میوه‌ها و سبزیجات مفید برای بهبود تیروئید

تیروئید غده ای در گردن نزدیک به نای است که هورمون تیروئید تولید کرده و بر تمایز سلولی، متابولیسم و رشد تاثیر می گذارد. بیماری ها یا مشکلات سلامتی می توانند بر عملکرد غده تیروئید (پرکاری یا کم کاری) تاثیرگذار باشند. برخی از میوه ها و سبزیجات برای حفظ سلامت تیروئید مفید بوده و حتی به حفظ تعادل غده تیروئید کمک و از آسیب ناشی از بیماری ها و فرآیند پیری جلوگیری می کنند.

بلوبری

براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، بلوبری مقدار بالایی آنتی اکسیدان داشته و به کاهش علائم کم کاری تیروئید کمک می کند. طبق دانشگاه ایالتی آیووا، محققان در مرکز تغذیه انسانی وزارت کشاورزی امریکا نخستین درجه فعالیت آنتی اکسیدانی را از میان ۴۰ نوع میوه و سبزی به بلوبری دادند. بلوبری دارای میزان بالایی ویتامین و موادمعدنی است که به محافظت از بدن در برابر بیماری ها کمک می کند.

گیلاس

گیلاس میزان بالایی آنتی اکسیدان و ویتامین دارد و از بدن در برابر بیماری ها محافظت می کند. براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، گیلاس میوه ای بسیار عالی برای حفظ عملکرد تیروئید است.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی منبع خوبی از سلنیوم به حساب می آید، همچنین براساس دانشگاه ایالتی اورگان، با تنظیم عملکرد و بهبود کارکرد ایمنی بدن برای غده تیروئید بسیار مفید است. براساس دانشگاه هاروارد، سلنیوم به تنظیم فعالیت هورمون تیروئید و خنثی کردن مولکول های ناپایدار در بدن کمک می کند.

کدو

براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، کدو حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان بوده و برای غده تیروئید مفید است. همچنین این ماده غذایی به بهبود کم کاری تیروئید کمک می کند. همچنین کدو حاوی ید بوده و غده تیروئید برای عملکرد درست به این ماده معدنی نیاز دارد. در صورت کمبود ید، غده تیروئید فاقد اجزای سازنده برای تولید هورمون تیروئید است.

پیشنهاد ما »  چه مواد غذایی موجب افزایش میل جنسی می‌شود؟

نخودها

ماده معدنی روی برای غده تیروئید بسیار اهمیت دارد و در نخودها قابل دریافت است. کمبود این عنصر در بانوان مبتلا به پرکاری تیروئید بیشتر رایج بوده، زیرا هورمون تیروئید بیش از حد در بدن باعث افزایش دفع روی از طریق ادرار خواهد شد.

منبع: نسخه
Thanks! You've already liked this
No comments