سویا و یائسگی

سویا غنی از ایزوفلاوون است. ایزوفلاوون ها نوعی استروژن گیاهی هستند. استروژن های گیاهی مواد شیمیایی ای هستند که در گیاهان کار استروژن را انجام می دهند. در یکسری مسیرها، بدن انسان می تواند از آن ها مثل استروژن استفاده کند.

محصولات سویا می توانند علائم یائسگی را مثل گرگرفتگی کاهش دهند. بیشتر مطالعات، سویا را برای کاهش گرگرفتگی پیشنهاد داده اند اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است زیرا تا کنون همه تحقیقات نتایج مشابهی نداشته اند.

خوردن و یا نوشیدن سویا بطور روزانه، هیچ خطر شناخته شده ای ندارد. فقط برای بعضی ها باعث ایجاد ناراحتی های معده شده است. استفاده بلندمدت از رژیم غذایی پر از سویا هنوز خوب مورد مطالعه قرار نگرفته، پس تا زمانی که روی آن کار نشود نمی توانیم بگوییم که ایمن است یا نه. بعضی معتقدند که استروژن گیاهی موجود در سویا نمی تواند مانند خود استروژن موجب سرطان شود اما راجع به این قضیه مطمئن نیستند. هنوز هم مشخص نشده که رژیم غذایی غنی از سویا برای خانم هایی که سرطان سینه داشته اند مفید است یا مضر.

ایزوفلاوون ها به صورت کوتاه مدت عمل می کنند. پس در طول روز بیش از یکبار سویا مصرف کنید. سعی کنید ۴۰ الی ۸۰ میلی گر ایزوفلاوون در روز مصرف کنید. به خاطر داشته باشید که پروتئین سویا با ایزوفلاوون سویا فرق دارد.

یک غذای سویایی پر از پروتئین می تواند مقدار زیادی ایزوفلاوون داشته باشد یا نداشته باشد. سویا فرم های مختلفی دارد، پس انتخاب های شما برای اضافه کردن ایزوفلاوون سویا به رژیمتان می تواند وسیع و متفاوت باشد.

منبع: نسخه
پیشنهاد ما »  یائسگی زودرس؛ نشانه‌ها، دلایل و درمان
Thanks! You've already liked this
No comments