مرحله ای از کودکی و پرسش معروف “چرا؟”

اگر کودکی در منزل دارید، حتماً تا به حال این قضیه برایتان پیش آمده که با هر پاسخی که به “چرا”های او می دهید، سؤال و چرای دیگری برایش مطرح می شود و شما در حالیکه مستأصل شده اید واقعاً نمی دانید که چه پاسخی به سؤال های ریز و درشت او بدهید. ممکن است این مرحله از کودکی که با پرسیدن سؤال های بسیار همراه است، برای والدین عجیب و نگران کننده باشد، ولی در حقیقت این دوره بسیار مهمی در زندگی کودک شما محسوب می شود که باید به آن توجه کنید و سرسری از کنار آن عبور نکنید.

علت این “چرا”ها از کجاست؟ تقریباً زمان شروع این چراها با سه سالگی کودک همراه است. اما سؤالی که مطرح می شود این است که حقیقتاً علت این چراها از کجاست؟ واقعیت این است که درست در همین سن است که کودک شروع به شناسایی جهان اطراف خود می کند و نسبت به همه چیز کنجکاو است.

تا این سن همه چیز را همان طور که بوده، پذیرفته است ولی از این به بعد چیزهایی که تا به حال برایش مهم نبوده اند یا به آنها دقتی نداشته است، برایش جدید و مملو از سؤال های مختلف می شود. این مرحله که تقریباً یک سالی طول خواهد کشید، جزء لاینفک زندگی هر کودکی محسوب می شود و برای رشد فکری او بسیار لازم و ضروری است.

ممکن است با سؤالات پیاپی کودکتان عصبانی شوید و از کوره دربروید، ولی همواره به یاد داشته باشید که این قضیه یک نشانه مثبت در فرزند شماست بدین معنا که او با این سؤالات رگباری، در حقیقت علاقه اش به شناخت محیط اطراف را بیان می کند، دایره لغاتش را بیشتر و بیشتر می کند و نیز حس کنجکاوی اش را ارضا می کند.

از آنجا که کودک در این سن فرق میان خوب و بد را به درستی نمی داند و از آنجا که نمی داند به چه چیز می تواند دست بزند یا چه چیز را ببیند و بشنود، ناچار است که پشت سر هم سؤال های مختلف بپرسد تا بلکه بتواند میان اجزای محیط اطرافش رابطه ای ایجاد کند بویژه زمانی که موضوعات پیچیده ای مثل شکل تولد و بوجود آمدن بچه ها، عشق، ازدواج و … پیش می آید.

به این “چرا”ها جواب بدهیم یا نه؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که حتماً چراهای او را بی جواب نگذارید، هنگامیکه شما او را تحویل می گیرید و به سؤال های او پاسخ می دهید، در حقیقت وی را از دو موضوع بسیار مهم مطمئن می سازید: یکی اینکه جایگاه مهم و ویژه ای در خانواده دارد و دیگر اینکه مسأله نگران کننده ای برایش اتفاق نخواهد افتاد.

شما با این کار او را تشویق می کنید که قدرت و توانایی نقد و بررسی را در خود بیشتر و بیشتر کند، قابلیتی که بدون شک در تمام طول زندگی برایش مفید و سازنده خواهد بود. بنابراین نقش شما در مقام والدین کودکتان این است که تا حد امکان و بسیار صادقانه به سؤالات او پاسخ دهید، البته با جملاتی که درک کند و مطابق با سن و سالش باشد.

چگونه به این سؤالات پاسخ دهیم؟ خیلی ساده و حتی الامکان شفاف و مستقیم. مطابق با سنش حرف بزنید و طوری جوابش را بدهید که گفته های شما را درک کند. به موضوع سؤال اهمیتی ندهید و به آن فکر نکنید، در عوض سعی کنید که هنگام پاسخ دادن کاملاً صادق باشید. دروغ تحویل کودکتان ندهید!

به سیر طبیعی پیشرفت کودکتان احترام بگذارید. اگر او این قابلیت را پیدا کرده که پیش از سؤال پرسیدن، فکر کند، مطمئن باشید که آمادگی شنیدن جواب را هم دارد. اگر احیاناً جواب سؤالش را نمی دانید، از او بخواهید که با هم به دنبال جواب باشید. حتی می توانید به او پیشنهاد بدهید که از پدرش هم کمک بگیرید و در ادامه به او بگویید که شاید پدر اطلاعات بیشتری در این مورد داشته باشد.

اگر کار دارید و نمی توانید به سؤال او جواب بدهید، به او بگویید که سرتان شلوغ است و با مهربانی از او بخواهید که در زمان دیگری به بحثتان ادامه دهید. هیچ کدام از سؤالات فرزندتان را بی پاسخ نگذارید، ممکن است خیلی از آنها برایتان پوچ و بی معنا هم باشد ولی یادتان نرود که این “چرا”های به ظاهر بی سر و ته برای کودکتان بسیار مهم هستند و در شکل گیری آینده او نقش مهمی را بازی می کنند.

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments