مواد غذایی برای فشارخون بالا و دیابت

فشارخون بالا خطر حمله قلبی، سکته و بیماری قلبی را افزایش می دهد. مدیریت فشارخون برای افراد دیابتی بسیار حیاتی بوده، زیرا خطرات ناشی از فشارخون بالا در این افراد بیشتر است. همچنین براساس انجمن قلب امریکا، مدیریت سالم وزن و اجتناب از مصرف الکل می تواند باعث بهبود سطوح فشارخون و سلامت عمومی شود.

میوه‌ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین ها، موادمعدنی، آنتی اکسیدان ها و فیبر است. براساس دانشگاه هاروارد، میوه ها و سبزیجات بر سطوح قندخون تاثیرگذار می باشد، همچنین به کاهش فشارخون کمک می کند. از میوه های تازه و رنگارنگ در رژیم غذایی خود استفاده کنید. میوه ها و سبزیجات حاوی کربوهیدرات بوده و مصرف روزانه مقدار مناسبی از آنها توصیه شود.

میوه ها و سبزیجات غنی از موادمغذی شامل مرکبات، توت ها، سیب، گلابی، آلو، کیوی، طالبی، گوجه فرنگی، آووکادو، اسفناج، کلم کیل، بروکلی، گل کلم، کلم، کلم بروکسل، فلفل دلمه ای قرمز و سبز، هویج و نخودها است. همچنین از سبزیجات نشاسته ای مغذی نیز می توان به کدو، سیب زمینی شیرین، سیب زمینی پخته و کدو حلوایی اشاره کرد.

غلات کامل

غلات کامل مقدار زیادی فیبر برای بدن فراهم می کند و به عنوان منابع کربوهیدرات با نمایه گلیسمی پایین در نظر گرفته می شود. غلات کامل به حفظ سطوح قند خون سالم و افزایش حس سیری در افراد کمک می کند. بنابراین از غلات کامل در یک رژیم غذایی متعادل و سالم استفاده کنید. موادغذایی غنی از غلات کامل شامل نان غلات کامل، برنج قهوه ای، غلات و حبوبات، کوینولا یا بذر گنه گنه، برنج وحشی، ذرت بوداده تحت فشار هوا و جو نیمکوب است.

مواد غذایی غنی از پروتئین بدون چربی

هرچند منابع پروتئینی سرشار از چربی از جمله گوشت قرمز، شیرکامل و مرغ با پوست می تواند باعث افزایش سطح فشارخون شود، اما منابع پروتئینی بدون چربی باعث بهبود تعادل قندخون و سلامت قلب می شود. بنابراین ازگوشت سینه به جای گوشت ران مرغ یا بوقلمون استفاده کرده و برای کاهش میزان کالری دریافتی، آنها را بدون چربی و پوست مصرف کنید.

منبع: نسخه
Thanks! You've already liked this
No comments