طرز تهیه شورمزه و نان لواش

ما در این مطلب طرز تهیه شورمزه و نان لواش را برای شما عزیزان قرار دادیم.

شورمزه

طرز تهیه شورمزه:

نخود را یک شب با زیره خیس می کنیم و چندبار آبش را عوض می کنیم. زیره نفخ نخود را از بین می برد. بعد پیاز داغ فراوان با زردچوبه درست می کنیم و نخود را به آن اضافه می کنیم و با آب قلم و گرد لیمو و نمک و فلفل می پزیم.

موقع سرو، آبلیمو و فلفل می زنیم. خمیر نان لواش را به تکه های کوچک تقسیم می کنیم. بعد با وردنه پهن و گرد می کنیم .روغن را توی یک ماهیتابه ی گود ، داغ می کنیم .خمیر را داخل روغن می گذاریم و بلافاصله برمیگردانیموقتی که شروع به حباب زدن کرد، برعکس میکنیم تا طرف دیگرش را سرخ کنیم زیاد سرخ نشود تاخمیر سفت نشود. باید خمیر را تا می توانید نازک کنید.

می توانید به خمیر، شکر بزنید و کولیچه ی شکری درست کنید که با خامه یا ماست یا شکلات و .. خورده می شود و حکم دسر را پیدا می کند.

مواد لازم برای تهیه خمیر نان لواش:

ماده غذایی مقدار مورد نیاز
شیر ۳پیمانه
روغن ۱پیمانه
خمیر مایه ۱قاشق مرباخوری
شکر ۱قاشق مرباخوری
نمک ۱قاشق مرباخوری
آب ولرم نصف پیمانه

طرز تهیه خمیر نان لواش:

اول خمیرمایه و شکر را در نصف لیوان اب ولرم میریزیم و در محیط اشپزخونه بمدت ده دقیقه میزاریم تا عمل بیاید.(وقتی حباب روی اب امد نشانه ی عمل امدن خمیر مایه است.جای خمیر مایه زیاد گرم نباشد تا بوی ترشیدگی نگیرد)

پیشنهاد ما »  طرز تهیه ساطری پلو

شیر را کمی گرم میکنیم و روغن و نمک و خمیر مایه عمل امده را به ان اضافه میکنیم . ارد را الک کرده و کم کم به مواد مایع اضافه میکنیم (ارد را تاجایی اضافه میکنیم که خمیر به دست نچسبد)خمیر را با کف دست خوب ورز میدهیم بمدت ده دقیقه (یا صد مرتبه خمیر را به صفحه کار بکوبید).

خمیر اماده را بمدت دو ساعت در ظرف چرب شده استراحت میدهیم تا عمل بیاید. بعد از عمل امدن چونه های کوچکی را میگیریم و بازهم ده دقیقه دیگر استراحت میدهیم و سپس با وردنه باز میکنیم.

منبع: @shirin.design.art
Thanks! You've already liked this
No comments