نقش پدر کودک در سلامت بارداری

پدر شدن شما موضوعی هیجان انگیز و گاهی گیج کننده است. سوال های متفاوتی ممکن است از ذهنتان بگذرد. سعی کنید خودتان را با این تفاوت احساسی گیج نکنید و به انتخابی که کرده اید اطمینان کنید. همسر و کودک در راه شما در این دوره از زندگی تان نیازمند حضور بیشتر شما هستند. شما به عنوان یک پدر می توانید با حضور پررنگ خود و حمایت بیشتر در سلامت مادر و جنین نقش مهمی داشته باشید. در این مطلب می توانید با راهکارهایی برای کمک به همسران باردارتان آشنا شوید.

همراهی در ملاقات با پزشک

همراهی همسرتان در ملاقات های پیش از بارداری و ویزیت های دوران بارداری یکی از کارهایی است که می توانید با انجام آن به همسرتان کمک کنید. پزشک نیاز به دانستن سابقه پزشکی شما نیز دارد. پیش از این ملاقات ها سعی کنید سوال هایتان را یادداشت کنید و آن ها را با همسرتان در میان بگذارید. از پرسیدن این سوال ها در طول مدت ویزیت خجالت نکشید. همچنین شما نیز می توانید به توصیه های پزشک گوش دهید و به همسرتان در صورت لزوم برای رعایت آن ها کمک کنید.

در ویزیت های پیش از زایمان و در انتهای سه ماهه اول یعنی ماه های اول تا سوم بارداری، شما می توانید ضربان قلب کودک را بشنوید. در طول سه ماهه دوم یعنی ماه های چهارم تا ششم، اگر همسرتان نیاز به سونوگرافی دارد، همراه او بروید. در برخی از مراکز سونوگرافی از ورود پدرها جلوگیری می شود، اما اگر این امکان وجود داشت و شما نیز دوست داشته باشید می توانید که سر، بازوها، دست ها و پاهای فرزندتان را ببینید. این کار به شما نیز کمک می کند تا کم کم فرزندتان برای شما بسیار واقعی شود و ترس شما از بین برود.

در طول مراجعه ها و آزمایش های دوران بارداری در سه ماهه سوم یعنی ماه های هفتم تا نهم از پزشک بپرسید که شما چگونه می توانید در طول زایمان و تولد به همسر و کودکتان کمک کنید. شما نیز می توانید تا آنجا که می توانید در مورد بارداری، تولد کودک و پدر شدن یاد بگیرید؛ کتاب یا مقاله مطالعه کنید، به وب سایت ها مراجعه کنید و ویدیوهایی را در این زمینه ببینید. با این کار می توانید در مواقع ضروری به مادر برای غلبه بر استرس و نگرانی های او کمک کنید و اجازه ندهید که نگرانی و اضطراب باعث اختلال در زندگی روزمره شما شود. اگر امکان داشته باشد، بد نیست که همراه همسرتان در کلاس های بارداری شرکت کنید. در آنجا شما یاد می گیرید که چگونه در طول زایمان و تولد کودک به همسرتان کمک کنید.

کمک در برنامه‌ریزی و خریدهای مورد نیاز نوزاد

یکی از موضوعاتی که ذهن همسر شما و سایر مادران را در ماه های آخر بارداری درگیر می کند، تهیه لوازم نوزاد است. شما نیز می توانید با مشارکت در این برنامه ریزی به او کمک کنید تا آرامش داشته و مطمئن باشد که همه چیز همان طور که باید پیش خواهد رفت. در مورد آنچه همسرتان و شما برای کودک می خواهید با یکدیگر صحبت کنید، می توانید در آماده سازی اتاق کودک و رنگ آمیزی آن کمک کنید. برای تهیه لوازم مورد نیاز کودکتان با هزینه کمتر تحقیق کنید و همسرتان را در خریدها همراهی کنید.

از اعضای خانواده و دوستانتان بپرسید که آیا می توانند تخت یا گهواره، کریر، کالسکه و اسباب بازی های کودکان خود را به شما قرض بدهند. بسیاری از آن ها در سنی هستند که دیگر نیازی به این وسایل ندارند یا والدین برنامه ای برای داشتن فرزند جدید ندارند و خوشحال می شوند که شما از لوازم کودکانشان استفاده کنید. این کار باعث صرفه جویی زیادی در هزینه های شما می شود.

اگر بین دوستان و آشنایان نتوانستید موردی را پیدا کنید، به دنبال خرید لوازم دست دوم در آگهی ها باشید. اغلب مادران و پدران بعد از بزرگ شدن نوزاد، وسایل او را که معمولاً کمتر از یک سال استفاده شده و کاملا سالم است، برای فروش می گذارند. استفاده از این وسایل هیچ مشکلی ندارد و می تواند هزینه های شما را کاملاً کاهش دهد. با کمک در این کارها علاوه بر آن که می توانید وسایل مورد نظر همسرتان را برای نوزاد تهیه کنید، بلکه در بخش بزرگی از هزینه های زندگی خود نیز صرفه جویی کرده اید.

کمک در حفظ سلامت همسر

شما به عنوان یک پدر می توانید به همسرتان کمک کنید تا بتواند در طول مدت بارداری بیشتر از خود مراقبت کند و یک بارداری سالم داشته باشد. نکته های زیر در این مورد به شما کمک خواهد کرد:

اصلاح رژیم غذایی: انتخاب های خوب برای یک رژیم غذایی مناسب شامل آرد سبوس، غلات، برنج و پاستا؛ خامه یا شیر کم چرپ، پنیر و ماست؛ گوشت کم چرب و مرغ؛ و مقدار زیادی میوه و سبزیجات است. اگر شما مسئول خرید هستید، می توانید با خرید مواد غذایی سالم در وزن گیری مناسب و سلامت همسرتان نقش مهمی داشته باشید.

ترک سیگار: اگر سیگار می کشید، دود دست دومی را تولید می کنید که برای همسر و فرزندتان مضر است و به کودک شما، زمانی که در رحم است یا پس از تولدش آسیب خواهد رساند. همچنین احتمال تولد کودکی با وزن کم و تولدهای زودهنگام در زنان سیگاری بیشتر است. اگر هر دو نفر شما سیگار می کشید، الان بهترین زمان برای ترک آن است.

کنترل داروهای مصرفی: ممکن است برخی از داروهایی که همسر شما مصرف می کند برای بارداری او خطرناک باشد. لازم است که شما نیز مراقب این موضوع باشید و داروهای غیرضروری را از خانه خارج کنید و به همسرتان یادآوری کنید تا در مورد داروهایی که برای بیماری های دیگری قبل از بارداری مصرف کرده است با پزشک خود صحبت کند.

سلامت و بهداشت محیط خانه: برخی از مواد شیمیایی موجود در خانه می تواند برای همسر باردار و کودک شما مضر باشد. رنگ، تینر، حلال ها، حشره کش و سایر عناصر خطرساز محیطی را از همسرتان دور کنید. همچنین کار کردن یا استنشاق بخار برخی از شوینده های خانگی مثل اسیدهای ضدعفونی کننده سرویس بهداشتی و سفید کننده ها می تواند برای همسر شما خطرناک باشد. بهتر است بخشی از کارهای نظافت خانه را که لازمه آن تماس با این مواد است، شما انجام دهید. همچنین برای جلوگیری از هر نوع آلودگی باکتریایی در دوران بارداری مثل خرید، خرد کردن و شست وشوی گوشت و مرغ را شما انجام دهید. خاک گلدان و باغچه را شما مرتب کنید. اگر حیوان خانگی دارید، نظافت حیوان خانگی را نیز شما بر عهده بگیرید.

تشویق همسرتان به ورزش: ورزش کردن در دوران بارداری بسیار مفید است و شما می توانید با هم آن را انجام دهید. به یاد داشته باشید که قدم زدن همراه او بسیار ساده و برای او دلچسب است و تقریباً می توان همه جا آن را انجام داد. برای آشنایی با انواع ورزش های بی خطری که می توانید کنار یکدیگر انجام دهید، با پزشک مشورت کنید.

توجه به نیازهای احساسی همسر

بارداری تغییرهای زیادی در بدن و احساس های زنان ایجاد می کند. در این مدت زنان نیاز دارند که آرامش بیشتر و استراحت کافی داشته باشند. شما می توانید با او در مورد امیدها و برنامه هایی که برای فرزندتان دارید صحبت کنید و همچنین با ابراز محبت به او نشان دهید که وضعیت جسمی و روحی او تأثیری در رابطه شما نداشته است و نگرانی های او را کم کنید.

در دوران بارداری ممکن است متوجه شوید که همسرتان لحظه ای شاد است و بلافاصله بعد از آن ناراحت می شود. این تغییرات سریع در احساس، نوسان در خلق و خو نامیده می شود و در طول بارداری رایج است. همچنین ممکن است همسرتان در طول روز احساس خستگی کند، این به دلیل حمل یک زندگی جدید و در حال رشد در درون اوست که واقعاً کار سختی است. شما می توانید با درک شرایط به او در کنار آمدن با این موضوع کمک کنید.

اگر همسرتان علاقه دارد و در صورتی که منع پزشکی وجود نداشته باشد، می توانید در دوران بارداری رابطه جنسی داشته باشید. ممکن است که همسرتان نسبت به زمان پیش از بارداری تمایل به تماس جنسی بیشتر یا کمتری داشته باشد.

ممکن است همان طور که بدنش تغییر می کند، تمایل او به تماس جنسی نیز تغییر کند. بهتر است در این دوران با او همراهی بیشتری کنید و اجازه ندهید که احساس کند شما کمتر از قبل او را دوست دارید یا علاقه تان را به او از دست داده اید. توجه داشته باشید که هنگام رابطه جنسی، او در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد و اذیت نشود. برای حفظ سلامت مادر و جنین و دور ماندن آن ها از عفونت های آمیزشی و همین طور حفظ و استحکام رابطه خانوادگی خود در این دوران، تنها با همسرتان رابطه جنسی داشته باشید و بهتر است هنگام برقراری رابطه حتماً از کاندوم استفاده کنید.

منبع: مادرشو
Thanks! You've already liked this
No comments