منابع خوب پروتئین برای افراد دیابتی

در صورت ابتلا به دیابت بهتر است از منابع پروتئین سلامت قلب با میزان کمی از چربی اشباع شده، کلسترول و سدیم استفاده کنید. افراد مبتلا به دیابت نسبت به سایر افراد ۳ تا ۴ برابر بیشتر در معرض خطر بیماری های قلبی قرار دارند.

براساس دستورالعمل های غذایی انجمن دیابت امریکا، برای کاهش خطر بیماری های قلبی، محدود کردن چربی های اشباع شده به کمتر از ۷ درصد کل کالری مصرفی روزانه و عدم مصرف بیشتر از ۲۰۰ میلی گرم کلسترول در روز توصیه می شود. همچنین برای کاهش میزان سدیم دریافتی از گوشت های تازه به جای گوشت های فرآوری شده استفاده کنید. برای بهبود سطوح فشار خون، میزان سدیم دریافتی نباید بیشتر از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز باشد، زیرا افزایش سدیم مصرفی با فشارخون بالا در افراد دیابتی در ارتباط است.

ماهی

ماهی منبع خوبی از پروتئین برای افراد مبتلا به دیابت است. ماهی میزان بالایی پروتئین و میزان کمی چربی اشباع شده دارد. ماهی چرب حاوی چربی چنداشباع نشده بوده که برای سلامت قلب مفید است.

براساس انجمن دیابت امریکا و انجمن قلب امریکا، مصرف ۲ وعده یا بیشتر از ماهی آب های سرد در هفته توصیه می شود. یک وعده مصرفی شامل ۹۹ گرم ماهی پخته شده می باشد. ماهی چرب غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ (EPA) و (DHA) است. این اسیدهای چرب به کاهش خطر پیشرفت بیماری قلبی کمک می کنند. همچنین از منابع امگا ۳ می توان به ماهی سالمون اشاره کرد.

مرغ

مرغ حاوی میزان بالایی پروتئین است. از گوشت سینه مرغ به جای گوشت بوقلمون استفاده کنید. برای محدود کردن میزان چربی اشباع شده و کلسترول دریافتی باید از مصرف پوست مرغ پرهیز شود. همچنین روش های طبخ مرغ بهتر است به صورت پختن، آب پز یا کبابی باشد.

فرآورده‌های سویا

پروتئین سویا به طور طبیعی حاوی میزان کمی چربی بوده و فاقد کلسترول است. مصرف روزانه ۲۵ گرم پروتئین سویا به کاهش سطوح کلسترول تام و کلسترول LDL کمک می کند. محصولاتی حداقل با ۶.۲۵ گرم پروتئین سویا در کاهش سطح کلسترول موثر می باشند. این محصولات می تواند شامل ۹۹ گرم آرد سویا، ۱۱۳ گرم لوبیا سویا کامل، توفو یا تمپه و ۲۲۶ گرم شیرسویا باشد.

حبوبات

حبوبات از جمله نخود و لوبیای خشک جزو منابع پروتئین بدون چربی و فاقد کلسترول محسوب می شوند. حبوبات همچنین منبعی غنی از فیبر است. فیبر محلول می تواند به کنترل وزن و کاهش سطوح کلسترول تام و کلسترول LDL کمک کند. مصرف یک فنجان حبوبات به صورت ۳ بار در هفته توصیه می شود.

شیر

شیر منبع دیگری از پروتئین است. این ماده غذایی کلسیم، پتاسیم، منیزیم، ویتامین A و ویتامین D را برای بدن فراهم می کند. مصرف فرآورده های شیر باعث کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی، بیماری قلبی و سکته می شوند.

نمونه هایی از این محصولات می تواند شامل شیر، ماست بدون قند و پنیر باشد. برای محدود کردن چربی اشباع شده و کلسترول از محصولات تهیه شده با شیر بدون چربی یا شیر یک درصد استفاده کنید. برخلاف پنیر، شیر و ماست حاوی کربوهیدرات می باشند. پنیر کوتاژ و پنیر فرآوری شده میزان بالایی سدیم دارند. بنابراین محصولات طبیعی را جایگزین محصولات لبنی فرآوری شده کنید.

سفیده‌ی تخم مرغ

سفیده ی تخم مرغ یکی از منابع خوب پروتئین است. زرده تخم مرغ میزان بالایی کلسترول دارد، به طوریکه براساس توصیه ی انجمن دیابت امریکا، میزان مصرف زرده تخم مرغ باید به دو بار در هفته محدود شود. همچنین سفیده ی تخم مرغ فاقد کلسترول و چربی است و می توان در پخت غذا از آن استفاده کرد.

منبع: نسخه
Thanks! You've already liked this
No comments