بارداری هفته به هفته: هفته چهلم بارداری

وقتی که شما و جنینتان به هفته چهلم بارداری می رسید، ممکن است برای تولد کودکتان نگران باشید. این زمان می تواند بسیار خوشحال کننده و هیجان انگیر باشد، ولی برای شما بسیار چالش بر انگیز است.

علائم و تغییرات بدنی

درد های شما افزایش می یابد، چون فشار وارده باعث می شود تا وزن شما زیاد شود، همچنین حرکات جنین هم وجود دارد. الان دیگر فضای کمی برای حرکت جنین وجود دارد، پس نمی تواند زیاد حرکت کند. به حرکات وی توجه کنید و نه به میزان شدن حرکات، چون آن قدر فضا نیست که جنین بتواند به شما لگد محکمی بزند!

فشار زیادی به مثانه و بخش تحتانی شکم شما وارد می شود. ممکن است انقباضات رحمی شما هم شروع شود. این انقباضات نامنظم، برکسون هیکس نام دارند. این انقباضات، گردن رحم را آماده ی زایمان می کند. ماده ی سفیدی از نیپل ها ترشح می شود، که این حالت طبیعی است. کرامپ (گرفتگی) هم در کل بدن دیده می شود، پس سعی کنید تا حد امکان استراحت داشته باشید.

رشد جنین

تمام اعضای داخلی واجد عملکرد هستند، اگر چه ریه ها و مغز جنین در حال شکل گیری هستند و حتی پس از تولد تکامل می یابند.

در این زمان سیستم ایمنی جنین که برای ادامه ی حیات وی پس از تولد لازم است، کامل می شود. در این زمان، اگر بچه ی شما متولد نشود، می تواند تا ۱۰ پوند هم وزن بگیرد و به طولی برابر با ۲۱ اینچ برسد. تمام بافت های استخوانی جنین به جز جمجمه سفت شده اند، علت آن هم این است که جمجمه برای زایمان هنوز هم نرم است.

نکات هفته چهلم بارداری

این هفته ی آخر بارداری است ولی ممکن است یک یا دو هفته ی دیگر هم بارداری ادامه داشته باشد. سعی کنید بیشتر استراحت کنید تا برای تولد بچه آماده شوید. ورزش خفیف و ملایم می تواند درد و ناراحتی های شما را کاهش دهد. تبریک می گم، مامان الان خوش حال باش!

بارداری هفته به هفته: هفته چهلم بارداری

تصویر دو بعدی هفته چهلم بارداری

بارداری هفته به هفته: هفته چهلم بارداری

تصویر سه بعدی هفته چهلم بارداری

منبع: نسخه
Thanks! You've already liked this
No comments