دهند و نقش موثری در بهبود تحرک اسپرم داشته باشند. البته، محققان هنوز به مطالعات تکمیلی بیشتری نیاز دارند تا بتوانند فواید قطعی این کار را تایید کنند.

پیش از هر اقدامی حتما با پزشک مشورت کنید. محققان از سال های ۱۹۷۰ میلادی، مطالعه درباره تزریق مکمل ویتامین B12 و تاثیر آن بر تعداد اسپرم ها را شروع کردند.

براساس گزارش های Nutritional Sciences، مطالعات علمی نشان داده اند که اگر کاهش تعداد اسپرم ها در بدن مردان به علت کمبود ویتامین B12 باشد، استفاده از مکمل خوراکی این ویتامین با دوز ۱۵۰۰ میکروگرم یا تزریق آن می تواند به نتایج مثبتی منجر شود.

استفاده از این روش های خوراکی یا تزریقی برای آن مواردی از کاهش تعداد اسپرم ها که به علت کمبود ویتامین B12 اتفاق نیفتاده اند، فقط تا ۴۰ درصد تاثیر مثبت دارند و در برخی موارد با نتایج منفی همراه هستند.

محققان این طور تصور می کنند که کمبود ویتامین B12 باعث آسیب های ژنتیکی در سلول های اسپرم می شود و درنهایت به ناباروری منجر می گردد. این که چرا استفاده از مکمل ویتامین B12 در مردانی که دچار کمبود آن نیستند، می تواند تعداد اسپرم ها را افزایش دهد، ممکن است به این موارد مرتبط باشد: افزایش متابولیسم انرژی در بدن، فراهم کردن منابع بیشتر برای تولید اسپرم، افزایش میزان اکسیژن برای تولید سلول های قرمز خون.

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments