الگوی خوبی برای کودکان باشید

رفتارهای پدر و مادر مثل الگو برای کودکانشان عمل می کند. بهترین راه برای آموزش دادن به کودکان این نیست که تنبیه شان کنید یا به آن ها جایزه بدهید، بلکه باید رفتار درستی داشته باشید تا الگوی مناسبی به آن ها ارائه کنید.

صحبت کردن، پیامک زدن و ایمیل زدن بیش از حد:

اگر خودتان مدام در حال کار کردن با موبایل یا لپ تاپ هستید، منصفانه نیست که به کودکتان بگویید سر میز شام نباید از تبلت یا موبایل استفاده کند. عمل خود شما مهم تر از کلام شماست. اگر می خواهید کودکان از قواعد پیروی کنند، باید قواعدی برای تمام خانواده تعیین کنید که حتی خود پدر و مادر هم آن را رعایت کنند.

همه چیز را به رقابت تبدیل نکنید:

این که مدام به فرزندتان بگویید بچه های دیگر مثلا در زمینه ورزش بهتر از تو هستند، به ندرت انگیزه پیشرفت به آن ها می دهد؛ به جای آن از شیوه های تشویق مثبت استفاده کنید. مثلا او را به خاطر ویژگی های مثبتش ستایش کنید؛ یا ببینید چه فعالیت را دوست دارد و زمینه انجام آن را برایش فراهم کنید.

همیشه مجادله و دعوا نکنید:

اگر شما و همسرتان به طور مداوم همدیگر را با الفاظ بدی خطاب می کنید، بچه های شما هم فکر می کنند این رفتارها درست است. پس بهتر است روش های مدیریت عصبانیت و استرس را یاد بگیرید. این را هم بدانید که استرس های ناشی از مجادلات والدین، تاثیر منفی بر کودکان می گذارد و برای آن ها هم استرس ایجاد می کند. این استرس ها حتی می توانند خطر ابتلا به مشکل چاقی را هم افزایش دهد.

منبع: سلامتیسم
Thanks! You've already liked this
No comments