انواع اسباب‌بازی‌ها چه تاثیری بر زبان کودکان دارند؟

محققان دانشگاه آریزونای شمالی با انتشار گزارشی از تحقیقات اخیرشان در JAMA Pediatrics، نتایج تازه ای درباره تاثیر اسباب بازی ها بر کمیت و کیفیت زبان کودکان ارائه کردند.

براساس این گزارش، اسباب بازی های الکترونیکی که نور دارند و موسیقی یا بعضی کلمات ضبط شده را پخش می کنند، در مقایسه با کتاب ها یا اسباب بازی های سنتی مثل پازل چوبی و چورجین و …، با کاهش کمیت و کیفیت زبان در میان کودکان مرتبط هستند.

متاسفانه واقعیت این است که امروزه بسیاری از پدران و مادران، بیش از حد درگیر کار و مسائل مالی و عوامل دیگر شده اند و به همین دلیل فرصت کافی برای بازی کردن مستقیم با کودک شان را ندارند. به نظر محققان، بهینه سازی کیفیت همین زمان های محدود برای بازی پدر و مادرها با کودکان شان، اهمیت زیادی دارد.

آنا سوسا، استاد دانشگاه آریزونا و مسئول این مطالعه، به همراه محققان دیگر، آزمایش کنترل شده ای طراحی کردند تا وضعیت ۲۶ جفت والد و فرزند را بررسی کنند. ضمنا سن کودکان این مطالعه، بین ۱۰ تا ۱۶ ماه بود و محققان از ضبط صدا برای نظارت بر این کودکان استفاده کردند.

این نکته را هم باید اضافه کرد که محققان سه گروه از اسباب بازی ها را در اختیار این ۲۶ جفت والد فرزند قرار داده بودند. گروه اول شامل اسباب بازی های الکترونیکی می شد، گروه دوم را اسباب بازی های سنتی مثل پازل و جورچین تشکیل می دادند و در گروه سوم هم کتاب های مخصوص کودکان قرار داده شده بود.

نتایج نهایی نشان داد وقتی کودکان با اسباب بازی های الکترونیکی بازی می کنند، کلمات کمتری به زبان می آورند، واکنش های کمتری به پدر و مادر نشان می دهند و کمتر سعی می کنند که کلمات خاصی برای بیان منظورشان تولید کنند.

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments