هزینه‌های درمان ناباروری در ایران

در صورت وجود مشکل باروری در زن و مرد، پزشک مجموعه ای از آزمایش ها را برای تشخیص مشکل ناباروری درخواست خواهد داد. همچنین برای درمان ناباروری راه های متعددی وجود دارد و پزشک با توجه به شرایط و علت ناباروری، روش درمانی مناسبی را پیشنهاد می کند. روش های درمان ناباروری هزینه های زیادی دارد که لازم است پیش از انتخاب روش درمانی، از آن ها آگاه باشید. در این مطلب با هزینه های روش های متداول درمان ناباروری در ایران آشنا خواهید شد.

هزینه روش‌های کمک باروری

در مواردی که مشکل ناباروری ناشی از اختلالات هورمونی، پیری زودرس تخمدان و سندرم تخمدان پلی کیستیک است یا علت ناباروری نامشخص است، امکان دارد پزشک برای درمان ناباروری از روش های کمک باروری استفاده کند.

این روش های درمان معمولاً در کنار درمان دارویی انجام می شود و روش غیرتهاجمی محسوب می شود. انتخاب روش درمان در این موارد توسط پزشک و با توجه به شرایط شما انجام می شود، هزینه برخی از روش های درمان متداول در زیر آمده است:

تلقیح داخل رحمی اسپرم یا IUI:

در روش تلقیح داخل رحمی یا IUI، اسپرم را از مرد می گیرند و در زمان تخمک گذاری به رحم زن منتقل می کنند. در این روش ممکن است برای تحریک تخمک گذاری زن، داروهایی برای او تجویز شود. هزینه این روش درمان در سال ۹۵ حدود ۴۵۰ هزار تومان است. ممکن است در صورت موفقیت آمیز نبودن با اولین بار انجام این تلقیح، پزشک تعداد دفعات بیشتری این روش را آزمایش کند.

لقاح خارج از رحم یا IVF:

اگر روشIUI نتوانست ناباروری را درمان کند، ممکن است پزشک از روش کمک باروری دیگری به نام لقاح خارج از رحم یا IVF استفاده کند. در این روش، اسپرم و چند تخمک در خارج از رحم، لقاح داده می شود و چند تخمک لقاح یافته مناسب، بعد از چند روز به رحم زن منتقل می شود. در این روش ممکن است تخمک های لقاح یافته اضافه برای درمان های بعدی منجمد شوند.

پیشنهاد ما »  آیا طب سوزنی می‌تواند قدرت باروری را افزایش دهد؟

درمان با روش IVF شامل استفاده از دارو، انجام عمل تخمک گیری یا پانکچر و همچنین عمل انتقال است. هزینه عمل IVF بدون احتساب هزینه های آزمایش و داروهایی در سال ۹۵ در حدود سه تا پنج میلیون تومان متغیر است. در صورت نیاز به منجمد کردن رویان ها ممکن است هزینه بیشتری بابت این موضوع از شما دریافت شود. همچنین در صورت نیاز به انجام آزمایش تشخیص ژنتیک پیش از لانه گزینی یا PGD نیز ممکن است هزینه اضافه ای از شما دریافت شود.

هزینه‌های عمل جراحی درمان ناباروری

گاهی وجود مشکلاتی در رحم و تخمدان باعث ناباروری زنان می شود. برای تشخیص یا درمان این مشکل ها ممکن است نیاز به انجام عمل لاپاراسکوپی یا هیستروسکوپی باشد. در این عمل، پزشک مشکلات رحم، لوله های رحم و تخمدان را از دورن شکم و رحم بررسی و در صورت مشاهده مشکل نسبت به رفع آن اقدام می کند. عارضه هایی مثل آندومتریوز، سندرم تخمدان پلی کیستیک، وجود انسداد یا آسیب دیدگی در لوله های رحم نیازمند روش های درمانی زیر است که هر کدام هزینه جداگانه ای دارد:

روش لاپاراسکوپی:

در روش لاپاراسکوپی، پزشک با ایجاد چند حفره کوچک روی شکم و وارد کردن دستگاه لاپاراسکوپ به بررسی مشکل های تخمدان، رحم و لوله های رحم می پردازد و در صورت نیاز، مشکل ها را حین عمل برطرف می کند. این روش که نوعی عمل کمتر تهاجمی است در اتاق عمل و در بیمارستان انجام می شود و هزینه آن با توجه به نوع درمانی که انجام می شود در سال ۹۵ در حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تا چهار میلیون تومان است. اگرچه ممکن است برخی از هزینه های جانبی نیز به این هزینه ها اضافه شود.

پیشنهاد ما »  تنگی مجرای ادراری

روش هیستروسکوپی:

در روش هیستروسکوپی برخلاف لاپاراسکوپی، روی شکم حفره ای ایجاد نمی شود و هیستروسکوپ از طریق واژن به داخل رحم فرستاده می شود و پزشک می تواند پولیپ یا فیبروم و انسداد لوله های رحم را تشخیص بدهد و آن ها را برطرف کند. هیستروسکوپی نیاز به بستری شدن طولانی ندارد و هزینه آن در سال ۹۵ با توجه به نوع درمانی که انجام می شود در حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

همچنین درمان ناباروری ناشی از عارضه واریکوسل در مردان ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. هزینه این جراحی از حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تا حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در سال ۹۵ است. علاوه بر این، زمانی که ناباروری مشخص شود، زوج ها می توانند درمان ناباروری را در بیمارستان های دولتی با ۸۰ درصد تخفیف دریافت کنند. توصیه می شود که قبل از مراجعه، با بیمارستان و مرکز ناباروری دولتی تماس بگیرید و راجع به قیمت ها و تخفیف ها سوال کنید.

منبع: مادرشو
Thanks! You've already liked this
No comments