شبکه‌های اجتماعی و احتمال اختلال اضطرابی و افسردگی در کودکان

افزایش احتمال اضظراب با استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی. استفاده بی رویه از شبکه های اجتماعی و فشار ناشی از ارتباط ۲۴ ساعته با این شبکه ها، می تواند باعث اختلال اضطرابی و حتی افسردگی در بین نوجوانان شود.

در این مطالعه، ۴۶۷۷ نوجوان به پرسشنامه هایی درباره استفاده کلی و به طور خاص شبانه شان از شبکه های اجتماعی پاسخ دادند و در ادامه آزمایش هایی بر روی آن ها انجام شد تا کیفیت خواب، اعتماد به نفس، میزان اضطراب، وضعیت افسردگی و درگیری های عاطفی شان در شبکه های اجتماعی اندازه گیری شود.

پس از تجزیه و تحلیل نهایی این بررسی ها، متخصصان اعلام کردند که به طور کلی استفاده از شبکه های اجتماعی و به خصوص استفاده شبانه از این شبکه ها که در بعضی موارد همراه با درگیری های عاطفی می شود، اغلب با کیفیت پایین خواب، اعتماد به نفس پایین، اختلال اضطرابی شدید و افسردگی همراه است.

سرپرست این مطالعه که در کنفرانس سالانه BPS Developmental and Social Psychology Section ارائه شده است، می گوید: «دوره نوجوانی می تواند دوره ای باشد که با افزایش آسیب پذیری همراه است و در مواردی ممکن است به اختلال اضطرابی و افسردگی منجر شود. حتی کیفیت پایین خواب می تواند این وضع را بدتر کند. به همین خاطر خیلی مهم است که بدانیم استفاده از شبکه های اجتماعی چطور به این مسائل مرتبط می شود» .

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments