نقاط عطف رشد کودک در هجده ماهگی

کج خلقی در این دوره سنی در کودکان طبیعی است. کودک می خواهد همه چیز را کشف کند و برای او فعالیت های امن و نا امن فرقی ندارد. هنگامی که شما فعالیت های کودک را محدود می کنید که او را امن نگه دارید احساس نا امیدی می کند.

حرکات جسمانی

خوب راه می رود. شق و رق می دود اما نمی تواند موانع را دور بزند. هنگام راه رفتن اسباب بازی های بزرگ را حمل می کند. اگر دستش را بگیرید از پله بالا می رود. برای پایین رفتن از پله رو به عقب می خزد. ممکن است روی پله ها بنشیند و با باسن چند پله را پایین بیاید.

مهارت دستی

می تواند اشیا کوچک را با حرکات ظریف انگشتان بردارد. ترجیح یکی از دو دست آشکارتر شده است. با دستی که مسلط تر است با مداد شمعی خط خطی می کند. پس از اینکه به او نشان داده شود، برجی با سه مکعب می سازد.

شنوایی، بینایی و گفتار

با خودش زمزمه می کند. از ۶ تا ۲۰ کلمه استفاده می کند و کلمات بسیاری را می فهمد. آواز می خواند و سعی می کند در شعرهای کودکانه همکاری کند. از کتاب های مصور لذت می برد و غالبا اشیا رنگین را در آن ها می شناسد و به آن ها اشاره می کند. صفحات را دو تا یکی ورق می زند.

رفتار اجتماعی و بازی

کفش، جوراب و کلاه خود را در می آورد. دیگر اسباب بازی ها را به دهان نمی برد. تنها می نشیند و آرام با خودش بازی می کند اما دوست دارد نزدیک بزرگسالان باشد. از نظر عاطفی هنوز بسیار به بزرگسالان آشنا به خصوص مادرش وابسته است.

Thanks! You've already liked this
No comments