مصرف آنتی‌بیوتیک در بارداری

دسته ای از داروها که در ایام بارداری مصرف می شوند «آنتی بیوتیک ها» هستند، این که انواع مختلفی از آنتی بیوتیک ها می توانند طی زمان های مختلف بارداری، جنین را دچار عوارض خفیف و یا شدید کند، امری اجتناب ناپذیر است ولی در بسیاری از موارد، برای درمان عفونت ها، چاره ای جز تجویز آنتی بیوتیک به زن باردار نیست.

تحقیقات نشان می دهد عفونت های لثه و دندان در زنان باردار، باعث بروز زایمان زودرس، پارگی زودرس کیسه آب و عوارض خطیر دیگری برای جنین و نوزاد می شود در صورتی که می توان عفونت لثه را با دوره کوتاهی از آنتی بیوتیک درمان کرد. بنابر این، اصرار عدم مصرف دارو در این ایام، امری بیهوده تلقی می شود.

«گاهی به دلیل تهوع های شدید بارداری، پزشک مجبور به تجویز دارو جهت جلوگیری از برخی مشکلات در خون می شود» مادران باید در نظر داشته باشند که به هنگام بروز بیماری در این ایام، پزشک معالج خود را از «هفته بارداری» مطلع سازند تا مشکلی برای وی و جنین به وجود نیاید.

خفیف ترین عوارض مصرف آنتی بیوتیک در زن باردار از جمله:

ایجاد آلرژی به این دارو در آینده کودک می باشد. برخی از آنتی بیوتیک ها همانند «تتراسایکلین» نیز می تواند جوانه های دندان جنین را تیره کند پس بهتر است تا آن جاکه ممکن است از تجویز این دارو خودداری شود و یا مادرانی که دارای بیماری های خونی هستند، نباید از آنتی بیوتیک های «سولفامید» استفاده کنند، که مطمئنا پزشک معالج این جوانب را مدنظر خواهد داشت.

Thanks! You've already liked this
No comments