بارداری هفته به هفته: هفته سی و هشتم بارداری

بسیاری از تغییرات در طی هفته سی و هشتم بارداری بارداری رخ می دهد! هم مادر و هم کودک برای زایمان آماده اند و منتظر زمان موعد هستند. نگرانی و اضطراب می تواند نقش مهمی را در این مرحله بازی کند، پس سعی کنید تا در مورد هر نوع احساس منفی که دارید با پزشک خود مشورت کنید.

علائم و تغییرات بدنی

چه باور کنید و چه باور نداشته باشید، وضعیت داخلی و خارجی شما هنوز هم در حال تغییر است. در این زمان ترشحات مخاطی (موکوس) افزایش می یابد و البته طبیعی است، به طوری که گردن رحم (سرویکس) نرم تر می شود و آماده ی زایمان است. وقتی که کودک به سمت کانال زایمانی حرکت می کند، بسیاری از زنان افزایش فشار در لگن و کمردرد را تجربه می کنند.

ماساژ های زمان بارداری و کمربندهای مادری هم ممکن است کمی این ناراحتی ها را تسکین دهد. در این مرحله از بارداری، ورم بدن، بویژه در پاها، آشکار تر است بویژه در نواحی گرم تر. ورم در دست ها و صورت هم با درد شدید شکمی و یا سردرد های شدید و مداوم همراهی دارد که می بایست فورا به پزشک اطلاع دهید. این حالت می تواند نشانه ای از فشار خون بالا در اثر بارداری باشد. این اختلال باعث می شود تا جفت نتواند خون، اکسیژن و غذای کافی را به جنین برساند.

نمو جنین

جنین شما می بایست در وضعیتی باشد که سر وی بر روی استخوان لگن باشد. موهای ریزی که سطح بدن جنین را پوشانده بود و لانوگو نام داشت هم اکنون ریزش کرده اند و اگر شما هنوز وضع حمل نکرده باشید، کودک شما همچنان به رشد خود ادامه می دهد!!! جنین ممکن است به طولی حدود ۲۰ اینچ و وزنی حدود ۷ پوند برسد (به طور طبیعی می توانند بین ۱۷ تا ۲۰ اینچ طول داشته باشند) . تمام اعضای بدن کودک بالغ شده اند و عملکرد دارند.

نمو اصلی در طی هفته ی ۳۸ ام بارداری این است که مجرای اشکی شروع به شکل گیری کرده است. جنسیت هم به راحتی در این مرحله قابل تشخیص است، به طوری که اندام های جنسی به طور کامل شکل گرفته اند. والدینی که می خواستند تا زمان تولد کودک متوجه جنسیت وی نشوند، حالا باید در سونوگرافی به جنسیت جنین توجه کنند. کودک شما به صداها واکنش نشان می دهد و آماده تولد است. به نظر می رسد که جثه ی دختر ها از پسر ها در شکم کوچک تر باشد ولی این توصیف در مورد همه ی بارداری ها صدق نمی کند.

نکات هفته سی و هشتم بارداری

در بارداری های پر خطر، ممکن است نیاز باشد که مانیتورینگ بیشتری برای جنین انجام شود.

بارداری هفته به هفته: هفته سی و هشتم بارداری

تصویر دو بعدی هفته سی و هشتم بارداری

بارداری هفته به هفته: هفته سی و هشتم بارداری

تصویر دو بعدی سی و هشتم بارداری

منبع: نسخه
Thanks! You've already liked this
No comments