۱۱ مکمل برای یائسگی

۱۱ مکمل برای یائسگی را با هم مطالعه می کنیم، عبارتند از:

۱ . کوهوش سیاه (black cohosh) – کمک برای گرگرفتگی: کوهوش سیاه یکی از موادی است که برای یائسگی به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است. از ریشه گیاه کوهوش امریکای شمالی درست شده است. اما اگر مشکلات کبدی دارید از آن استفاده ننمایید.

۲ . دانه بذرک (دانه کتان) – کمک برای رفع تعریق شبانه: دانه بذرک و یا روغن دانه بذرک می تواند به خانم هایی که علائم ملایم یائسگی را دارند کمک کند. این دانه ها منبع خوبی از لیگنان هستند که به حفظ توازن هورمونی خانم ها کمک می کنند. بعضی از مطالعات نشان داده که این دانه می تواند گرگرفتگی را نیز کاهش دهد.

۳ . کلسیم – جلوگیری از مشکلات استخوانی: از دست دادن استخوان ها و پوکی استخوان یکی از مشکلات عمده ای است که به دلیل کاهش هورمونی پس از یائسگی رخ می دهد. این ضروری است که کلسیم کافی دریافت کنید. خانم های زیر ۵۱ سال باید روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم دریافت کنند. خانم های ۵۱ ساله و پیرتر هم باید روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم دریافت نمایند. البته بهتر است که کلسیم را از طریق غذایتان دریافت کنید. اگر غذایتان کلسیم دارد اما کم تر از ۱۰۰۰ یا ۱۲۰۰ میلی گرم در روز است، برای پر کردن جاهای خالی و تکمیل کردن مقدار مورد نیاز، از دوزهای کم تر کلسیم مثل مکمل های کم تر از ۵۰۰ میلی گرم استفاده کنید. اینگونه بهتر جذب می شود.

۴ . شبدر قرمز  – محبوب ولی ثابت نشده: بیشتر خانم ها از شبدر قرمز استفاده می کنند به اسن امید که استروژن این داروی طبیعی، علائم یائسگی آن ها را کاهش دهد. برخلاف نگرانی ها، تحقیقات نشان نداد که خانم ها پس از مصرف سه ماهه شبدر سیاه، خطر سرطان رحم در ان ها زیاد شود. اما بهتر است اگر نگرانید با پزشک مشورت کنید.

پیشنهاد ما »  ۱۴ غذا که برای قلب شما مفید است

۵ . ویتامین D – آفتاب: ویتامین D هم به اندازه کلسیم برای سلامت استخوان ها ضروری است. بدون ویتامین D، بدن شما نمی تواند کلسیم جذب کند. بیشتر بزرگسالان روزانه به ۶۰۰ IU ویتامین D نیاز دارند. افراد بالای ۷۱ سال هم روزانه به ۸۰۰ IU ویتامین D نیاز دارند. ویتامین D در بسیاری از غذاها و مکمل ها وجود دارد اما منبع دیگری برای آن وجود دارد و آن «خورشید» است. حتما شنیده اید که وقتی در معرض نور خورشید قرار می گیرید، بدنتان ویتامین D تولید می کند. این درست است اما حتی مقدار کم نور خورشید هم می تواند به پوست آسیب برساند. پس بهتر است ویتامین D را از طریق غذا و مکمل دریافت نمایید.

۶ . سیب زمینی وحشی – جایگزین هورمون: قرص ها و کرم های تهیه شده از گونه های خاصی از سیب زمینی وحشی، جایگزین های محبوبی برای هورمون درمانی در طول یائسگی هستند. بعضی مواد طبیعی موجود در این سیب زمینی ها شبیه استروژن و پروژسترون هستند اما ممکن است در انسن فعال نباشند. مطالعات کلینیکی نشان نداده که آن ها علائم یائسگی را کم کنند.

۷ . درخت جنسه یا جنسان: مطالعات کمی نشان داده که انواع مختلفی از درخت جنسه می توانند کیفیت زندگی را در طول یائسگی بالا ببرند. گیاه این درخت می تواند باعث بهبود روحیه و کیفیت خواب فرد شود. اما مطالعات علمی نشان نداده که گیاه این درخت، چه امریکایی و چه کره ای آن، بتواند علائم فیزیکی یائسگی مثل گرگرفتگی را کاهش دهد.

۸ . St. john wort – کنترل دل آشوبه: یک داروی درمانی شناخته شده برای افسردگی ضعیف است. اما می تواند در طول یائسگی برای خانم ها فوایدی داشته باشد. نشان داده شده که مخصوصا اگر این ماده با کوهوش سیاه مخلوط شود، باعث بهتر شدن روحیه و از بین رفتن استرس و دل آشوبه در طول یائسگی می شود.

پیشنهاد ما »  میان وعده خوشمزه‌ برای بیماران دیابتی

۹ . DHEA – هورمون جوانی: سطح طبیعی DHEA پس از سی سالگی در بدن شما کاهش می یابد. بعضی از تحقیقات نشان داده که منابع و مکمل های DHEA باعث کاهش بعضی از علائم یائسگی مثل پایین بودن میل جنسی و گرگرفتگی می شود. البته شواهد کامل نیستند و متناقض اند. بعضی دیگر از مطالعات نشان داده که DHEA هیچ سودی ندارد. بعضی نگرانی ها وجود دارد که شاید مصرف طولانی مدت از DHEA و یا استفاده از دوزهای بالای آن، باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه شود.

۱۰ . Dong Quai – امپراطور گیاهان: هزاران سال در طب چین از Dong Quai برای سلامت زنان استفاده شده است. اما تحقیقات اخیر، هیچ شواهدی را برای مفید بودن آن نشان نداده است. چون مصرف بلند مدت از این ماده باعث افزایش خطر سرطان می شود، قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنید.

۱۱ . سویا – غذایی شگفت انگیز: زنان ایالات متحده امریکا حدود ۸ برابر بیشتر از زنان کشورهای آسیایی به گرگرفتگی گرفتار می شوند. آیا این تفاوت می تواند به دلیل استفاده زنان آسیایی از سویا باشد؟ بله، این امکان دارد، زیرا سویا برای رهایی از گرگرفتگی بسیار موثر است.

با پزشک یا داروساز درباره مکمل ها و منابعی که استفاده می کنید مشورت نمایید.

Thanks! You've already liked this
No comments